• Era Zdrowia
 • Preparaty Monojonowe Invex Remedies
 • »
 • Preparaty Invex Remedies

Jak walczyć ze stresem?

Data dodania: 2012-11-19 19:09:59, Dodane przez: Honia
Wyświetlony 6666 razy, Komentarzy: 4
Wrzuć na FacebookWykop!
Jak walczyć ze stresem?
Oryginalny obraz: http://aloe-vera-wlasciwosci.pl/wp-content/uploads/2011/11/stres-241x300.jpg

Szybkie tempo życia, natłok obowiązków, presja otoczenia i długotrwałe przemęczenie. Świat staje się coraz bardziej wymagający, a ludzie coraz mniej odporni. Stres jest dziś nieodłącznym elementem życia. W badaniach TNS OBOP aż 82% badanych Polaków przyznało, że odczuwa jego negatywny wpływ na życie codzienne, a przede wszystkim na stan zdrowia fizycznego i psychicznego. Tylko 60% z nich stara się rozładować negatywne emocje, choć nie zawsze w zdrowy sposób. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zapowiada, że jeśli nic się nie zmieni, to w 2020 roku depresja stanie się jedną z najczęstszych chorób dotykających społeczeństwa krajów najbardziej uprzemysłowionych. Czy istnieją skuteczne sposoby na walkę ze stresem?Stres pełni w organizmie człowieka rolę mechanizmu obronnego i mobilizującego. Głównym zadaniem jest pobudzenie do działania, dodanie sił oraz energii w sytuacjach zagrożenia. Zdarza się także, że działa znieczulająco. Niestety, w dzisiejszych czasach pojęcie stresu jest rozumiane bardziej negatywnie. – To dla współczesnego człowieka element codzienności. Ludzie reagują nim już nie tylko na zagrożenie życia, ale również na codzienne, ludzkie sprawy. Presja w pracy, brak czasu i niepokój o przyszłość to jedynie część czynników stresogennych. Niestety, stres w znacznym stopniu wpływa na odporność, a jego długotrwałe działanie powoduje poważne konsekwencje, takie jak depresje, zaburzenia psychiczne, bezsenność czy osłabienie – mówi Sławomir Wolniak, lekarz psychiatra, ordynator Kliniki Wolmed w Dubiu k. Bełchatowa.

Nie bez powodu o stresie mówi się jako o chorobie cywilizacyjnej – według badania TNS OBOP z 2011 roku, aż 85% Polaków odczuwa go codziennie. Analiza zachowań poszczególnych osób ujawnia, że spośród badanych, 10% radzi sobie z nim przy pomocy papierosów, 7% sięga po alkohol, a kolejne 7% objada się. Aż 17% badanych uznaje, że oglądanie telewizji jest najlepszym sposobem na odreagowanie ciężkiego dnia w pracy. Natomiast co czwarta osoba stara się rozładować napięcie poprzez rozmowę z bliską osobą, a 17% ankietowanych uprawiając sport. Taki sam odsetek próbuje wyciszyć się czytając, a niespełna 16% pracuje w ogrodzie lub na działce. Spośród badanej grupy 7% zadeklarowało również robienie zakupów jako skuteczny środek na walkę ze stresem.

Niestety, zła dieta i brak ruchu w połączeniu z nałogami wpływają szkodliwie nie tylko na stan fizyczny, ale również psychiczny. Tak destrukcyjne działania sieją olbrzymie spustoszenie w ludzkim organizmie, a przy długotrwałym przemęczeniu i stresie, są zagrożeniem już nie tylko dla zdrowia, ale także dla życia. Jak więc skutecznie z nim walczyć? Oto kilka sprawdzonych sposobów.

Jedz na zdrowie!


