• Era Zdrowia
 • Preparaty Monojonowe Invex Remedies
 • »
 • Preparaty Invex Remedies

Post - lecznicze oczyszczenie

Data dodania: 2012-08-21 19:06:17, Dodane przez: Honia
Wyświetlony 17728 razy, Komentarzy: 1
Wrzuć na FacebookWykop!
Post - lecznicze oczyszczenie
Oryginalny obraz: http://www.fit.pl/g/str/image/dietetyka/glodowka1.jpg

Głodówki to jeden z najstarszych sposobów leczenia. Posty praktykowano od zarania dziejów - miały one znaczenie oczyszczające w sensie psychicznym i religijnym, ale takze fizycznym. Z pojęciem głodówki spotykamy się już w Biblii. Posty te miały znaczenie oczyszczające głównie w sensie duchowym - pozwalały osiągnąć stan koncentracji, bystrości umysłu. Mojżesz przed spisaniem dziesięciu przykazań pościł przez czterdzieści dni, podobnie postąpił Jezus, zanim rozpoczął publiczną działalność. W starożytnej Grecji post uważany był za jedno z najlepszych lekarstw. Plutarch uważał, że zamiast w chorobie brać leki, lepiej głodować, choćby i jeden dzień. Paracelsus uważał głodówkę za jedna z najskuteczniejszych terapii.

Leczniczymi właściwościami głodówki zainteresowano się na nowo pod koniec XIX wieku w Niemczech. Niemieccy lekarze stwierdzili skuteczność głodówki w leczeniu wielu chorób i upowszechnili tą metodę leczniczą. Od tego czasu głodówki są popularne i powszechnie znane, zwłaszcza w czasach zainteresowania medycyną alternatywną.
 
Głodówka to terapia polegająca na całkowitym powstrzymaniu się od jedzenia. Ma to na celu oczyszczenie organizmu z toksyn i szkodliwych produktów przemiany materii zalegających w przewodzie pokarmowym. Lekarze - zwolennicy głodówek twierdzą, że podczas takiej terapii organizm najpierw pozbywa się tego, co niepotrzebne: tłuszczu, chorych komórek, złogów cholesterolowych. Ponadto głodówka to wspaniały urlop dla zazwyczaj przeciążonego na co dzień układu pokarmowego.

Jednodniowe głodówki można przeprowadzać samemu, ale przy dłuższych już trzeba spytać o opinię lekarza. Jeśli ktoś zamierza głodować przez dłuższy okres (na przykład dwa tygodnie), najlepszym pomysłem będzie wyjazd na zorganizowaną głodówkę objętą nadzorem medycznym. Wówczas ma pewność profesjonalnej opieki i może zasięgnąć opinii osób, które już mają za sobą tego typu doświadczenia.
Wskazania i przeciwwskazania

Głodówką można leczyć wiele schorzeń, przede wszystkim te związane z nieprawidłową przemianą materii - oczyszczony w czasie głodówki przewód pokarmowy ma czas i okazję odpocząć.

Oprócz tego głodówkę stosuje się w następujących chorobach:

    nadwaga
    artretyzm
    reumatyzm
    choroby przewodu pokarmowego
    choroba wieńcowa
    nadmiar cholesterolu
    nieprawidłowe ciśnienie
    zapalenie żył
    choroby skóry: łuszczyca, egzema, trądzik
    choroby ginekologiczne
    grzybice
    dolegliwości nerwicowe (migreny, wyczerpania nerwowe, bezsenność, zapalenie nerwów)

Nie wszyscy mogą głodować bezpiecznie. Głodówki nie stosuje się, gdy organizm jest zbyt osłabiony. Przeciwwskazaniem są wszelkie choroby o ciężkim przebiegu z gorączką, gruźlica, nadczynność tarczycy. Oprócz tego postów leczniczych nie stosuje się w przypadku:

    nowotworów, które już wyczerpały organizm
    nadczynności tarczycy
    chorób psychicznych
    dzieci poniżej 10 lat
    kobiet w ciąży oraz karmiących

Uwaga: przed głodówką dłuższą niż 1 dzień trzeba zawsze zasięgnąć porady lekarza.


Najlepszym terminem na rozpoczęcie głodówki, zgodnym z naszym zegarem biologicznym, jest wczesna wiosna - okolice wiosennego przesilenia. To tzw. przednówek - nasi przodkowie przyzwyczajeni byli, że w tym okresie racje pokarmowe są zmniejszone, lub w ogóle ich brakuje, bo stare zapasy już się kończą, a plonów jeszcze nie zebrano.

Dłuższa głodówka wymaga specjalnego przygotowania. Na tydzień przed głodówką trzeba zmienić swoją dietę: zrezygnować z mięsa i nabiału, oraz smażownych potraw. Dozwolone są duszone, gotowane i surowe warzywa, kasze i chleb razowy. Zalecane są wszelkie produkty zawierające błonnik, czyli np. przetwory z mąki pełnoziarnistej, warzywa i owoce, rośliny strączkowe - wspomagają one proces oczyszczania organizmu. Kawę i herbatę powinno się zastąpić naparami ziołowymi i świeżo wyciskanymi sokami (soki z kartonów mają znikomą wartość odżywczą).

