Ulecz sam siebie! Zbawienna moc chińskich ćwiczeń w profilaktyce zdrowotnej | ||

Fragment książki Howarda Choy - „Qigong – feng shui twojego ciała”:
Najwyższe zadanie, jakie stawia przed sobą tradycyjna chińska medycyna to sprawić, by ludzie byli w wystarczającym stopniu świadomi swoich ciał i procesów energetycznych, by byli odpowiedzialni za swoje zdrowie i dobre samopoczucie. To z kolei ma ich uchronić przed kontaktem z internistą, czyli osobą, której zadaniem jest „naprawiać” pacjentów. Ćwiczenie qigong są środkiem tak do zwiększania świadomości ćwiczących, jak i do polepszania ich zdrowia.
Celem qigong jest stymulowanie wędrówki chi tak, aby mogła przepływać i oczyszczać sieć energetyczną i meridiany .
Qigong powinien być traktowany jako komplementarna część leczenia, połączona z innymi praktykami, np. akupunkturą lub kuracjami ziołowymi. Wykonywane ruchy uwalniają zastałe chi i przywracają równowagę między yin i yang, wzmacniając w ten sposób ciało. To z kolei sprawia, że inne formy leczenia są skuteczniejsze.
Przez holistyczną naturę qigong, każdy ruch przechodzi płynnie w następny ruch i niełatwo rozbić go na czynniki pierwsze i przeanalizować. To raczej połączenie umysłu, oddechu i ruchu.
Dopóki jesteśmy w stanie chodzić (tzn. nie jesteśmy przykuci do łóżek) możemy ćwiczyć qigong. W zależności od tego, jaką kondycją dysponujemy, ćwiczenia mogą być modyfikowane, jeśli chodzi o stopień twardości i miękkości. W przypadku kiedy deficyt chi jest poważny, sekwencje ćwiczeń powtarzane mogą być wolno.
Tradycyjna chińska medycyna postrzega również emocje jako rodzaj chi lub energii, a emocjonalne blokady postrzegane są jako stagnacja chi. Zastana chi może być odblokowana i ponownie włączona w obieg dzięki ćwiczeniom qigong. Skutkuje to podniesieniem odporności zarówno na stres zewnętrzny jak i wewnętrzny.
Howard Choy – pochodzący z Chin mistrz kung fu, taij oraz feng shui. Jest również cenionym na świecie architektem. Zajmuje się zagadnieniem zdrowia od ponad 40 lat, jeżdżąc po świecie i odbywając seminara. W środowisku osób zajmujących się wschodnimi sztukami walki i praktykujacymi qigong, cieszy się opinią eksperta i doskonałego nauczyciela. Z Polską związany jest już od ponad 20 lat.
Osoby zainteresowane szerzej zagadnieniami związanymi z qigong zapraszamy na darmową prelekcję mistrza Howarda Choy’a, która odbędzie się w piątek 27.01.2012 w Krakowie, w Akademii sztuk walki Biały Smok, na ul. Stradomskiej 11. Szczegóły na stronie: http://www.roksmoka.com/index.html
Komentarze do artykułu: Ulecz sam siebie! Zbawienna moc chińskich ćwiczeń w profilaktyce zdrowotnej