Już małe dzieci uczono, że dobre jedzenie może wynagradzać nieprzyjemności. Szczepienie czy wizyta u dentysty to najgorzej wspominane przez dzieci doświadczenia. Zawsze jednak po tym „nieprzyjemnym” spotkaniu czekała nagroda – pyszne lody, cukierki i ciastka. Czy ktoś pamięta, aby w nagrodę za odwagę dostał jabłko lub marchewkę? Dzisiaj jedzenie również staje się nagrodą, choć często nieco bardziej niebezpieczną dla organizmu. Zajadanie stresu może mieć także pozytywne skutki – wystarczy, że zamienimy tłustego hamburgera na sałatkę owocową lub warzywną. Dieta i zdrowe odżywianie mają olbrzymi wpływ na prawidłowe funkcjonowanie, dlatego przed każdym posiłkiem należy zastanowić się, jaką wartość ma on dla naszego organizmu. Na liście codziennych zakupów powinny pojawić się świeże owoce i warzywa, kiełki, rośliny strączkowe (fasola, soczewica, bób, groch), zioła (mięta działa łagodząco, a melisa uspokajająco) oraz imbir i zielona herbata. Zniknąć powinny natomiast wszelkie produkty zakwaszające, czyli kawa, herbata, czekolada, cukier, biała mąka, a przede wszystkim alkohol. Pokarmy te, spożywane w nadmiarze, działają pobudzająco i zwiększają uczucie stresu. Każda kawa czy batonik sprawia, że poziom cukru we krwi rośnie, a więc zwiększa się także adrenalina i poczucie lęku. Warto więc pamiętać o regularnych, zdrowych posiłkach każdego dnia.

Stres sportem zwyciężajSport to zdrowie – mówi stare porzekadło. Aktywność fizyczna skutecznie rozładowuje napięcie, poprawia krążenie i uaktywnia produkcję endorfin (hormonów szczęścia). Dodatkowo regularne uprawianie sportu poprawia siłę woli i koncentrację. Aktywny wypoczynek po ciężkim dniu w pracy może okazać się doskonałym lekarstwem na stres i problemy emocjonalne. Zmęczenie psychiczne najlepiej odreagowuje się wysiłkiem fizycznym, a przy połączeniu codziennej aktywności ze zdrowym odżywianiem, w szybki i łatwy sposób można nauczyć się walki z lękami.

Nie należy jednak od początku forsować organizmu – skuteczna może okazać się spokojna jazda na rowerze, spacer lub joga. Natomiast ci, którzy naprawdę lubią się zmęczyć, mogą uprawiać jogging, pływać lub tańczyć. Z badań CBOS wynika, że czas na codzienną aktywność fizyczną znajduje jedynie 39% Polaków. Pozostali wolne chwile poświęcają na spotkania ze znajomymi, oglądanie telewizji lub, co gorsza, pracę po godzinach.

Relaks…

Dla tych, którzy za sportem nie przepadają, doskonałe może okazać się czytanie. Działa ono relaksująco, pozwala zapomnieć o codziennych problemach i zmartwieniach. Zamiast lektury można wybrać także masaż. Organizm poddany długotrwałemu stresowi wytwarza kortyzol, czyli hormon stresowy, który w nadmiernej ilości staje się szkodliwy. Masaż to skuteczny sposób nie tylko na jego obniżenie, ale również na poprawę krążenia krwi, pracy serca i mózgu. Działa przeciwbólowo, antystresowo i przede wszystkim odprężająco. Wśród domowych sposobów na walkę z napięciem, dużą popularnością cieszy się także gorąca kąpiel z minerałami.

Rzuć nałogi!

Stres sprawia, że człowiek jest w stanie zrobić w zasadzie wszystko, by poczuć choćby chwilową ulgę. Uciekanie do nałogów to niestety najgorszy z możliwych wyborów. Papierosy, alkohol, narkotyki, leki uspokajające i inne używki mogą szybko stać się źródłem uzależnienia, a co za tym idzie wielu groźnych dla zdrowia i życia chorób.

