• Era Zdrowia
 • Preparaty Monojonowe Invex Remedies
 • »
 • Preparaty Invex Remedies

Surowa dieta - Witarianizm

Witarianizm - dieta wykluczająca spożywanie pokarmów poddanych obróbce termicznej. Witarianie dopuszczają podgrzewanie jedzenia do 41 °C. Najczęściej, choć nie zawsze jest łączony z wegetarianizmem lub weganizmem. Istnieje coraz więcej dowodów (również tych praktycznych w postaci samych witarian), że surowe roślinne pożywienie jest najzdrowsze dla człowieka, utrzymujące go w witalności, zdrowiu i dobrej kondycji fizycznej. Pokarmy poddane obróbce termicznej nie zachowują pełnej wartości odżywczej, są martwe. Dostarczając organizmowi martwe produkty nie przekazujemy mu życia, zatem jak nasz organizm ma żyć w pełni?
 Do tradycyjnych fermentowanych produktów sojowych zaliczamy miso (otrzymywany na drodze fermentacji z koji), natto (soja otrzymywana na drodze fermentacji z bakteriami Bacillus subtilis), tempeh (gotowana, fermentowana  soja otrzymywana na drodze fermentacji z  bakteriami  Rhizopus, która jest sprasowywana w postaci bloków), sos sojowy (mieszanina ziaren soi i pszenicy, która jest poddawana fermentacji) oraz kurosu (czarny ocet ryżowy).fermentowane potrawy sojowe mogą normalizować poziom cukru we krwi (1), utrzymywać dobry stan kości (2), wspierać zdrowy wygląd skóry (3), a także wpływać na prawidłowe funkcjonowanie serca (4, 5).

Artykuły:

 • Polecamy książkę: "Superżywność" - David Wolfe

  Polecamy książkę: "Superżywność" - David Wolfe

  Data dodania: 2015-01-19 01:25:46, Dodane przez: Honia
  Wyświetlony 5434 razy, Komentarzy: 0
  Dawid Wolf, guru surowej diety i pomysłodawca super zdrowej czekolady w wersji raw, stworzył błyskotliwy przegląd pysznych i pożywnych produktów, które wzmacniają zdrowie i przedłużają życie. Nie tylko opisuje zawarte w nich mikroelementy, ale podaje też realne korzyści, jakie płyną z włączenia tego typu jedzenia do swojej diety.
 • Różnica między żywnością ekologiczną a dzikimi roślinami

  Różnica między żywnością ekologiczną a dzikimi roślinami

  Data dodania: 2011-05-15 19:42:26, Dodane przez: Kuba
  Wyświetlony 4686 razy, Komentarzy: 1
  Filmik mówiący o chwastach i ich znaczeniu dla ludzkiego organizmy, oraz o różniczy pomiędzy żywnością eko oraz dzikimi roślinami które pozornie są dla nas niepotrzebne.
 • Dlaczego nie jest ważne jedzenie w 100% tylko surowego

  Dlaczego nie jest ważne jedzenie w 100% tylko surowego

  Data dodania: 2011-05-06 08:09:06, Dodane przez: Kuba
  Wyświetlony 7109 razy, Komentarzy: 1
  Dlaczego nie jest ważne jedzenie w 100% tylko surowego - krótki inspirujący film mówiący o witarianiźmie i zachęcający do przejścia na surowa dietę
 • Kulturysta na surowej diecie

  Kulturysta na surowej diecie

  Data dodania: 2011-01-05 12:53:03, Dodane przez: Kuba
  Wyświetlony 9248 razy, Komentarzy: 1
  Oto żywy dowód na to że da się zbudować i utrzymać masę mieśniową bez spożywania mięsą, sztucznych suplementów białkowych i sterydów :) Zobaczcie tego wegańskiego-surowego kulturystę.
 • Wyższość surowego pożywienia

  Wyższość surowego pożywienia

  Data dodania: 2010-10-01 23:39:36, Dodane przez: Honia
  Wyświetlony 8459 razy, Komentarzy: 5
  W naturalnym środowisku wszystkie zwierzęta jedzą żywy pokarm, taki jakiego dostarcza im natura. Tylko ludzie gotują pożywienie i tylko ludzie cierpią na szeroko rozpowszechnione choroby i dolegliwości. Te osoby, które odżywiają się głównie żywym pożywieniem, są bardziej czujne, myślą jaśniej i bardziej logicznie i stają się bardziej aktywne. A co najbardziej istotne, osoby odżywiające się żywym pożywieniem stają się często wolne od chorób.
 • Przepis na zdrowie - surowa dieta Paula Nisona

  Przepis na zdrowie - surowa dieta Paula Nisona

  Data dodania: 2010-09-20 13:28:13, Dodane przez: Kuba
  Wyświetlony 11092 razy, Komentarzy: 1
  Prezentujemy wspaniały film, który pokazuje podstawowe powody dla których warto odżywiać się na surowo. Wspaniały humor wykładów oraz prostota przekazu powodują że słowa Paula docierają do każdego bez problemu :)
 • Surowa Dieta - Witarianizm

  Surowa Dieta - Witarianizm

  Data dodania: 2010-09-06 21:27:46, Dodane przez: Kuba
  Wyświetlony 9712 razy, Komentarzy: 0
  Witariańska dieta oznacza odżywianie się wyłącznie lub w większości (ponad 50%) pokarmami surowymi, świeżymi, nieprzetworzonymi, niegotowanymi, niemrożonymi najlepiej organicznymi z hodowli ekologicznych pochodzenia wyłącznie roślinnego! W diecie Witariańskiej spożywa się surowe owoce oraz warzywa.
 • Witarianizm a menstruacja

