• Era Zdrowia
 • Preparaty Monojonowe Invex Remedies
 • »
 • Preparaty Invex Remedies

Co kryje się w oknach i drzwiach

Data dodania: 2011-11-25 21:15:21, Dodane przez: Honia
Wyświetlony 4329 razy, Komentarzy: 0
Wrzuć na FacebookWykop!
Co kryje się w oknach i drzwiach
Oryginalny obraz: http://www.kobud.com.pl/stolarka/img/recykling_profili.jpg
Jak Polska długa i szeroka można spotkać na każdym kroku okna plastikowe. Producenci przyzwyczaili nas, konsumentów, że ich okna są tanie, szczelne, przyjazne dla środowiska i absolutnie nieszkodliwe dla ludzi. Na wielu stronach internetowych można znaleźć informacje utwierdzające potencjalnych klientów w przekonaniu, że korzystanie z okien PCV jest najlepszym rozwiązaniem na oszklenie domu, mieszkania, miejsca pracy. Jednocześnie niektórzy zalecają intensywne wietrzenie pomieszczeń, w których znajdują się ów okna. Na usta nasuwa się pytanie: dlaczego? Czy jest jakaś skrywana tajemnica, której nie chcą nam wyjawić producenci okien PCV? Czy za kilka lat czeka nas masowe usuwanie okien, podobnie jak działo się z azbestowymi dachami? Polichlorek winylu to tworzywo sztuczne, które powstało w pierwszej połowie XIX wieku w laboratoriach Justusa von Liebiga w Giessen. PCV otrzymuje się w reakcji polimeryzacji chlorku winylu:  

Polimeryzacja chlorku winylu powoduje powstanie polichlorku winylu.

Nowy materiał szybko zyskał pochlebną opinię. Polichlorek winylu był często wykorzystywany ze względu na swoje właściwości fizyczno-chemiczne, łatwo dawał się ukształtować, był odporny na korozję oraz stosunkowo trwały (okna PCV tracą swoje właściwości po około 30 latach używania).

Dzisiejsze PCV jest znacznie częściej wykorzystywane w produkcji niż kilkadziesiąt lat temu. Dzięki łatwej obróbce oraz możliwości barwienia, polichlorek winylu znajduje wiele zastosowań. Jednak materiał ten niesie ze sobą realne zagrożenie dla ludzi, już na etapie produkcji, gdzie wykorzystywane są różne związki chemiczne działające destrukcyjnie na organizm człowieka.  

Okno PCV

PCV znajduje zastosowanie w praktyce medycznej. Wykorzystuje się go na przykład do produkcji strzykawek. Znane są przypadki uczuleń, a następnie ciężkich powikłań u pacjentów, u których zastosowana narzędzia medyczne wykonane z polichlorku winylu. Często ukrywanym faktem jest to, że podczas dializy, aparatura z tworzyw sztucznych może emitować około 15 różnych związków chemicznych. Zagrożenie ze strony polichlorku winylu nie omija też najmłodszych. Modelina, gryzaki, smoczki i inne zabawki wykonywane są z miękkiego PCV mogą zawierać nawet do 40% ftalanów – środków chemicznych szkodliwych dla zdrowia. W UE funkcjonuje zakaz sprzedaży zabawek zwierających te szkodliwe związki, aczkolwiek do Polski często trafiają produkty z Chin, które nie spełniają unijnych norm i mogą zagrażać zdrowiu dzieci.