Z nałogami jest niezwykle trudno walczyć. Już samo rzucenie palenia paradoksalnie wiąże się często z dodatkowym stresem. Mimo to należy próbować zapomnieć o nałogach i zastąpić je czymś innym. Warto również sięgnąć po sprawdzone rady i pomoc specjalistów.

Przyjaciel potrzebny od zaraz

Gdy po ciężkim dniu w pracy pojawia się niepokój i zmęczenie, często nie potrafimy znaleźć sobie miejsca. Warto wtedy chwycić za słuchawkę telefonu i wybrać numer bliskiej osoby. Ludzkie „wygadanie się” to jeden z najlepszych sposobów na pokonanie napięcia. Przyjaciel nie tylko wysłucha i doradzi, ale może zaproponuje także wspólny spacer lub wypad na zakupy? Spotkania z przyjaciółmi, wspólne przygotowywanie posiłków czy uprawianie sportu to doskonały sposób na poprawę samopoczucia. Spędzanie czasu w gronie bliskich osób pozwala zapomnieć o codziennych troskach i walczyć ze stresem, jest również doskonałym lekiem na samotność.

Zacznij od uśmiechuUśmiech to wbrew pozorom niezwykle skuteczna broń. Lubimy otaczać się osobami radosnymi, pełnymi energii i wewnętrznego ciepła. Im częściej ludzie uśmiechają się do nas, tym częściej robimy to sami. Osoby pogodne łatwiej nawiązują kontakty międzyludzkie, są zdrowsze i wyglądają młodziej, szybciej pokonują również przeciwności losu. Śmiech to zastrzyk energii dla całego organizmu.

Stres dotyczy każdego, w mniejszym lub większym stopniu, a jego źródła i sposoby walki z nim mogą być różne. – Sposobów radzenia sobie ze stresem jest wiele, ale wybór odpowiedniego musi być dokonywany indywidualnie. Dla jednych, najlepszą bronią będzie jazda na rowerze lub jogging, dla innych – ulubiona książka lub masaż. Odpoczynek może przybierać formę zarówno aktywną, jak i bierną. Warto jednak pamiętać, by nie zapominać o swoim zdrowiu i wybierać jedynie metody, które w ujęciu długoterminowym nie nasilą problemów – dodaje Sławomir Wolniak.

Komentarze do artykułu: Jak walczyć ze stresem?

Nick:
E-mail:


Honia
2014-07-02 10:59:55
Medytacja jak najbardziej pomaga wyciszyć, rozluźnić mięśnie, pozaciskane czakramy. To jest dobry odstresowywacz.. Również rozluźnianie stresu poprzez oddech (są różne techniki oddechowe, czytaj np.: http://www.era-zdrowia.pl/naturalne-leczenie/utrzymanie-zdrowia/oddech-to-zycie.html). Oprócz tego pozwalanie sobie na przyjemności, realizowanie swoich pasji - hobby, sport, śmiech - radość - pozytywne myślenie. Dalej: śpiew, taniec, joga, tai chi itp. Skupianie się w życiu na pozytywach, na byciu na tak. To nie jest łatwe, bo jako ludzie mamy w sobie ogromne zakodowania, aby być narzekającym, doszukujących się przeszkód itp. Zatem jeśli podejmiemy próby wyjścia z tego, a nie będzie to do końca działać - nie poddawajmy się. Jeśli przez niemal całe życie upakowywaliśmy w siebie stres, teraz trzeba dużej wytrwałości by to odkręcić. Oprócz tego ważna jest praca ze swoimi emocjami, rozwiązywanie ich, bo to one są główną przyczyną stresu. Trzeba też zwolnić w swoim życiu, przestać gnać i nakładać na siebie sterty obowiązków np. zamiast w spięciu dokładać sobie obowiązków domowych, wyjść z dzieckiem na milutki spacer, ciesząc się rozmową z nim, jego uśmiechem, byciem w tu i teraz...to są niezwykłe chwile, których później nie da się nadrobić. Najwyżej obiad będzie na kolację, a porządki w domu czy dodatkową pracę zrobi się wieczorem, albo...jutro...świat się nie zawali :-)


Sylwia
2014-06-30 13:14:36
Jeżeli chodzi o stres, to naprawdę warto próbować wszystkiego. Ja dbam o dietę i wysiłek fizyczny, piję melisę, a i tak czasami, to nie wystarcza. Wspomagam się wtedy preparatami aptecznymi, sprawdzam zawsze skład. Ostatnio dobrze działa na mnie destresan noc, na bazie ziół wzbogacony magnezem, pomaga zasnąć.


