• Era Zdrowia
 • Preparaty Monojonowe Invex Remedies
 • »
 • Preparaty Invex Remedies

Ajurweda

Data dodania: 2011-04-07 22:34:28, Dodane przez: Honia
Wyświetlony 6346 razy, Komentarzy: 0
Wrzuć na FacebookWykop!
Ajurweda
Oryginalny obraz: http://maharishiajurveda.com/images/foto4.jpg
Wejdź do sklepu po zdrowie:
 • Chyawanprash - ajurwedyjski ziołowy preparat 500g
  Tylko: zł

  Kup Teraz!

  Chyawanprash - ajurwedyjski ziołowy preparat 500g - To unikalna mikstura 49 potężnie działających ziół, przygotowanych według starożytnej ajurwedyjskiej receptury. Używany był od wieków szczególnie, aby odżywić krew, limfę, nerwy, mózg, serce i płuca.
  Dziś używany jest na całym świecie. Udowodniono jego właściwości energetyzujące, zwiększające odporność i wspomagające metabolizm. Usprawniadziałanie wątroby i nerek. Chyavanprash poprawia cerę i zwalcza infekcje skórne. Pobudza porost włosów i pomaga w absorbcji wapnia, czego rezultatem są silne kości i zęby.
Ajurweda to „wiedza życia” , bądź „sztuka życia”  - najstarszy na świecie system medyczny i filozoficzny, wywodzący się ze starożytnych Indii.
Mimo iż powstał około pięć tysięcy lat temu, dziś nie traci nic ze swojej aktualności.

Ajurweda traktuje ciało i umysł jako całość. Ajurwedyjska wiedza medyczna ujmuje człowieka holistycznie. Jest  to nauka o nas samych, pozwala nam zrozumieć  naszą naturę i odkryć nasze potrzeby. Zawiera nie tylko wskazówki dotyczące leczenia chorób ale i przepisy na to – co jeść, jak dbać o siebie,  jak żyć by pozostać w harmonii, szczęściu, zachowując zdrowie i długie życie.  

Słowo Ajurweda pochodzi od słów sanskryckich: "Ajus" (życie) i "Veda" (wiedza, nauka). W dosłownym tłumaczeniu Ajurweda oznacza - wiedzę o życiu.

Według nauk ajurwedyjskich życie czyli "Ajus" to nierozerwalny związek: umysłu, ciała i duszy. Dlatego medycyna ajurwedyjska nie ogranicza się do leczenia fizycznych (cielesnych) objawów chorób ale dostarcza wszechstronnej wiedzy o zdrowiu duchowym, mentalnym i emocjonalnym.

Tradycyjny Ajurwedyjski system leczenia oparty jest na teorii zachowania doskonałej równowagi między ciałem, duszą i umysłem. Inaczej mówiąc między stanem fizycznym, stanem duchowym i stanem psychicznym człowieka.

Ajurweda jest stara jak sama ludzkość. W czasach gdy nie posługiwano się słowem pisanym przekazywano ją ustnie przez nauczycieli. Tak przetrwała tysiąclecia pomiędzy rokiem 4000 a 6000 przed naszą erą została spisana w Sanskrycie. Chociaż wiedza ta najbardziej rozwinęła się w Indiach, nie przynależy do żadnego kraju, religii czy cywilizacji.

Ajurweda opiera się na niezmiennych i uniwersalnych zasadach, które są częścią naturalnego świata, dlatego Ajurweda jest wieczna.

Celem Ajurwedy jest zachowanie zdrowia zdrowych i wyleczenie chorych.


Zachowanie pełni zdrowia to nie tylko eliminowanie objawów fizycznych choroby ale przede wszystkim przywracanie poczucia szczęścia umysłowi i duszy. Często dolegliwości fizyczne wynikają z zaburzeń emocjonalnych. Jeszcze częściej ludzie mimo, że nie chorują fizycznie to cierpią, gdyż nie czują się dobrze, nie są szczęśliwi. Według Ajurweda takie osoby nie są zdrowe.

Choroby takie jak: depresja, nadpobudliwość, nerwowość i bezsenność wywołane są głównie stanami umysłu i duszy. Choroby te stały się znakiem naszych czasów, w których większość naszych działań ogranicza się do pogoni za materialnymi substytutami życia.