Szkodliwość materiałów z PCV wzrasta wraz z czasem ich wykorzystywania i intensywnością eksploatacji. Wtedy to, do atmosfery wydziela się chlorek winylu, substancja o wielkiej szkodliwości (powoduje raka, choć to działanie odkryto dopiero po 25 latach powszechnego stosowania). Chlorek winylu uwalnia się z takich produktów jak tapety, wykładziny podłogowe, rury, przewody i okna. Związek ten może przenikać do naczyń i innych produktów kuchennych, a stąd ma już prostą drogę do naszego organizmu. Duże ilości chlorku winylu powodują powstawanie nowotworów wątroby, płuc, mózgu. Przy niewielkich ilościach związek ten podrażnia oczy, błony śluzowe dróg oddechowych, skórę. Ponadto chlorek winylu ma właściwości mutagenne. Ale to nie jedyna substancja, z którą radzić musi sobie nasz organizm. Produkty z PCV zawierają związki metali ciężkich takich jak ołów, kadm, chrom, które destrukcyjnie wpływają na ludzkie zdrowie. Choć PCV nie jest teoretycznie łatwopalne, to jednak przykład magazynów w Lengerich (Niemcy) utwierdza w przekonaniu, że jest to bardzo łatwopalny materiał, który przy zetknięciu z wysoką temperaturą wydziela jeszcze więcej toksycznych związków.

Kolejny problem to utylizacja PCV. W związku z jego trwałością jest to bardzo trudny i rozległy w czasie proces. Żadne bakterie czy grzyby nie radzą sobie z przetworzeniem polichlorku winylu. Z kolei spalanie powoduje przedostanie się niebezpiecznych, toksycznych związków do atmosfery. Jedynym sensownym rozwiązaniem jest w tym przypadku recykling. Niestety nie cieszy się on w Polsce dużym uznaniem, dlatego w przyszłości niewykluczone, że staniemy przed problemem utylizacji ogromnych mas rakotwórczego plastiku. Sami producenci wykorzystujący polichlorek winylu przyznają, że ponowne przetwarzanie PCV jest po prostu nieopłacalne, dlatego około 80% odpadów nie będzie wykorzystywanych ponownie.

Może dlatego warto się zastanowić nad wykorzystaniem zdrowych dla człowieka okien drewnianych?
Tagi: okno, drzwi, PCV

Komentarze do artykułu: Co kryje się w oknach i drzwiach

Nick:
E-mail:

Artykuły podobne do Co kryje się w oknach i drzwiach:
 • Toksyczne substancje w szamponach, płynach i piankach po goleniu

  Jak wygląda wasz poranek spędzony w łazience- w skrócie on: myje zęby, płucze jamę ustną płukanką, bierze szybki prysznic, myje twarz, goli zarost, wklepuje płyn po goleniu, myje włosy, wklepuje żel lub inne mazidło do stylizacji włosów, następnie smaruje...
 • Amoniak

  Amoniak to substancja szkodliwa, działa silnie drażniąco na błony śluzowe dróg oddechowych, oczu i na skórę. Prowadzi do uszkodzenia oka. Wywołuje przykre uczucie pieczenia w gardle, kaszel, ślinotok, nudności, łzawienie, bóle głowy.
 • Człowiek, istota pełna trucizn

  W Polsce około 1,4 mln ludzi żyje w pasie śmierci, czyli na terenach klęski ekologicznej. Jedna trzecia to dzieci. Jakie będą? Naukowcy poddali badaniom dwie grupy ludzi: mieszkańców terenów zanieczyszczonych i zdegradowanych oraz żyjących w czystym środowisku, z dala od...
 • Lody - smaczne zagrożenie dla naszego zdrowia

  Produkowane na przemysłową skalę lody to mieszanina wody, niewielkich ilości białek, tłuszczu i najzwyklejszych trucizn i odpadów z różnych gałęzi przemysłu spożywczego. Poza tym w lodach znajdują się środki bakterio- i owadobójcze, koloranty, rozpuszczalniki, stabilizatory, emulgatory, neutralizatory, olbrzymie ilości cukru...
 • Olejki terapeutyczne zapomniana metoda naturalnego leczenia

  Olejki mają właściwości antybakteryjne, antywirusowe, odkażające, antyseptyczne, wzmacniające układ odpornościowy, antypasożytnicze, regulujące układ trawienny, likwidują problemy układu oddechowego, mają właściwości przeciwbólowe i wiele innych.
Filmiki podobne do Co kryje się w oknach i drzwiach:

Ekologiczne warzywa i owoce

Ładne nie zawsze znaczy dobre. Tak jest przede wszystkim w przypadku warzyw i owoców wystawianych na sklepowych półkach. Piękne, dorodne okazy kuszą nas swoją (więcej...)