Nina
2014-06-29 18:34:44
Właśnie jak sobie poradzić ze stresem, bo to chyba choroba cywilizacyjna obecnych czasów.


Roni
2012-11-26 15:03:16
A co Państwa sądzą o medytacji jako sposobie na stres?

Artykuły podobne do Jak walczyć ze stresem?:
 • Terapia dźwiękiem - masaż misami tybetańskimi

  By pobudzić organizm do działania, wykorzystuje się min. dźwięki muzyki – tzw. MASAŻ DŹWIĘKIEM. Jest to niesamowita terapia wykorzystująca wibrację i brzmienie mis, gongów i dzwonków, co wpływa na nasze ciało, umysł i duszę. Masaż ten nie tylko więc usuwa...
 • Nanoplastry Aeon - wygraj ze stresem!

  AEON jest najsilniejszym z produktów Lifewave. Reguluje pracę układu nerwowego, poprawia samopoczucie, redukuje stan zapalny, obniża poziom stresu, spowalnia procesy starzenia, rozluźnia mięśnie jak po dobrym masażu, zwiększa koncentrację i przyspiesza działanie innych produktów.
 • Ametyst - kamień na nałogi i stres

  Ametyst jest jednym z najlepszych kamieni, który każdy powinien mieć w swojej sypialni, na stoliczku nocnym lub pod łóżkiem. Wibracje tego kamienia wspomagają nie tylko sen i odpoczynek, ale również redukują stres.
 • Wiosenna dieta na pozytywną energię i dobrą formę

  Esencją życia i bardzo dużą dawką energii są też kiełki zbóż oraz nasion. Zawartość w nich witamin, minerałów oraz enzymów jest znacznie wyższa niż w marchewce czy brokułach. Prócz tego do surówek zamiast wysokokalorycznej śmietany warto użyć sosu winegret. Do...
 • Dlaczego warto medytować

  Medytacja skutecznie (efektywnie) przeciwdziała szkodliwym psychologicznym i fizjologicznym efektom naszego zurbanizowanego społeczeństwa. Osoby praktykujące medytację łatwiej sobie radzą z sytuacjami stresowymi, trudnymi sytuacjami i są bardziej zrównoważone. Są bardziej elastyczne i łatwiej dostosowują się do zmieniającej się sytuacji. Medytacja daje...
Filmiki podobne do Jak walczyć ze stresem?:

Ekologiczne warzywa i owoce

Ładne nie zawsze znaczy dobre. Tak jest przede wszystkim w przypadku warzyw i owoców wystawianych na sklepowych półkach. Piękne, dorodne okazy kuszą nas swoją (więcej...)

Wegetarianizm - zdrowa dieta dla dziecka? [ Przedszkole Wegetariańskie ]

Lekarze i dietetycy przekonują, że menu zawierające przede wszystkim warzywa, uzupełnione pełnoziarnistym pieczywem, kaszami, ryżem, orzechami i owocami jest optymalne. Taka dieta dostarcza naszemu organizmowi (więcej...)

E951 aspartam #1 słodzik trujaca substancja słodząca która jest wszedzie!!!