  Witarianizm a menstruacja

  Data dodania: 2010-09-06 18:33:39, Dodane przez: Kuba
  Wyświetlony 11085 razy, Komentarzy: 2
  Kobiety nazywają to „the Curse with feeling” (poczucie klątwy) i mają ku temu powód; menstruacja, inaczej comiesięczne krwawienia to dni niedyspozycji, dyskomfortu i bólu, zmora dla egzystencji kobiet, począwszy od pierwszej miesiączki aż do menopauzy. To przygnębiające doświadczenie jest powszechne w naszej nowoczesnej kulturze, a nawet twierdzi się że jest nie do uniknięcia....
 • Przełom - inspirujący film o diecie witariańskiej

  Przełom - inspirujący film o diecie witariańskiej

  Data dodania: 2010-06-10 16:28:24, Dodane przez: maskarade
  Wyświetlony 7322 razy, Komentarzy: 0
  Czy możliwe jest otrzymanie wszystkich składników odżywczych z naturalnych, ekologicznych, wegańskich produktów żywnościowych i spożywanie ich w stanie takim, jak wyrastają z ziemi? Wielu uczonych, lekarzy, naukowców, żywieniowców twierdzi, że to niemożliwe i że musimy jeść suplementy oraz mięso, nabiał, żywność przetworzoną i wzbogaconą.
Kategorie Zdrowia
Zdrowie na e-mail
Podaj swój e-mail:
a będziemy powiadamiać Cię o nowościach
Sklep CzaryMary.pl
Agnieszka Biernat - terapeuta - dietetyk, specjalista ds. profilaktyki i promocji zdrowia.
Właścicielka Gabinetu Dietoterapii (badania genetyczne, testy na nietolerancje pokarmowe, testy zdrowia, porady zdrowotno-dietetyczne, jadłospisy, przepisy, zakupy z dietetykiem, kursy gotowania).

Autorka książek: „Dieta która żywi i leczy” oraz "Zdrowiej jesz - zdrowiejesz!", a także (rozwiń)
Ostatnie komentarze
Zaloguj się! Po co?

Przypomnienie hasła

Adres E-mail*
Na podany aderes email zostanie wysłane nowe hasło!

Szybka Rejestracja

Uwaga! Rejestrując się akceptujesz Nasz Regulamin
Mężczyzna* Kobieta*
Adres E-mail*
Nick*
Imię
Nazwisko
Hasło*
Potwierdź hasło*
Awatar
* Pola wymagane
Statystyki online
Użytkownicy online: 0
Gości online: 0
Ostatnie Artykuły w
Surowa dieta - Witarianizm
Polecamy książkę: "Superżywność" - David Wolfe Dawid Wolf, guru surowej diety i pomysłodawca super zdrowej czekolady w wersji raw, stworzył błyskotliwy przegląd py ... Więcej »
Różnica między żywnością ekologiczną a dzikimi roślinami Filmik mówiący o chwastach i ich znaczeniu dla ludzkiego organizmy, oraz o różniczy pomiędzy żywnością eko oraz ... Więcej »
Dlaczego nie jest ważne jedzenie w 100% tylko surowego Dlaczego nie jest ważne jedzenie w 100% tylko surowego - krótki inspirujący film mówiący o witarianiźmie i zachęc ... Więcej »
Kulturysta na surowej diecie Oto żywy dowód na to że da się zbudować i utrzymać masę mieśniową bez spożywania mięsą, sztucznych suplement ... Więcej »
Wyższość surowego pożywienia W naturalnym środowisku wszystkie zwierzęta jedzą żywy pokarm, taki jakiego dostarcza im natura. Tylko ludzie gotuj ... Więcej »
Popularne Artykuły w
Surowa dieta - Witarianizm
Przepis na zdrowie - surowa dieta Paula Nisona Prezentujemy wspaniały film, który pokazuje podstawowe powody dla których warto odżywiać się na surowo. Wspaniały ... Więcej »
Witarianizm a menstruacja Kobiety nazywają to „the Curse with feeling” (poczucie klątwy) i mają ku temu powód; menstruacja, inacze ... Więcej »
Surowa Dieta - Witarianizm Witariańska dieta oznacza odżywianie się wyłącznie lub w większości (ponad 50%) pokarmami surowymi, świeżymi, ... Więcej »
Kulturysta na surowej diecie Oto żywy dowód na to że da się zbudować i utrzymać masę mieśniową bez spożywania mięsą, sztucznych suplement ... Więcej »
Wyższość surowego pożywienia W naturalnym środowisku wszystkie zwierzęta jedzą żywy pokarm, taki jakiego dostarcza im natura. Tylko ludzie gotuj ... Więcej »
Co u nas słychać
Polecamy pod choinkę - ostatni gwizdek! 2013-12-16 15:23:181 Zbliżają się Święta Bożego Narodzenia i Choinka. Czemużby nie sprawić komuś na prezent coś naprawdę zdrowego. \"Troszkę\" już suplementów i zdrowej żywności spróbowaliśmy, mamy wyrobione pewne opinie. Być może będziemy w stanie komuś pomóc w decyzji wyboru czegoś z bardzo szerokiego asortymentu produktów dla zdrowia.