• Era Zdrowia
 • Preparaty Monojonowe Invex Remedies
 • »
 • Preparaty Invex Remedies

Medytacja - łatwiejsza niż myślisz!

Data dodania: 2011-10-01 21:34:53, Dodane przez: Honia
Wyświetlony 7261 razy, Komentarzy: 1
Wrzuć na FacebookWykop!
Medytacja - łatwiejsza niż myślisz!
Oryginalny obraz: http://www.bioneo.pl/JPG/medytacja.jpg
„Tak jak kwiat lotosu wyrasta ponad błotnistą wodę nie będąc dotykanym przez jej nieczystości, tak dzięki medytacji możemy żyć w tym świecie nie będąc dotykanym przez jego niepokoje.”

Przez wiele lat niedoceniana w świecie Zachodu medytacja na szczęście dzisiaj znajduje coraz szersze grono zwolenników. Praktyka ta staje się wręcz koniecznością. Coraz szybsze tempo życia negatywnie odbija się nie tyko na naszym fizycznym samopoczuciu, ale zaburza również wewnętrzną równowagę.

Żyjąc w świecie pełnym stresu, ciągłej gonitwy, niepewni swojej przyszłości coraz więcej ludzi zaczyna odczuwać zwiększające się znużenie. Stopniowo doświadczają, że samo otaczanie się różnymi materialnymi dobrami i przyjemnościami nie daje tak pożądanego wewnętrznego spokoju, poczucia bezpieczeństwa czy harmonii. Lekarstwem na tego typu przykre doświadczenia jest właśnie medytacja.

Bardzo często hasło „medytacja” kojarzy się z siedzeniem w ciszy z zamkniętymi oczami, skrzyżowanymi nogami i spokojnym umysłem. Tak pojmowana oznacza dla wielu osób walkę ze snem i bolącymi nogami, kiedy zmuszamy się do pozostania w tej samej pozycji siedzącej przez dłuższy okres czasu. Natłok codziennych konieczności sprawia, że trudno jest wyciszyć umysł, czy nawet znaleźć cichy kątek, gdzie spokojnie moglibyśmy pomedytować. Wszystko to sprawia, że medytacja może wydawać się czymś trudnym, czymś „nie dla mnie”.
Na szczęście istnieje wiele odmian medytacji. Jako najbardziej dogodną do praktykowania w dzisiejszych czasach mistrzowie medytacji polecają medytację z dźwiękiem, z tak zwaną mantrą  
Termin „mantra” pochodzi ze starożytnego języka sanskryckiego. „Man”- oznacza „umysł”, „tra”- „wznieść ponad, oderwać”. Tak więc mantra uwalnia nasz umysł od negatywnych emocji i uczuć, wznosi go ponad stres, uczucie przytłoczenia, przemęczenia. Mantra wzmacnia psychicznie i duchowo oraz wypełnia nas wewnętrzną satysfakcją.
Mantry nie tworzy się samodzielnie. Dociera ona do adepta przez mistrza medytacji należącego do długiej linii nauczycieli i uczni sięgającej samego Źródła medytacyjnej formuły. Od niepamiętnych czasów mistrzowie przekazują mantry swoim uczniom w ten właśnie sposób. Trudno tu więc mówić o jakimś historycznym początku owego procesu.
Regularne intonowanie mantry nigdy nie staje się nudne czy nieciekawe. Zawsze budzi w intonujących coraz to nowe odczucia. Medytacja z mantrą nie tylko uwalnia nas od negatywnych stanów, ale także rozwija pozytywne cechy takie jak cierpliwość, tolerancja, umiejętność wybaczania, empatia. Z każdym dniem zaczyna wzrastać również zrozumienie samego siebie, swojej prawdziwej tożsamości. Tym samym zaczynamy posiadać jaśniejszą wizję znaczenia życia i jego celu.
Medytacja z mantrą jest bardzo łatwą praktyką. Jedną z jej form jest łączenie Mantry z oddechem.
Gouranga *
Usiądź wygodnie z wyprostowanym kręgosłupem.
Odwróć dłonie wewnętrzną stroną do góry opierając nadgarstki na kolanach.
Złącz palec wskazujący z kciukiem.
Taki układ dłoni nazywany jest Chin Mudrą i pomaga pozostać w stanie relaksacji.
Zamknij oczy.
Oddychaj spokojnie, miarowo... Spraw, aby twój oddech wpływał i wypływał z ciała jak fala.
Poczuj jak twoje ciało odnawia się, kiedy wolno i głęboko oddychasz.
Pozwól, aby z każdym wydechem twoje ciało było bardziej rozluźnione.
Za kilka chwil dołączymy do oddechu dźwięk mantry Gouranga.
Wypowiemy go w formie czterech sylab Gour Ra Ang Ga.
Powtórz je w myślach wdychając powietrze przez nos, następnie wypowiedz głośno rozkładając go na całą długość wydechu. Skoncentruj całą swoją uwagę na dźwięku i słuchaj go uważnie.
Poczuj jak wibruje w twoim gardle, w ustach i w całym ciele.
Pozwól aby twój umysł odpoczywał słuchając kojącego dźwięku Gouranga.
Zacznijmy: weź głęboki wdech wypowiadając w myślach “Gaur Ra Ang Ga”.
Podczas wydechu wypowiedz głośno: “Gour Ra Ang Ga”.
Wdech i powtórz w myślach: “Gour Ra Ang Ga”.
Podczas wydechu wypowiedz głośno: “Gour Ra Ang Ga”.
Staraj się medytować w ten sposób około 5 minut.