Od wielu już lat napoje słodzone są aspartamem. Jest on dużo tańszy w produkcji od cukru. Czy jego stosowanie jest obojętne dla (więcej...)
Kategorie Zdrowia
Zdrowie na e-mail
Podaj swój e-mail:
a będziemy powiadamiać Cię o nowościach
Naturalne Zdrowie i Suplementy
Agnieszka Biernat - terapeuta - dietetyk, specjalista ds. profilaktyki i promocji zdrowia.
Właścicielka Gabinetu Dietoterapii (badania genetyczne, testy na nietolerancje pokarmowe, testy zdrowia, porady zdrowotno-dietetyczne, jadłospisy, przepisy, zakupy z dietetykiem, kursy gotowania).

Autorka książek: „Dieta która żywi i leczy” oraz "Zdrowiej jesz - zdrowiejesz!", a także (rozwiń)
Ostatnie komentarze
Zaloguj się! Po co?

Przypomnienie hasła

Adres E-mail*
Na podany aderes email zostanie wysłane nowe hasło!

Szybka Rejestracja

Uwaga! Rejestrując się akceptujesz Nasz Regulamin
Mężczyzna* Kobieta*
Adres E-mail*
Nick*
Imię
Nazwisko
Hasło*
Potwierdź hasło*
Awatar
* Pola wymagane
Statystyki online
Użytkownicy online: 0
Gości online: 0
Ostatnie Artykuły w
Utrzymanie Zdrowia
Sposób na zgagę Zgaga inaczej refluks żołądka to częsta i nieprzyjemna dolegliwość, na którą uskarżają się zarówno osoby sta ... Więcej »
Pytania do dietetyka. Dziś o nowalijkach, żelazie, B12 i diecie wysokobiałkowej Pani Agnieszka Biernat - terapeuta - dietetyk, specjalista ds. profilaktyki i promocji zdrowia radzi, jak rozwiązać p ... Więcej »
10 powodów dla których warto pić herbatkę z czystka Czystek jest jedną z najsilniej działających roślin wzmacniających układ immunologiczny u człowieka, będąc przy ... Więcej »
Naturalne leki na stres Wykorzystaj leki roślinne, które uspokoją Twoje nerwy oraz kąpiele i ćwiczenia oddechowe. Poznaj moc waleriany, rum ... Więcej »
5 domowych sposobów na zmęczone oczy 5 sprawdzonych sposobów, które pozwolą Ci cieszyć się zdrowo wyglądającymi oczami w każdej sytuacji – po dług ... Więcej »
Popularne Artykuły w
Utrzymanie Zdrowia
5 domowych sposobów na zmęczone oczy 5 sprawdzonych sposobów, które pozwolą Ci cieszyć się zdrowo wyglądającymi oczami w każdej sytuacji – po dług ... Więcej »
10 powodów dla których warto pić herbatkę z czystka Czystek jest jedną z najsilniej działających roślin wzmacniających układ immunologiczny u człowieka, będąc przy ... Więcej »
Szczaw - niedoceniona roślina W medycynie chińskiej zaleca się go stosować w skurczach żołądka, czyrakach, grzybicy, a także jako środek regul ... Więcej »
Złoto Azteków, czyli cudowne nasiona chia Szałwia hiszpańska, czyli nasiona chia pomoga pozbyć się zbędnych kilogramów. Ponadto pomaga w leczeniu cukrzycy, ... Więcej »
Zdrowotne właściwości olejku tymiankowego Olejek tymiankowy wskazany jest przy katarze, kaszlu, astmie, przeziębieniu, zapaleniu migdałku i zatok, ociężałoś ... Więcej »
Co u nas słychać
Polecamy pod choinkę - ostatni gwizdek! 2013-12-16 15:23:181 Zbliżają się Święta Bożego Narodzenia i Choinka. Czemużby nie sprawić komuś na prezent coś naprawdę zdrowego. \"Troszkę\" już suplementów i zdrowej żywności spróbowaliśmy, mamy wyrobione pewne opinie. Być może będziemy w stanie komuś pomóc w decyzji wyboru czegoś z bardzo szerokiego asortymentu produktów dla zdrowia.