Nie mamy czasu na szukaniu równowagi między tym co fizyczne i duchowe. Nie dostrzegamy podstawowych zależności między tym: co jemy, jak pracujemy, w jaki sposób jesteśmy aktywni fizycznie, a w jaki umysłowo a tym jaki to ma wpływ na jakość prowadzonego przez nas życia.

Ajurweda uczy nas jak żyć zachowując naturalną równowagę. Uczy jak odpowiednio adaptować różne aspekty naszego życia w taki sposób byśmy osiągali powodzenie w życiu duchowym, fizycznym i materialnym.

Ajurweda doskonale spełnia nasze potrzeby.

Ajurweda uczy jak się odżywiać, jak regularnie ćwiczyć, w jaki sposób wykonywać codzienne czynności, jaki styl życia prowadzić i wiele więcej, bo Ajurweda pomaga zrozumieć nam siebie i nasze potrzeby.

Nade wszystko Ajurweda jednak uczy nas jak żyć w harmonii z naszym otoczeniem, z naturą, z wszechświatem bez naruszania delikatnej naturalnej równowagi.

Ajurweda naucza, iż wszystko składa się z pięciu podstawowych elementów natury:


    * Przestrzeni - Akash
    * Powietrza - Vayu
    * Ognia - Agni
    * Wody - Jala
    * Ziemi - Prithvi.

Nasze ciało jest zdrowe kiedy tych pięć elementów pozostaje w równowadze, zaś zakłócenie tej równowagi prowadzi do chorób.

Wszystko co występuję w naturze można określić przy pomocy wyżej wymienionych pięciu elementów włączając to pory roku, pory dnia, geograficzne i topograficzne położenie i nawet tak subtelne aspekty natury jak emocje.

Dosha - Konstytucja (Typ)


Według Ayurveda, w ludzkim ciele, pięć elementów składowych natury, występuje jako doshas, energie biologiczne zwane: Vata, Pitta, i Kapha.

Vata to połączenie powietrza i przestrzeni. Jest to energia odpowiedzialna za wszystkie ruchowe funkcje ciała, takie jak: oddech, krążenie krwi, przesuwanie pokarmu w narządach trawiennych, przesyłanie do mózgu i z mózgu impulsów nerwowych. Na poziomie emocjonalnym jest odpowiedzialna za kreatywność i elastyczność i jednocześnie za odczuwanie obaw, lęków.

Pitta to połączenie ognia i wody. Odpowiada za metabolizm, procesy trawienia, odczuwanie głodu i pragnienia. Na poziomie emocjonalnym przypisana jest takim cechom jak: odwaga, ambicja, złość i duma.

Kapha to połączenie wody i ziemi. Dosha odpowiedzialna za spoistość konstrukcji ciała, to jest za mięśnie, tkankę tłuszczową, kości, ścięgna. .Rządzi takimi emocjami jak miłość i poświęcenie, skąpstwo i zazdrość.

Każdy z nas rodzi się z pewną kombinacją wyżej opisanych doshy, każdy więc posiada unikalny konstytucję zwaną prakriti.


Według Ayurveda nasze ciało składa się także z innych elementów:

    * Dhatus - to podstawowe tkanki które utrzymują i odżywiają nasze ciało. Wyróżniamy siedem dhatus- osocze i chłonka, krew, mięśnie, tkanka tłuszczowa, kości, szpik kostny, płyny rozrodcze . Jakość i ilość każdej dhatus znajdującej się w naszym organizmie oraz ich prawidłowe funkcjonowanie jest podstawą zachowania dobrego zdrowia.
    * Mala - to odpady powstające w trakcie różnorodnych przemian metabolicznych w organizmie. Podstawowe mala to mocz, fekalia i pot. Odpowiednie wydalanie mala jest bardzo ważne dla zachowania zdrowia. Zatrzymanie mala powoduje blokady w ciele , co w konsekwencji prowadzi do różnych chorób.
    * Srota -to kanały którymi transportowane (czyli jak części organizmu) jest pożywienie, dhatus, malas i doshas. Zatory powstające w srotas wywołują wiele dolegliwości.
    * Agni - oznacza ogień. Ajurweda wyróżnia trzynaście rodzajów agni, odpowiedzialnych za wszelkie procesy metaboliczne zachodzące w ludzkim ciele. Agni można porównać do różnych enzymów odpowiadających za trawienie i inne przemiany metaboliczne.

