• Era Zdrowia
 • Preparaty Monojonowe Invex Remedies
 • »
 • Preparaty Invex Remedies

Interakcje między lekami a napojami oraz produktami spożywczymi

Data dodania: 2012-01-23 19:01:22, Dodane przez: Agnieszka Biernat
Wyświetlony 11486 razy, Komentarzy: 0
Wrzuć na FacebookWykop!
Interakcje między lekami a napojami oraz produktami spożywczymi
Oryginalny obraz: http://files.gadu-gadu.pl/slodycze-b2a802b7abe40863f798e6acae4791e98d650560.jpg
Nieświadomość zależności między lekami, lekami a żywnością i napojami może okazać się nie tylko niebezpieczna dla naszego zdrowia, ale i życia.

Z przeprowadzonych ostatnimi czasy badań wynika, iż co czwarta osoba zażywająca codziennie leki przepisane przez lekarza jednocześnie bez jego wiedzy stosuje specyfiki dostępne bez recepty. Ponadto aż 18 mln osób sięga co jakiś czas po napoje energetyzujące, środki pobudzające i wzmacniające odporność organizmu. W związku z czym w naszym kraju co roku u co najmniej kilkudziesięciu tysięcy osób dochodzi do niekorzystnych interakcji nie tylko między lekami, ale także lekami a napojami, czy produktami spożywczymi.

Miliony ludzi zażywających pastylki przy porannej kawie nie zdaje sobie sprawy, że niektóre leki tworzą z tym napojem mieszankę piorunującą – ostrzega prof. Marek Naruszewicz z Instytutu Żywności i Żywienia w Warszawie.

Herbata utrudnia wchłanianie preparatów żelaza. Mleko – antybiotyków oraz leków przeciwuczuleniowych. Kawa oraz cola w połączeniu z antybiotykami, środkami antykoncepcyjnymi, niektórymi tabletkami od bólu głowy, poza tym lekami przeciwwrzodowymi może wywołać drżączkę z napięcia nerwowego i podrażnienia żołądka. Niebezpieczne mogą również okazać się soki owocowe, zwłaszcza sok grejpfrutowy i pomarańczowy. Pacjent po przeszczepie nerki doznał rozstroju i drgawek po wypiciu soku grejpfutowego i zażyciu środków zmniejszających ryzyko odrzutu narządu, m.in. cyklosporyny.

Zaburzenia pracy serca powoduje popijanie tym napojem leków przeciwhistaminowych, zalecanych w chorobach alergicznych górnych dróg oddechowych i zapaleniu spojówek, takich jak alegra i benadryl. Chorzy zażywający warfarynę lub digoksynę, lek stosowany u cierpiących na niewydolność serca, mogą dostać zawału, jeśli jednocześnie popiją działający uspokajająco wyciąg z dziurawca. Niebezpieczne jest także picie naparu lukrecji przy stosowaniu leków moczopędnych, które wypłukują jony potasu z organizmu, ponieważ grozi to zaburzeniami pracy serca. Równie niebezpieczne jest zażywanie leków nasercowych i picie dużych ilości napojów moczopędnych, takich jak kawa lub piwo.
    
Astmatycy zażywający teofilinę powinni uważać na to co jedzą.
Wspomniany lek rozszerza oskrzela, zażywanie go przed zjedzeniem smażonych jajek, bekonu, pieczywa grubo posmarowanego masłem lub przed wypiciem tłustego mleka powoduje nudności, wymioty, kołatanie serca, bóle głowy i skurcze mięśni.
Osoby przyjmujące tranylcyprominę (lek antydepresyjny) powinny zrezygnować z przyjmowania go podczas posiłku zawierającego ser żółty, gdyż w przeciwnym może dojść u chorego do udaru mózgu. A wszystko to w wyniku gwałtownego wzrostu ciśnienia krwi na skutek wyjątkowo niekorzystnego skojarzenia obecnej w serze tyraminy z antydepresantem.

Ostrożność powinni także zachować palacze. Ich organizm inaczej reaguje na niektóre środki niż osób niepalących – tłumaczy prof. Józef Drzewoski, kierownik Kliniki Chorób Przewodu Pokarmowego i Przemiany Materii AM w Łodzi.

U nałogowych palaczy lek teofilina, podawany na przewlekłą zaporową chorobę płuc przenika do krwi w niższych stężeniach niż u innych osób.
W związku z czym po pierwsze osłabia skuteczność terapii, po drugie jego podawanie może być niebezpieczne, ponieważ różnica między dawką leczniczą a wywołującą objawy toksyczne jest bardzo niewielka. Nikotyna może również znacznie zwiększyć metabolizm clozarilu– leku przepisywanego na schizofrenię powodując pogorszenie stanu zdrowia pacjentów.