Potem pozostań przez chwilę w ciszy starając się odczuć efekty medytacji.

Kiedy wypowiadasz dźwięk na głos, słuchaj go bardzo uważnie i dokładnie.
Jeśli Twoja uwaga odpłynie wraz z myślami, wspomnieniami czy zostanie zakłócona czynnikami z zewnątrz, staraj się nie walczyć z tym, lecz łagodnie przenieś umysł z powrotem do dźwięku mantry.
Początkowo osiągnięcie jednopunktowej koncentracji będzie się wydawało zadaniem trudnym, jednak przy regularnej praktyce i odrobinie cierpliwości będą widoczne szybkie postępy. Medytacja niedoskonała prowadzi do medytacji doskonałej.

Uspokajający, kojący efekt oddychania z Gouranga reguluje ciśnienie krwi i jest dobry dla ludzi, którzy mają problemy z sercem. Zaopatruje w tlen wszystkie części płuc łagodząc  przekrwienie. Synchronizacja medytacji z dźwiękiem z oddechem pomaga także w skupieniu umysłu. Jest bardzo efektywna w procesie samorealizacji. Zatem dodajmy medytację do naszego życia!

* tłumaczenie: Gouranga – Ten, z którego emanuje złocisty blask.

Komentarze do artykułu: Medytacja - łatwiejsza niż myślisz!

Nick:
E-mail:


pol
2014-08-17 11:50:43
Medytacja i medytacja...Nazwa pochodzi od łącińskiego słowa oznaczającego rozmyślanie. Każdy większy ruch religijny ma swoje techniki i często bardzo różnorodne tak że mówiąc "medytacja" mówimy coś jak "modlitwa" albo "relaksacja". To co tu opisano to rodzaj medytacji transcendentalnej, owszem także może relaksować. Tego typu techniki stosują ale z inną modlitwą przykładowo mnisi z góry Atos. Techniki vipassana czy zen są diametralnie różne o ile nie przeciwstawne.

Artykuły podobne do Medytacja - łatwiejsza niż myślisz!:
 • Oddychaj dla zdrowia

  W dobie telewizorów i komputerów kiedy ludzie mniej spacerują ważne są dwie rzeczy: oddychanie i odżywianie się. W chwili kiedy prowadzimy siedzący tryb życia nasze ciało staje się zubożałe psychicznie i fizycznie. Ze względu na brak tlenu i niesystematycznego odżywiania,...
 • Terapia dźwiękiem - masaż misami tybetańskimi

  By pobudzić organizm do działania, wykorzystuje się min. dźwięki muzyki – tzw. MASAŻ DŹWIĘKIEM. Jest to niesamowita terapia wykorzystująca wibrację i brzmienie mis, gongów i dzwonków, co wpływa na nasze ciało, umysł i duszę. Masaż ten nie tylko więc usuwa...
 • Dlaczego warto medytować

  Medytacja skutecznie (efektywnie) przeciwdziała szkodliwym psychologicznym i fizjologicznym efektom naszego zurbanizowanego społeczeństwa. Osoby praktykujące medytację łatwiej sobie radzą z sytuacjami stresowymi, trudnymi sytuacjami i są bardziej zrównoważone. Są bardziej elastyczne i łatwiej dostosowują się do zmieniającej się sytuacji. Medytacja daje...
 • QIGONG, czyli zdrowie po Chińsku. Czym są chińskie ćwiczenia medytacyjne i kto powinien je ćwiczyć

  Qigong uczy, w jaki sposób wykorzystywać ruchy ciała i wzorce oddechowe, by polepszyć krążenie płynów ustrojowych i energii, podtrzymać żwawość umysłu i – przy odpowiednim nauczaniu – rozwinąć samoświadomość na wszystkich poziomach.
 • Festiwal Zdrowe ciało zdrowej duszy, 10 grudnia 2011 w Płocku

  W programie m.in. muzykoterapia, tai chi, terapia kryształami, joga, start: godzina 10:20
Filmiki podobne do Medytacja - łatwiejsza niż myślisz!:

Medytacja dobra na ADHD ADD AADD [napisy PL kliknij na CC]

NIE WIDZISZ NAPISÓW - WŁĄCZ JE KLIKAJĄC IKONĘ CC NA PASKU ODTWARZACZA. Film dla rodziców dzieci nadpobudliwych i nie tylko. Ukazuje on, jakie można osiągnąć (więcej...)