Witamina B17-Ukrywane Lekarstwo Na Raka-Film Dokumentalny

Autor przedstawia dowody świadczące o tym, iż rak jest chorobą wynikającą głównie z braku w diecie ludzi współczesnych podstawowego składnika pokarmowego, podobnie jak w przypadku (więcej...)

E951 aspartam #1 słodzik trujaca substancja słodząca która jest wszedzie!!!

Od wielu już lat napoje słodzone są aspartamem. Jest on dużo tańszy w produkcji od cukru. Czy jego stosowanie jest obojętne dla (więcej...)
Kategorie Zdrowia
Zdrowie na e-mail
Podaj swój e-mail:
a będziemy powiadamiać Cię o nowościach
Naturalne Zdrowie i Suplementy
Agnieszka Biernat - terapeuta - dietetyk, specjalista ds. profilaktyki i promocji zdrowia.
Właścicielka Gabinetu Dietoterapii (badania genetyczne, testy na nietolerancje pokarmowe, testy zdrowia, porady zdrowotno-dietetyczne, jadłospisy, przepisy, zakupy z dietetykiem, kursy gotowania).

Autorka książek: „Dieta która żywi i leczy” oraz "Zdrowiej jesz - zdrowiejesz!", a także (rozwiń)
Ostatnie komentarze
Zaloguj się! Po co?

Przypomnienie hasła

Adres E-mail*
Na podany aderes email zostanie wysłane nowe hasło!

Szybka Rejestracja

Uwaga! Rejestrując się akceptujesz Nasz Regulamin
Mężczyzna* Kobieta*
Adres E-mail*
Nick*
Imię
Nazwisko
Hasło*
Potwierdź hasło*
Awatar
* Pola wymagane
Statystyki online
Użytkownicy online: 0
Gości online: 0
Ostatnie Artykuły w
Toksyczne czasy
Co kryje się w oknach i drzwiach Dzisiejsze PCV jest znacznie częściej wykorzystywane w produkcji niż kilkadziesiąt lat temu. Dzięki łatwej obróbc ... Więcej »
Człowiek, istota pełna trucizn W Polsce około 1,4 mln ludzi żyje w pasie śmierci, czyli na terenach klęski ekologicznej. Jedna trzecia to dzieci. J ... Więcej »
Zanim przeklną nas dzieci Inspirujący, ciekawy film o naszych czasach i głównych powodach dla których chorujemy, skąd się biorą nowotwory u ... Więcej »
Molekularny terroryzm Jakże jeszcze do tej pory wielu ludziom obce są terminy: chemtrails, Codex Alimentarius. Te artykuł wyjaśnia to zwi ... Więcej »
Popularne Artykuły w
Toksyczne czasy
Molekularny terroryzm Jakże jeszcze do tej pory wielu ludziom obce są terminy: chemtrails, Codex Alimentarius. Te artykuł wyjaśnia to zwi ... Więcej »
Człowiek, istota pełna trucizn W Polsce około 1,4 mln ludzi żyje w pasie śmierci, czyli na terenach klęski ekologicznej. Jedna trzecia to dzieci. J ... Więcej »
Zanim przeklną nas dzieci Inspirujący, ciekawy film o naszych czasach i głównych powodach dla których chorujemy, skąd się biorą nowotwory u ... Więcej »
Co kryje się w oknach i drzwiach Dzisiejsze PCV jest znacznie częściej wykorzystywane w produkcji niż kilkadziesiąt lat temu. Dzięki łatwej obróbc ... Więcej »
Co u nas słychać
Polecamy pod choinkę - ostatni gwizdek! 2013-12-16 15:23:181 Zbliżają się Święta Bożego Narodzenia i Choinka. Czemużby nie sprawić komuś na prezent coś naprawdę zdrowego. \"Troszkę\" już suplementów i zdrowej żywności spróbowaliśmy, mamy wyrobione pewne opinie. Być może będziemy w stanie komuś pomóc w decyzji wyboru czegoś z bardzo szerokiego asortymentu produktów dla zdrowia.