Tai Chi - gimnastyka dla ciała i ducha | ||

Przyglądając się osobom ćwiczącym Tai Chi, stwierdzimy, że jest to po prostu grupa ludzi wykonującą te same ruchy w bardzo powolnym tempie. Możemy dzięki temu skonstruować już najprostszą definicję tej starożytnej sztuki samoobrony, która istnieje od ponad 2 tysięcy lat. Faktycznie to zestaw ćwiczeń, który powtarza się bardzo powoli, z ogromną precyzją i w wielkim skupieniu. Czego nie dowiemy się z samej obserwacji to założenie, na jakim Tai Chi się opiera oraz korzyści, jakie płyną z uprawiania tej wyjątkowej gimnastyki.
Tai Chi
Według chińskiej filozofii i medycyny, każdy człowiek posiada bioenergię, której odpowiedni przepływ jest gwarantem zdrowia i dobrego samopoczucia. Tak jak krew krąży w żyłach, tak energia podróżuje po całym ciele swoimi kanałami. Z zakłócenia tego procesu wynikają wszelkie schorzenia i dolegliwości. Tai Chi wymyślono po to, by usprawnić przepływ energii wewnętrznej i dzięki temu zapewnić sobie zdrowe oraz długie życie. Przez dwa wieki istnienia Tai Chi, powstało jego wiele odmian. Jedne uprawiane są w szybszym tempie, drugie w wolniejszym. Ogólnie na tę gimnastykę składa się ponad 100 różnych ruchów i pozycji. Są one tak uniwersalne, że mogą być praktykowane przez każdego, bez względu na wiek, płeć czy tez kondycję.
Korzyści jakie daje nam Tai Chi niejednokrotnie były przedmiotem badań naukowców, którzy doszli do takich samych wniosków- ta medytacja w ruchu ma zbawienne skutki dla naszego zdrowia:
Nie bez powodu podczas ćwiczeń wymaga się odpowiedniej postawy. Wyprostowana sylwetka to lepsze warunki pracy systemu trawiennego oraz redukcja bólu kręgosłupa spowodowanego niewłaściwym siedzeniem czy staniem. Kręgosłup musi być wyprostowany, czyli przyjąć najzdrowsze i najwłaściwsze sobie ułożenie.
Przenoszenie ciężaru ciała z jednej nogi na drugą, unoszenie kończyn, wykonywanie nimi najróżniejszych ruchów pozwala na usprawnienie pracy stawów oraz wzmocnienie ich poprzez zamienne delikatne obciążanie i odciążanie.
W wyniku płynnych, powolnych ruchów, mięśnie i wiązadła zostają naciągnięte bez ryzyka kontuzji. Zwiększa to ich wytrzymałość, siłę i wzmacnia je.
Rozciąganie, obroty poprawiają elastyczność ciała, tym samym usprawniając krążenie.
Tai Chi nie działa jedynie na poziomie mięśni, a wpływa także na usprawnienie układu krążenia, zmniejsza podwyższone ciśnienie krwi, stymuluje także układ nerwowy. Reguluje zatem wszelkie procesy organizmu i usprawnia funkcjonowanie od poszczególnych komórek, do narządów, aż po całe układy.
Spokojny i głęboki oddech, jaki obowiązuje w Tai Chi, gwarantuje usprawnienie układu oddechowego i lepsze dotlenienie.
Znikają także kłopoty ze snem. Odpoczynek staje się bardziej efektywny, potrzeba mniej godzin na to, by poczuć się wyspanym.
Wpływ chińskiej gimnastyki na psychikę człowieka jest nieoceniony. Pozwala ona odzyskać wewnętrzną równowagę i zapobiec rozchwianiu między ciałem a duszą.
W trakcie Tai Chi ćwiczący zobligowany jest do skupienia się jedynie nad prawidłowym oddychaniem oraz wykonywaniem synchronizowanych i płynnych ruchów. Nic innego nie powinno zaprzątać myśli. To powoduje automatyczne wprowadzenie się w nastrój spokoju i relaksu. Stres ulatuje, napięcie zanika. Dłuższe praktykowanie Tai Chi pozwala rozciągnąć ten stan czystego umysłu poza trening, na codzienne życie. Jest także dobrym remedium na stany depresyjne, wyczerpanie psychiczne problemy z kontrolowaniem agresji. Amerykańskie badania wykazały, że już po ośmiu tygodniach ćwiczeń najprostszego zestawu ruchów odczuwa się mentalną równowagę.
Tai Chi jest również bardzo wygodną i elastyczną formą gimnastyki. Dziennie minimalnie można poświęcić na nie 10 minut, o dowolnej porze dnia. Jest to łatwiejsze, niż wygospodarowanie półtora godziny na jogging czy jakikolwiek inny trening. Miejsce ćwiczeń jest zupełnie dowolne- to tylko ok. 15 metrów kwadratowych przestrzeni, pokoju czy ogrodu. Chińczycy ćwiczą także na ulicach, co wpisało się na stałe w krajobraz ich miast. Do Tai Chi nie potrzeba również towarzystwa, można je uprawiać samemu. Jest uniwersalne i technicznie mało wymagające.
Ta „powolna” sztuka walki to naturalny sposób na wzmocnienie psychiczne i fizyczne, a to potwierdza dwuwiekowa tradycja oraz popularność Tai Chi na całym świecie.
Komentarze do artykułu: Tai Chi - gimnastyka dla ciała i ducha