• Era Zdrowia
 • Preparaty Monojonowe Invex Remedies
 • »
 • Preparaty Invex Remedies

Uwaga! TVN - Jedzenie z obcym genem

Data dodania: 2010-10-31 21:28:13, Dodane przez: Kuba
Wyświetlony 5166 razy, Komentarzy: 1
Wrzuć na FacebookWykop!

Środki chemiczne, hormony wzrostu dla zwierząt, antybiotyki i rośliny genetycznie modyfikowane zawarte w żywności stanowią składnik naszej codziennej diety. Zdrowa żywność staje się coraz częściej mitem, bo w biznesie liczy się ilość a nie jakość. Jaki wpływ na nasze zdrowie mają produkty, które zawierają organizmy modyfikowane genetycznie?

 

 

 

 

Genetycznie modyfikowane rośliny uprawia się na około 140 milionach hektarów na świecie. Większość z nich przerabia się na pasze dla drobiu, trzody i bydła. Zwierzęta tak karmione dają nam produkty spożywcze, które codziennie trafiają na nasze stoły. Część roślin przerabia się na dodatki spożywcze między innymi do wędlin, słodyczy i nabiału. Czy to jest bezpieczne?


- Mamy w tej chwili rzetelny pakiet badań wykonanych na zlecenie austriackiego rządu. Wykazano, że myszy karmione modyfikowaną kukurydzą, w trzecim i czwartym pokoleniu zaczynają wykazywać obniżony poziom płodności. W 90 procentach przypadków to, co jest prawdą u myszy, sprawdza się u człowieka – mówi doc. dr hab. Katarzyna Lisowska, biolog molekularny Instytut Onkologii w Gliwicach.

- Problem niepłodności to jest problem narastający. Z roku na rok zgłasza się do kliniki coraz większy odsetek par, w celu podjęcia diagnostyki i leczenia – dodaje dr nauk med. Tomasz Rokicki, ginekolog położnik, Europejskie Centrum Macierzyństwa InviMed.

Żywność, która jest genetycznie zmodyfikowana albo posiada dziewięć-dziesiątych procent dodatków GMO, powinna być oznakowana. Dziennikarze UWAGI! sprawdzili, że wiele z produktów dostępnych w sklepach ma białko sojowe, lecytynę sojową i samą soję – roślinę najczęściej modyfikowaną genetycznie. Żaden z tych produktów nie miał jednak informacji o ewentualnej modyfikacji genetycznej.

- Nie ma nad tym realnej kontroli – twierdzi Marek Kryda, działacz ruchu ekologicznego.

- Sprawdzamy ok. 100 próbek na rok – przyznaje Dorota Balińska-Hajduk, Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych.

- Największym problemem jest to, że tak naprawdę wykonujemy 1500 do dwóch tysięcy analiz GMO. To jest nic. A reszta to deklaracja. Deklarację producent pisze sam. Co on tam wpisze, to jego sprawa. W żywności bardzo dużo się oszukuje – dodaje anonimowo pracownik laboratorium analiz GMO.

Polska już produkuje GMO

W Polsce od kilku lat trwają prace nad ustawą, która ma określić zasady kontroli żywności genetycznie modyfikowanej i upraw roślin modyfikowanych. Obowiązujące prawo jest pełne sprzeczności – zabrania sprzedaży nasion genetycznie modyfikowanych, ale pozwala sprowadzać je zza granicy. Rolnicy z tego korzystają. Dariusz Matuszek ma kilkuset hektarowe gospodarstwo koło Raciborza, na którym od lat uprawia genetycznie modyfikowaną kukurydzę.

- To kury jedzą, świnie. Wszystko jest przerabiane na pasze. Nie zgłaszam swoich upraw, bo nie ma takiej konieczności. Dużo osób sieje, ale się do tego nie przyznaje – mówi Dariusz Matuszek.

Taka modyfikowana genetycznie kukurydza to nie tylko pasza dla zwierząt. Z kukurydzy powstaje wiele produktów, które niemal codziennie zjadamy, albo mamy z nimi kontakt.

Jaki wpływ na zdrowie może mieć żywność genetycznie modyfikowana? Czy czeka nas epidemia bezpłodności? Jakie jeszcze zagrożenia niesie ze sobą GMO? O tym, już w następnym odcinku.

Źródło: http://vimeo.com/16282425, http://uwaga.onet.pl/39308,news,,jedzenie_z_obcym_genem,reportaz.html

Komentarze do artykułu: Uwaga! TVN - Jedzenie z obcym genem

Nick:
E-mail:


Grazka
2014-02-02 14:58:55
Ten rolnik mieszka w okolicy Głubczyc i mówił w tv,że uprawia GMO kukurydzę juz od 2007 i nie widział w tym nic nadzwyczajnego. Ciekawe ile pieniędzy rokrocznie kasuje za trucie ludzi i zwierzat.
Myślę,że każdy powinien przeczytać książkę pt. "Nasiona kłamstw"

Artykuły podobne do Uwaga! TVN - Jedzenie z obcym genem:
 • Uwaga! TVN - Lobbing na rzecz GMO

  Żywność ekologiczna może się stać towarem deficytowym, jeżeli polskie rolnictwo otworzy się na uprawy roślin genetycznie modyfikowanych. Takiego scenariusza obawiają się rolnicy ekologiczni. Od kilku lat trwają w sejmie prace nad ustawą, która ma uregulować kwestie upraw roślin genetycznie modyfikowanych....
 • Na tropie GMO