Ajurweda jest wiedzą o życiu. Nauka ta pochodzi z Indii z przed ponad 5000 lat i stanowi część wiedzy zapisanej w manuskryptach wedyjskich . Vedy (słowo veda oznacza w sanskrycie wiedzę naukę) to najstarsze na świecie teksty klasyczne, starożytne hinduskie księgi wiedzy. Dostarczają one informacji o wszystkich aspektach życia od inżynierii i budowy (planowania) miast poprzez filozofie i wiedzę duchową. Zawarte w nich prawdy są tak samo aktualne dzisiaj jak były 5 tysięcy lat temu, wiedza którą zawierają jest uniwersalna.

Ajurweda to sposób na życie. To nie tylko leczenie chorób ale zapobieganie im, utrzymanie zdrowia, długowieczności i żywotności. Celem Ayurweda jest osiągnięcie równowagi i harmonii. Jest to osiągane bez użycia leków chemicznych i inwazyjnych zabiegów ale przy użyciu zrównoważonej diety, leków ziołowych, delikatnych ćwiczeń i terapii fizycznych (masaży).

Komentarze do artykułu: Ajurweda

Nick:
E-mail:

Artykuły podobne do Ajurweda:
 • Wczasy ajurwedyjskie

  Pełna kuracja ajurwedyjska obejmuje tzw. Panchakarmę, czyli terapię oczyszczającą, polegającą na pozbyciu się toksyn i pobudzeniu trawienia (agni). Podczas Panchakarmy pacjent otrzymuje środki przeczyszczające, utrzymuje ścisłą, wegetariańską dietę i dużo się relaksuje. Przygotowaniem do Panchakarmy jest Poorvakarma, czyli szereg olejowych...
 • Wykłady otwarte - dr Partap Chauhan o ajurwedzie - 15-18.11.2014 - Warszawa, Kraków, Szczecin

  Zapraszamy na wykłady dr Partapa Chauhana - jednego z najbardziej znanych w Indiach lekarzy ajurwedy, łączącego z powodzeniem akademickie wykształcenie z tradycyjną ajurwedą.
 • Uwaga! Konkurs z okazji Dnia Kobiet!

  Witamy w konkursie z okazji zbliżającego się Dnia Kobiet. Mamy coś wyjątkowego co może wspaniale poinstruować Panie jak mogą zadbać o siebie, o swoją urodę, zdrowie, wewnętrzną równowagę i kondycję psycho-fizyczną.
 • Uwaga! Konkurs z prezentami pod choinkę!

  Zapraszamy na świąteczny konkurs, w którym do wygrania są wspaniałe książki o ajurwedyjskim ziołolecznictwie i ajurwedyjskim odżywianiu się z bogatymi przepisami na pyszne, zdrowe potrawy. Masz czas tylko do 17 grudnia! Pośpiesz się, by gwiazdor zdążył na święta!
 • Polecamy książkę: "Ajurwedyjska książka kucharska"

  "Ajurwedyjska książka kucharska" to książka niezwykła, niepodobna innym książkom kucharskim ponieważ jest nastawiona na leczenie. Zawiera ponad 250 przepisów i jest rewelacyjnym przewodnikiem dietetycznym.
Filmiki podobne do Ajurweda:

Ajurweda - starożytna medycyna indyjska [PL]

Ajurweda - starożytna medycyna indyjska [PL]

Szkodliwość alkoholu - co się dzieje w organizmie

Jeżeli ktoś przekazuje nam informacje, że alkohol to toksyna, która zabija bezpowrotnie nasze neurony, upośledza organizm i wyniszcza nasze ciało to i tak nie do (więcej...)

