Ajurweda | ||

Chyawanprash - ajurwedyjski ziołowy preparat 500g - To unikalna mikstura 49 potężnie działających ziół, przygotowanych według starożytnej ajurwedyjskiej receptury. Używany był od wieków szczególnie, aby odżywić krew, limfę, nerwy, mózg, serce i płuca.
Dziś używany jest na całym świecie. Udowodniono jego właściwości energetyzujące, zwiększające odporność i wspomagające metabolizm. Usprawniadziałanie wątroby i nerek. Chyavanprash poprawia cerę i zwalcza infekcje skórne. Pobudza porost włosów i pomaga w absorbcji wapnia, czego rezultatem są silne kości i zęby.
Mimo iż powstał około pięć tysięcy lat temu, dziś nie traci nic ze swojej aktualności.
Ajurweda traktuje ciało i umysł jako całość. Ajurwedyjska wiedza medyczna ujmuje człowieka holistycznie. Jest to nauka o nas samych, pozwala nam zrozumieć naszą naturę i odkryć nasze potrzeby. Zawiera nie tylko wskazówki dotyczące leczenia chorób ale i przepisy na to – co jeść, jak dbać o siebie, jak żyć by pozostać w harmonii, szczęściu, zachowując zdrowie i długie życie.
Słowo Ajurweda pochodzi od słów sanskryckich: "Ajus" (życie) i "Veda" (wiedza, nauka). W dosłownym tłumaczeniu Ajurweda oznacza - wiedzę o życiu.
Według nauk ajurwedyjskich życie czyli "Ajus" to nierozerwalny związek: umysłu, ciała i duszy. Dlatego medycyna ajurwedyjska nie ogranicza się do leczenia fizycznych (cielesnych) objawów chorób ale dostarcza wszechstronnej wiedzy o zdrowiu duchowym, mentalnym i emocjonalnym.
Tradycyjny Ajurwedyjski system leczenia oparty jest na teorii zachowania doskonałej równowagi między ciałem, duszą i umysłem. Inaczej mówiąc między stanem fizycznym, stanem duchowym i stanem psychicznym człowieka.
Ajurweda jest stara jak sama ludzkość. W czasach gdy nie posługiwano się słowem pisanym przekazywano ją ustnie przez nauczycieli. Tak przetrwała tysiąclecia pomiędzy rokiem 4000 a 6000 przed naszą erą została spisana w Sanskrycie. Chociaż wiedza ta najbardziej rozwinęła się w Indiach, nie przynależy do żadnego kraju, religii czy cywilizacji.
Ajurweda opiera się na niezmiennych i uniwersalnych zasadach, które są częścią naturalnego świata, dlatego Ajurweda jest wieczna.
Celem Ajurwedy jest zachowanie zdrowia zdrowych i wyleczenie chorych.
Zachowanie pełni zdrowia to nie tylko eliminowanie objawów fizycznych choroby ale przede wszystkim przywracanie poczucia szczęścia umysłowi i duszy. Często dolegliwości fizyczne wynikają z zaburzeń emocjonalnych. Jeszcze częściej ludzie mimo, że nie chorują fizycznie to cierpią, gdyż nie czują się dobrze, nie są szczęśliwi. Według Ajurweda takie osoby nie są zdrowe.
Choroby takie jak: depresja, nadpobudliwość, nerwowość i bezsenność wywołane są głównie stanami umysłu i duszy. Choroby te stały się znakiem naszych czasów, w których większość naszych działań ogranicza się do pogoni za materialnymi substytutami życia.
Nie mamy czasu na szukaniu równowagi między tym co fizyczne i duchowe. Nie dostrzegamy podstawowych zależności między tym: co jemy, jak pracujemy, w jaki sposób jesteśmy aktywni fizycznie, a w jaki umysłowo a tym jaki to ma wpływ na jakość prowadzonego przez nas życia.
Ajurweda uczy nas jak żyć zachowując naturalną równowagę. Uczy jak odpowiednio adaptować różne aspekty naszego życia w taki sposób byśmy osiągali powodzenie w życiu duchowym, fizycznym i materialnym.
Ajurweda doskonale spełnia nasze potrzeby.
Ajurweda uczy jak się odżywiać, jak regularnie ćwiczyć, w jaki sposób wykonywać codzienne czynności, jaki styl życia prowadzić i wiele więcej, bo Ajurweda pomaga zrozumieć nam siebie i nasze potrzeby.
