Ostropest plamisty we wspomaganiu wątroby | ||

Ostropest plamisty mielony - 900 g - Ostropest ochrania zdrowe komórki wątroby i regeneruje komórki uszkodzone. Jest więc doskonały w leczeniu wątroby - przy marskości i stłuszczeniu. Pomaga również w pozbyciu się bólów kolki żółciowej spowodowanej zaleganiem w pęcherzyku żółciowym kamieni. Stosuje się go też po żółtaczce czy w leczeniu nowotworów.
Ziele to znane jest od wieków jako tradycyjny składnik toniku wątrobowego. Istnieje kilkaset publikacji naukowych omawiających działanie jego na wątrobę. Ostropest plamisty nazywany jest ostem mlecznym, a po łacinie nazywa się Silybum marianum. Działanie tej rośliny jest różnorodne; chroni i regeneruje wątrobę, przeciwdziała hipoglikemii, ma właściwości przeciwzapalne i antyoksydacyjne. Można je stosować w następujących przypadkach:
- chroniczne zapalenie wątroby
- marskość wątroby
- uszkodzenie wątroby
- zastój żółci
- stłuszczenie wątroby (umożliwia naprawę komórek wątroby i regeneruje jej uszkodzenia)
Wyniki badań klinicznych, laboratoryjnych oraz badań tkankowych przeprowadzonych na ludziach i zwierzętach, wykazały że ostropest plamisty ma korzystne działanie we wszystkich wyżej wymienionych dolegliwościach. Zażywanie tego ziela zmniejsza degenerację wątroby. W 1969 roku przeprowadzono słynny eksperyment z użyciem falloidyny, czyli trucizny pochodzącej z muchomora sromotnikowego. Wynik eksperymentu dowiódł, że ostropest plamisty działa ochronnie. Falloidyna to bardzo silna trucizna, ale ostropest plamisty potrafi zablokować jej toksyczne działanie, co zaświadcza, że niezwykle skutecznie potrafi chronić wątrobę ( źródło: Arzneim Forsch 1969, 19: 613-15). Ponadto ostropest plamisty ma także inne zalety- odkryto, że pomaga komórkom wątrobowym, hepatocytom w samonaprawie i samoregeneracji po tym, jak uległy uszkodzeniom. Ostropest plamisty zawiera pewien cenny związek zwany flawonem, ktory chroni niektóre organelle (mitochondria i mikrosomy) komórek wątroby przed peroksydacją (utlenianiem) lipidów. Właściwości ochronne ostropestu plamistego są o wiele silniejsze niż witaminy E.
Silnie działające enzymy odtruwające wątrobę, które rozkładają leki i toksyczne związki, należą do systemu enzymów zależnych od cytochromu P-450. Jeden ze składników ostropestu, zwany silibininą, wydatnie zwiększa aktywność tych enzymów.
Trwające ponad trzy miesiące badanie z udziałem 67 pacjentów z chronicznym zapaleniem wątroby, wątrobą uszkodzoną z powodu zatrucia dróg żółciowych wykazało, iż zażywanie tego ziela poprawia funkcjonowanie wątroby. Badanie to wykazało również, że pacjenci z marskością wątroby z powodu nadużywania alkoholu mieli znacznie dłuższą przeżywalność po używaniu tego zioła ( źródło: S. Talalaj, Silybum marianum. National Herbal Association of Australia, Sydney 1985).
Ostropest plamisty ma również działanie anty nowotworowe co objawia się w hamowaniu podziału komorek nowotworowych, skracaniu ich żywotności oraz zmniejszaniu przepływu krwi do guza. Dodatkowo zmniejsza efekty uboczne chemioterapii. Ostropest plamisty można zażywać w postaci tabletek, roztworu na wodę. Należy przestrzegać dawek dziennych/ dobowych. Osoby z alergią powinny wcześniej skonsultować się z lekarzem.
Komentarze do artykułu: Ostropest plamisty we wspomaganiu wątroby
Jacek997