Wywiad z Clemensem Kuby o (samo)uzdrawianiu, władzy i pieniądzu [PL] (poprawione napisy)

W filmie poruszone zależności między przemysłem zdrowotnym, lekarzami a władzą nad ludźmi. A wszystko to przedstawione przez pryzmat ego, które jest przyczyną tych zjawisk. Podstawową (więcej...)

Nikotyna legalny narkotyk [cz.1/2]

Palenie tytoniu, a także nadużywanie alkoholu i narkotyków przez nieletnich jest coraz powszechniejszym zjawiskiem nie tylko w subkulturach młodzieżowych -- staje się codziennością, normą funkcjonowania. (więcej...)
Kategorie Zdrowia
Zdrowie na e-mail
Podaj swój e-mail:
a będziemy powiadamiać Cię o nowościach
Sklep CzaryMary.pl
Agnieszka Biernat - terapeuta - dietetyk, specjalista ds. profilaktyki i promocji zdrowia.
Właścicielka Gabinetu Dietoterapii (badania genetyczne, testy na nietolerancje pokarmowe, testy zdrowia, porady zdrowotno-dietetyczne, jadłospisy, przepisy, zakupy z dietetykiem, kursy gotowania).

Autorka książek: „Dieta która żywi i leczy” oraz "Zdrowiej jesz - zdrowiejesz!", a także (rozwiń)
Ostatnie komentarze
Zaloguj się! Po co?

Przypomnienie hasła

Adres E-mail*
Na podany aderes email zostanie wysłane nowe hasło!

Szybka Rejestracja

Uwaga! Rejestrując się akceptujesz Nasz Regulamin
Mężczyzna* Kobieta*
Adres E-mail*
Nick*
Imię
Nazwisko
Hasło*
Potwierdź hasło*
Awatar
* Pola wymagane
Statystyki online
Użytkownicy online: 0
Gości online: 0
Ostatnie Artykuły w
Uzdrawiające Pokarmy
Moringa - roślina pełna miłości Richard Okuniewicz rozpoczął w północno-wschodniej Brazylii uprawę Moringi. Jego znajomi i osoby, które zaczęły ... Więcej »
Zielona herbata na poprawienie pamięci Chińscy badacze potwierdzili nie aż tak nowy fakt dotyczący właściwości chemicznych zielonej herbaty. Ma tendencj ... Więcej »
Imbir - na zdrowie i na urodę Imbir używany jest od ok. 5000 lat jako przyprawa, jak również w lecznictwie i do zabiegów upiększających. Poprawa ... Więcej »
Rooibos – właściwości zdrowotne Czerwona herbata rooibos ma liczne właściwości zdrowotne. Łagodzi alergię i astmę, korzystnie wpływa na nasze sam ... Więcej »
Olej kokosowy - lek na alzheimera Olej kokosowy różni się od innych olejów, ponieważ jest bogaty w średnie kwasy tłuszczowe, które są łatwo przy ... Więcej »
Popularne Artykuły w
Uzdrawiające Pokarmy
Olej z czarnuszki Olej z czarnuszki ma działanie hipoglikemiczne, przeciwbólowe, przeciwzapalne, silnie antybiotyczne (antybakteryjne, a ... Więcej »
Aloes i jego lecznicze właściwości Aloes jest skuteczny w uszkodzeniach i owrzodzeniach skóry. Podnosi odporność organizmu oraz ilość limfocytów we k ... Więcej »
Zielone koktajle i chlorofil - co je łączy i dlaczego są takie ważne? Zielone koktajle, shakes to nic innego jak rodzaj napoju, który przygotowuje się na bazie owoców, a przede wszystkim ... Więcej »
Olej arganowy Olej arganowy ma niezwykłe właściwości. Stosowany w przemyśle spożywczym, kosmetycznym oraz w medycynie naturalnej ... Więcej »
Winogrona - niezwykłe właściwości Medycyna naturalna do dziś odkrywa nowe właściwości lecznicze winogron. Od wieków winorośl miała wielorakie zasto ... Więcej »
Co u nas słychać
Polecamy pod choinkę - ostatni gwizdek! 2013-12-16 15:23:181 Zbliżają się Święta Bożego Narodzenia i Choinka. Czemużby nie sprawić komuś na prezent coś naprawdę zdrowego. \"Troszkę\" już suplementów i zdrowej żywności spróbowaliśmy, mamy wyrobione pewne opinie. Być może będziemy w stanie komuś pomóc w decyzji wyboru czegoś z bardzo szerokiego asortymentu produktów dla zdrowia.