Nade wszystko Ajurweda jednak uczy nas jak żyć w harmonii z naszym otoczeniem, z naturą, z wszechświatem bez naruszania delikatnej naturalnej równowagi.
Ajurweda naucza, iż wszystko składa się z pięciu podstawowych elementów natury:
* Przestrzeni - Akash
* Powietrza - Vayu
* Ognia - Agni
* Wody - Jala
* Ziemi - Prithvi.
Nasze ciało jest zdrowe kiedy tych pięć elementów pozostaje w równowadze, zaś zakłócenie tej równowagi prowadzi do chorób.
Wszystko co występuję w naturze można określić przy pomocy wyżej wymienionych pięciu elementów włączając to pory roku, pory dnia, geograficzne i topograficzne położenie i nawet tak subtelne aspekty natury jak emocje.
Dosha - Konstytucja (Typ)
Według Ayurveda, w ludzkim ciele, pięć elementów składowych natury, występuje jako doshas, energie biologiczne zwane: Vata, Pitta, i Kapha.
Vata to połączenie powietrza i przestrzeni. Jest to energia odpowiedzialna za wszystkie ruchowe funkcje ciała, takie jak: oddech, krążenie krwi, przesuwanie pokarmu w narządach trawiennych, przesyłanie do mózgu i z mózgu impulsów nerwowych. Na poziomie emocjonalnym jest odpowiedzialna za kreatywność i elastyczność i jednocześnie za odczuwanie obaw, lęków.
Pitta to połączenie ognia i wody. Odpowiada za metabolizm, procesy trawienia, odczuwanie głodu i pragnienia. Na poziomie emocjonalnym przypisana jest takim cechom jak: odwaga, ambicja, złość i duma.
Kapha to połączenie wody i ziemi. Dosha odpowiedzialna za spoistość konstrukcji ciała, to jest za mięśnie, tkankę tłuszczową, kości, ścięgna. .Rządzi takimi emocjami jak miłość i poświęcenie, skąpstwo i zazdrość.
Każdy z nas rodzi się z pewną kombinacją wyżej opisanych doshy, każdy więc posiada unikalny konstytucję zwaną prakriti.
Według Ayurveda nasze ciało składa się także z innych elementów:
* Dhatus - to podstawowe tkanki które utrzymują i odżywiają nasze ciało. Wyróżniamy siedem dhatus- osocze i chłonka, krew, mięśnie, tkanka tłuszczowa, kości, szpik kostny, płyny rozrodcze . Jakość i ilość każdej dhatus znajdującej się w naszym organizmie oraz ich prawidłowe funkcjonowanie jest podstawą zachowania dobrego zdrowia.
* Mala - to odpady powstające w trakcie różnorodnych przemian metabolicznych w organizmie. Podstawowe mala to mocz, fekalia i pot. Odpowiednie wydalanie mala jest bardzo ważne dla zachowania zdrowia. Zatrzymanie mala powoduje blokady w ciele , co w konsekwencji prowadzi do różnych chorób.
* Srota -to kanały którymi transportowane (czyli jak części organizmu) jest pożywienie, dhatus, malas i doshas. Zatory powstające w srotas wywołują wiele dolegliwości.
* Agni - oznacza ogień. Ajurweda wyróżnia trzynaście rodzajów agni, odpowiedzialnych za wszelkie procesy metaboliczne zachodzące w ludzkim ciele. Agni można porównać do różnych enzymów odpowiadających za trawienie i inne przemiany metaboliczne.
Ajurweda jest wiedzą o życiu. Nauka ta pochodzi z Indii z przed ponad 5000 lat i stanowi część wiedzy zapisanej w manuskryptach wedyjskich . Vedy (słowo veda oznacza w sanskrycie wiedzę naukę) to najstarsze na świecie teksty klasyczne, starożytne hinduskie księgi wiedzy. Dostarczają one informacji o wszystkich aspektach życia od inżynierii i budowy (planowania) miast poprzez filozofie i wiedzę duchową. Zawarte w nich prawdy są tak samo aktualne dzisiaj jak były 5 tysięcy lat temu, wiedza którą zawierają jest uniwersalna.
Ajurweda to sposób na życie. To nie tylko leczenie chorób ale zapobieganie im, utrzymanie zdrowia, długowieczności i żywotności. Celem Ayurweda jest osiągnięcie równowagi i harmonii. Jest to osiągane bez użycia leków chemicznych i inwazyjnych zabiegów ale przy użyciu zrównoważonej diety, leków ziołowych, delikatnych ćwiczeń i terapii fizycznych (masaży).
Komentarze do artykułu: Ajurweda