  Czy zawsze wiemy, jaką żywność jemy tak naprawdę: modyfikowaną czy nie? Problem w tym, że organizmy genetycznie modyfikowane rozprzestrzeniają się po cichu. Pyłki transgenicznej kukurydzy lub rzepaku wiatr może przenieść na pole sąsiadów i zapylić ich konwencjonalne uprawy. Inaczej rzecz...
 • Jeffrey Smith - Wykład o GMO

  Jeffrey Smith, autor dwóch książek: "Nasiona kłamstwa" i "Genetyczna ruletka" opowiada o zagrożeniach wynikających ze spożywania roślin modyfikowanych genetycznie i o tym, w jaki sposób my, konsumenci, możemy się bronić przed firmami biotechnologicznymi.
 • Uwaga! TVN - Chemia zabija nie tylko chwasty

  Jaki wpływ na zdrowie może mieć żywność genetycznie modyfikowana? Czy czeka nas epidemia bezpłodności? Jakie jeszcze zagrożenia niesie ze sobą GMO?
 • Petycja przeciw żywności modyfikowanej genetycznie GMP

  Stosowanie upraw modyfikowanych genetycznie (GMO) niesie ze sobą wiele zagrożeń.
Filmiki podobne do Uwaga! TVN - Jedzenie z obcym genem:

GMO: Lobbing na rzecz GMO

Żywność ekologiczna może się stać towarem deficytowym, jeżeli polskie rolnictwo otworzy się na uprawy roślin genetycznie modyfikowanych. Takiego scenariusza obawiają się rolnicy ekologiczni. Od kilku (więcej...)

O manipulacjach w mediach na temat GMO

Krótki wstęp na temat firmy MONSANTO firmy krzak, która zapoczątkowała całe to określenie GMO (genetycznie modyfikowana żywność) na skalę światową nie zwracając uwagi na etyczne (więcej...)

GMO - szokujące fakty. Sofia Gatica ostrzega Polaków

Więcej info http://www.icppc.pl/antygmo/ Brońmy nasze dzieci! Czy wydalibyście własne dziecko na śmierć wywołaną przez genetycznie modyfikowaną żywność i jej trujące opryski? Taka tragedia dotknęła już wiele matek (więcej...)
Kategorie Zdrowia
Zdrowie na e-mail
Podaj swój e-mail:
a będziemy powiadamiać Cię o nowościach
Sklep CzaryMary.pl
Agnieszka Biernat - terapeuta - dietetyk, specjalista ds. profilaktyki i promocji zdrowia.
Właścicielka Gabinetu Dietoterapii (badania genetyczne, testy na nietolerancje pokarmowe, testy zdrowia, porady zdrowotno-dietetyczne, jadłospisy, przepisy, zakupy z dietetykiem, kursy gotowania).

Autorka książek: „Dieta która żywi i leczy” oraz "Zdrowiej jesz - zdrowiejesz!", a także (rozwiń)
Ostatnie komentarze
Zaloguj się! Po co?

Przypomnienie hasła

Adres E-mail*
Na podany aderes email zostanie wysłane nowe hasło!

Szybka Rejestracja

Uwaga! Rejestrując się akceptujesz Nasz Regulamin
Mężczyzna* Kobieta*
Adres E-mail*
Nick*
Imię
Nazwisko
Hasło*
Potwierdź hasło*
Awatar
* Pola wymagane
Statystyki online
Użytkownicy online: 0
Gości online: 0
Ostatnie Artykuły w
GMO
Alex Jones - Genetyczne Ludobójstwo Moi przyjaciele, jestem tutaj by was przestrzec, by was ostrzec przed największym zagrożeniem przed jakim stoi nasz ga ... Więcej »
Jeffrey Smith - Wykład o GMO Jeffrey Smith, autor dwóch książek: "Nasiona kłamstwa" i "Genetyczna ruletka" opowiada o zagrożeniach wynikają ... Więcej »
Na tropie GMO Czy zawsze wiemy, jaką żywność jemy tak naprawdę: modyfikowaną czy nie? Problem w tym, że organizmy genetycznie m ... Więcej »
KTO potrzebuje GMO ? - niewygodne fakty Kto naprawdę potrzebuje GMO i dlaczego ? Jak działają mechanizmy z pogranicza biznesu i nauki. Dlaczego ten temat GMO ... Więcej »
Uwaga! TVN - Lobbing na rzecz GMO Żywność ekologiczna może się stać towarem deficytowym, jeżeli polskie rolnictwo otworzy się na uprawy roślin ge ... Więcej »
Popularne Artykuły w
GMO
Alex Jones - Genetyczne Ludobójstwo Moi przyjaciele, jestem tutaj by was przestrzec, by was ostrzec przed największym zagrożeniem przed jakim stoi nasz ga ... Więcej »
Petycja przeciw żywności modyfikowanej genetycznie GMP Stosowanie upraw modyfikowanych genetycznie (GMO) niesie ze sobą wiele zagrożeń. Więcej »
Na tropie GMO Czy zawsze wiemy, jaką żywność jemy tak naprawdę: modyfikowaną czy nie? Problem w tym, że organizmy genetycznie m ... Więcej »
Uwaga! TVN - Jedzenie z obcym genem Środki chemiczne, hormony wzrostu dla zwierząt, antybiotyki i rośliny genetycznie modyfikowane zawarte w żywności s ... Więcej »
Co u nas słychać
Polecamy pod choinkę - ostatni gwizdek! 2013-12-16 15:23:181 Zbliżają się Święta Bożego Narodzenia i Choinka. Czemużby nie sprawić komuś na prezent coś naprawdę zdrowego. \"Troszkę\" już suplementów i zdrowej żywności spróbowaliśmy, mamy wyrobione pewne opinie. Być może będziemy w stanie komuś pomóc w decyzji wyboru czegoś z bardzo szerokiego asortymentu produktów dla zdrowia.