Wywiad z Clemensem Kuby o (samo)uzdrawianiu, władzy i pieniądzu [PL] (poprawione napisy)

W filmie poruszone zależności między przemysłem zdrowotnym, lekarzami a władzą nad ludźmi. A wszystko to przedstawione przez pryzmat ego, które jest przyczyną tych zjawisk. Podstawową (więcej...)
Kategorie Zdrowia
Zdrowie na e-mail
Podaj swój e-mail:
a będziemy powiadamiać Cię o nowościach
Sklep CzaryMary.pl
Agnieszka Biernat - terapeuta - dietetyk, specjalista ds. profilaktyki i promocji zdrowia.
Właścicielka Gabinetu Dietoterapii (badania genetyczne, testy na nietolerancje pokarmowe, testy zdrowia, porady zdrowotno-dietetyczne, jadłospisy, przepisy, zakupy z dietetykiem, kursy gotowania).

Autorka książek: „Dieta która żywi i leczy” oraz "Zdrowiej jesz - zdrowiejesz!", a także (rozwiń)
Ostatnie komentarze
Zaloguj się! Po co?

Przypomnienie hasła

Adres E-mail*
Na podany aderes email zostanie wysłane nowe hasło!

Szybka Rejestracja

Uwaga! Rejestrując się akceptujesz Nasz Regulamin
Mężczyzna* Kobieta*
Adres E-mail*
Nick*
Imię
Nazwisko
Hasło*
Potwierdź hasło*
Awatar
* Pola wymagane
Statystyki online
Użytkownicy online: 0
Gości online: 0
Ostatnie Artykuły w
Zdrowie w Różnych Kulturach
Unikać twierdzeń, po prostu patrzeć Możemy się po prostu mylić w twierdzeniu, źle interpretować zjawisko, nie widzieć go wyraźnie i wydawać górnolo ... Więcej »
Najgorszy z błędów i jego naprawa Zatroszcz się o swoje doświadczenie wewnętrzne. Huna jest wspaniała, bo można stosować ją praktycznie że wszędz ... Więcej »
Doświadczaj otwartej przestrzeni swojej natury W tybetańskiej tradycji bon (i nie tylko) mówi się o doświadczeniu przestrzeni. Dlaczego ma być ono tak ważne? Dla ... Więcej »
Samouzdrawianie oddechem pranicznym Wykonywanie powyższego ćwiczenia powinno opierać się na naturalnym doświadczeniu. Nie myśl wtedy, że coś ćwicz ... Więcej »
Haipule dla zdrowia Uzdrawianie szamańskie pomaga przede wszystkim przybliżyć się do swojej istoty, doświadczyć ducha i świata duchow ... Więcej »
Popularne Artykuły w
Zdrowie w Różnych Kulturach
Medycyna chińska Jak blisko człowieka jest ta „egzotyczna” dla wielu medycyna. Jak innym językiem mówi o człowieku, jego ... Więcej »
Samouzdrawianie oddechem pranicznym Wykonywanie powyższego ćwiczenia powinno opierać się na naturalnym doświadczeniu. Nie myśl wtedy, że coś ćwicz ... Więcej »
Filozofia zdrowia za czasów Imperium Inków w Peru W starożytnym Peru porządek kosmiczny był widziany z perspektywy cztero-częściowej. Aby zagwarantować swoje własn ... Więcej »
Podstawy Tradycyjnej Chińskiej Medycyny oraz znaczenie emocji W diagnozowaniu i leczeniu podstawowe znaczenie ma wewnętrzna energia życiowa Chi (zwana również żywiącym oddechem ... Więcej »
Chińskie bańki akupunkturowe W tradycji chińskiej, bańki stosowane są do leczenia wielu poważnych chorób i dolegliwości. Najczęstsze z nich to ... Więcej »
Co u nas słychać
Polecamy pod choinkę - ostatni gwizdek! 2013-12-16 15:23:181 Zbliżają się Święta Bożego Narodzenia i Choinka. Czemużby nie sprawić komuś na prezent coś naprawdę zdrowego. \"Troszkę\" już suplementów i zdrowej żywności spróbowaliśmy, mamy wyrobione pewne opinie. Być może będziemy w stanie komuś pomóc w decyzji wyboru czegoś z bardzo szerokiego asortymentu produktów dla zdrowia.