Dzień przed głodówką trzeba całkowicie zrezygnować z gotowanych potraw, dieta musi składać się z warzyw i owoców. W tym okresie zalecane są częste kąpiele (min. 2 razy dziennie), gdyż pomagają organizmowi pozbyć się toksyn. Oprócz diety ważna jest aktywność fizyczna, która również wspomaga przemianę materii - mogą to być np. spacery.
Głodówka

Osoby, które stosowały głodówkę leczniczą, zgodnie stwierdzają, że najgorsze są pierwszy trzy dni - wówczas następuje proces adaptacji organizmu do nowej sytuacji. Jesteśmy rozdrażnieni i osłabieni, odczuwamy silny głód i ból głowy. Niekorzystne objawy to sygnał, że organizm walczy z toksynami. Potem organizm stopniowo zaczyna wykorzystywać rezerwy tłuszczowe i odczucie głodu oraz dolegliwości stopniowo znikają.

Należy przygotować się na to, że podczas głodówki toksyny będą usuwane nie tylko przez układ pokarmowy ale także przez skórę i błony śluzowe - stąd nieprzyjemny zapach, nieświeży oddech i intensywne pocenie się. W czasie postu niewskazane jest używanie dezodorantu, więc koniecznością są częste kąpiele. Organizm w czasie głodówki szybko się wychładza, więc wskazane jest zakładanie dużej ilości ciepłej odzieży.
Zakończenie głodówki

Po zakończeniu przewidzianego okresu głodówki nie można od razu wrócić do normalnej diety, gdyż zbytnio podrażniłoby to żołądek. Przez pierwsze dwa dni powinno spożywać się jedynie soki owocowe i warzywne (zrobione w domu, a nie kupowane w kartonikach), później można przerzucić się na lekkostrawne potrawy warzywno - owocowe.

Czas wychodzenia z głodówki powinien trwać tyle, ile czasu zajęła sama głodówka: np. 10 dni przy głodówce dziesięciodniowej. W okresie bezpośrednio po głodówce nie powinno stosować się soli, tłuszczów ani nabiału. Niewskazane są także warzywa strączkowe, orzechy i migdały. W tym okresie nie powinno sie także jeść po godz. 18.

Uwaga: po głodówce tempo przemiany materii jest dużo wolniejsze, więc osoby, które chciały schudnąć i cieszą się straconymi kilogramami, powinny szczególnie uważać na swoją dietę: konieczne jest wyeliminowanie słodyczy, białego pieczywa i alkoholu.

Komentarze do artykułu: Post - lecznicze oczyszczenie

Nick:
E-mail:


Aneta
2014-02-18 13:31:38
Do oczyszczenia organizmu nie jest potrzebna głodówka, ale zdrowe racjonalne odżywianie i picie odpowiedniej ilości wody. Dowiedz się więcej: http://www.greenport.pl/o-nas

Artykuły podobne do Post - lecznicze oczyszczenie:
 • Lecznicze właściwości "chwilowego niejedzenia"

  O czym należy pamiętać? Podczas głodówki nie palimy i nie pijemy alkoholu. Mogłoby to być bardzo szkodliwe dla ciała a poza tym zahamowałoby proces oczyszczania o który nam chodzi. Głodówkę powinien poprzedzać dzień przygotowawczy, w którym jemy mniej i...
 • Głodówka Ehreta

  Istnieje wiele różnych głodówek oczyszczających i leczniczych. Przedstawiamy pogląd na głodówkę leczniczą Arnolda Ehreta, który żył w latach 1866 – 1922 i był niemieckim lekarzem, dietetykiem, a przede wszystkim orędownikiem witarianizmu. Sam Arnold Ehret chorował na przewlekłą chorobę nerek –...
 • Oczyszczanie ciała z toksyn - cz2

  Każde oczyszczanie organizmu wpływa dodatnio na ciało. Najlepszą porą jest wiosna i jesień. Można wybrać różne odtruwające kuracje ciała w zależności od potrzeb. Po wybraniu odpowiedniego oczyszczającego programu należy mu się bezwzględnie podporządkować w 100%. Tylko wtedy można osiągnąć pełny...
 • Oczyszczanie - Głodówka - Nerki

  Stosowana szczególnie przy ciężkich chorobach nerek, jak również w innych ciężkich chorobach. Znam przypadek - kobieta, którą lekarz już od dawna chciał umieścić na dializach z powodu ciężkiego uszkodzenia nerek oczyszcza swoje ciało 2 x w roku tą metodą...
 • Oczyszczenie organizmu wg Gersona

  To oczyszczenie jest zalecane szczególnie w ciężkich chorobach, bardzo skuteczne przy chorobach nowotworowych.
Filmiki podobne do Post - lecznicze oczyszczenie:

GMO - Gra o życie (część 1/2)

Petycja w sprawie znakowania żywnosci modyfikowanej genetycznie http://www.naturalnegeny.pl/petycja/ Głód na świecie a produkcja mięsa i niepotrzebne GMO http://www.politube.org/show/2653

GMO - Gra o życie (część 2/2)

Głód na świecie a produkcja mięsa i niepotrzebne GMO http://www.politube.org/show/2653 Petycja w sprawie znakowania żywnosci modyfikowanej genetycznie http://www.naturalnegeny.pl/petycja/ Petycja w sprawie wprowadzenia moratorium na GMO w Europie http://www.avaaz.org/en/eu_health_and_biodiversity/98.php?CLICK_TF_TRACK

Native American Spiritual Music 2

A selection of graphics and the great music of oliver shanti combine in this 2nd video of native american spiritual music. Indian spirituality centers on a (więcej...)
Kategorie Zdrowia
Zdrowie na e-mail
Podaj swój e-mail:
a będziemy powiadamiać Cię o nowościach
Naturalne Zdrowie i Suplementy
Agnieszka Biernat - terapeuta - dietetyk, specjalista ds. profilaktyki i promocji zdrowia.
Właścicielka Gabinetu Dietoterapii (badania genetyczne, testy na nietolerancje pokarmowe, testy zdrowia, porady zdrowotno-dietetyczne, jadłospisy, przepisy, zakupy z dietetykiem, kursy gotowania).

Autorka książek: „Dieta która żywi i leczy” oraz "Zdrowiej jesz - zdrowiejesz!", a także (rozwiń)
Ostatnie komentarze
Zaloguj się! Po co?

Przypomnienie hasła

Adres E-mail*
Na podany aderes email zostanie wysłane nowe hasło!

Szybka Rejestracja

Uwaga! Rejestrując się akceptujesz Nasz Regulamin
Mężczyzna* Kobieta*
Adres E-mail*
Nick*
Imię
Nazwisko
Hasło*
Potwierdź hasło*
Awatar
* Pola wymagane
Statystyki online
Użytkownicy online: 0
Gości online: 13
Ostatnie Artykuły w
Detoksykacja organizmu
Metale ciężkie - jak się oczyścić? Do najniebezpieczniejszych metali cięzkich należą m.in. rtęć, kadm, arsen, tal, ołów, aluminium i nikiel. Te meta ... Więcej »
Oczyszczanie organizmu metodą płukania jamy ustnej olejem kokosowym Prosta i skuteczna metoda na oczyszczenie organizmu, krwi i poprawę stanu dziąseł, zębów, skóry, włosów, paznokc ... Więcej »
Oczyszczanie zatok, oskrzeli, stawów metodą ssania oleju Metoda ssania oleju słonecznikowego jest znana od tysięcy lat, stosuje się ją z wielkim powodzeniem w dzisiejszych c ... Więcej »
Post - lecznicze oczyszczenie Głodówka to terapia polegająca na całkowitym powstrzymaniu się od jedzenia. Ma to na celu oczyszczenie organizmu z ... Więcej »
Polecamy książkę: "Oczyszczanie organizmu dla kobiet" Jak oczyścić swoje ciało i przywrócić mu jędrność, smukłość i witalność w bardziej spokojny, zrównoważony ... Więcej »
Popularne Artykuły w
Detoksykacja organizmu
Oczyszczanie zatok, oskrzeli, stawów metodą ssania oleju Metoda ssania oleju słonecznikowego jest znana od tysięcy lat, stosuje się ją z wielkim powodzeniem w dzisiejszych c ... Więcej »
Soki oczyszczające organizm - kilka przepisów Oczyszczanie organizmu to ważna rzecz każdego zdrowego człowieka w obecnych czasach. Jest to istotny element każdej ... Więcej »
Oczyszczanie ciała z toksyn - cz2 Każde oczyszczanie organizmu wpływa dodatnio na ciało. Najlepszą porą jest wiosna i jesień. Można wybrać różne ... Więcej »
Oczyszczenie organizmu wg Gersona To oczyszczenie jest zalecane szczególnie w ciężkich chorobach, bardzo skuteczne przy chorobach nowotworowych. Więcej »
Oczyszczanie ciała z toksyn - cz1 Organizm człowieka jest urządzeniem, które potrafi się samo oczyszczać i odnawiać. Ale w dzisiejszym świecie nawe ... Więcej »
Co u nas słychać
Polecamy pod choinkę - ostatni gwizdek! 2013-12-16 15:23:181 Zbliżają się Święta Bożego Narodzenia i Choinka. Czemużby nie sprawić komuś na prezent coś naprawdę zdrowego. \"Troszkę\" już suplementów i zdrowej żywności spróbowaliśmy, mamy wyrobione pewne opinie. Być może będziemy w stanie komuś pomóc w decyzji wyboru czegoś z bardzo szerokiego asortymentu produktów dla zdrowia.