Osoby nadużywające alkohol należą do szczególnie narażonych na niekorzystne działanie leków. Nawet umiarkowane ilości wina czy piwa są bardzo niebezpieczne w połączeniu z lekami przeciwbólowymi (panadol), przeciwlękowymi (xanax, valium), przeciwdepresyjnymi i przeciwbólowymi (fiorinal, fioricet) mogą spowodować bowiem uszkodzenie wątroby.
W przypadku stosowania antybiotyków mogą pojawić się objawy zatrucia alkoholowego, w przypadku leków nasennych i psychiatrycznych – nadmierna senność, a nawet zaburzenia oddychania. U chorych leczących się z powodu cukrzycy alkohol może wywołać hipoglikemię, czyli nadmierny spadek poziomu cukru we krwi.

Przykładów na zależności między lekami a pożywieniem czy napojami można by mnożyć. Niestety niewiele osób zdaje sobie sprawę z owych niebezpiecznych związków. Poza tym zbyt mała grupa lekarzy lub farmaceutów udziela na ten temat informacji. Co w tej sytuacji?

Zachęcam gorąco by podjąć edukację na powyższy  temat. Zwłaszcza, że jest on bardzo ważny w codziennym naszym życiu bo przecież coraz więcej osób i to nie tylko starszych, ale i młodych, w tym dzieci zażywają różnego rodzaju lekarstwa czy suplementy. Osoby zainteresowane zapraszam do odwiedzenia Gabinetu Dietoterapii. Każda z osób, która powoła się na niniejszy artykuł otrzyma gratis ściągę z interakcjami.
                                 
Agnieszka Biernat
terapeuta-dietetyk
Specjalista ds. profilaktyki
i promocji zdrowia    

Komentarze do artykułu: Interakcje między lekami a napojami oraz produktami spożywczymi

Nick:
E-mail:

Artykuły podobne do Interakcje między lekami a napojami oraz produktami spożywczymi:
 • Co nam może grozić, gdy nie będziemy kupować lekarstw

  Naukowcy udowodnili też, że Aspiryna jest nie tyle szkodliwa, co nawet śmiertelnie niebezpieczna! U spożywających ją dzieci odnotowano 50% wzrost śmiertelności. Zażywanie tabletek wywołuje u ludzi w tak młodym wieku schorzenie zwane Zespołem Reya. Co do leków, to na polskim...
 • Czy nasze leki są skuteczne?

  W Stanach Zjednoczonych rocznie u 2 milionów pacjentów opieki zdrowotnej (szpitali) wdają się infekcje, które powodują od 60 do 80 tysięcy zgonów. Niestety, mimo iż nowotworom wytoczono wojnę na wszystkich frontach, łącznie z tak drastycznymi metodami jak zabiegi chirurgiczne,...
 • Kawa naturalna

  Częste picie kawy w ciągu dnia dostarcza organizmowi duże dawki kofeiny co wywołuje zwiększają siłę skurczową mięśnia sercowego i wentylację płuc. Powodują gonitwę myśli i ogólne rozbicie myślowe. Nadmiar kofeiny osłabia koncentrację i powoduje trudności z zaśnięciem, bezsenność, drażliwość, niepokój,...
 • Wybierz Naturę, zostaw tradycyjne leki

  Co przemawia za tym, aby unikać środków farmakologicznych i wykonać krok ku Naturze? Są trzy znane mi argumenty przemawiające za tym. Pamiętajmy tylko, że "leczenie" ziołami i innymi "naturalnymi" medykamentami to jedynie zdrowa alternatywa wobec "leków" syntetycznych. Owe "leki" również...
 • Medycyna akademicka...medycyną ograniczonego zaufania

  Współczesna medycyna akademicka uznaje Hipokratesa, lekarza żyjącego ponad 2400 lat temu, za prekursora nowoczesnej sztuki leczenia. Medycyna ta, według założeń twórcy, oparta była na racjonalnych przesłankach, traktowała chorego człowieka jako jedność duchowo-cielesną, dostrzegała zależność pomiędzy jego stanem zdrowia a sposobem...
Filmiki podobne do Interakcje między lekami a napojami oraz produktami spożywczymi:

E951 aspartam #1 słodzik trujaca substancja słodząca która jest wszedzie!!!

Od wielu już lat napoje słodzone są aspartamem. Jest on dużo tańszy w produkcji od cukru. Czy jego stosowanie jest obojętne dla (więcej...)

E951 aspartam #2 słodzik trujaca substancja słodząca która jest wszedzie!!!

Od wielu już lat napoje słodzone są aspartamem. Jest on dużo tańszy w produkcji od cukru. Czy jego stosowanie jest obojętne dla (więcej...)

E951 aspartam #3 słodzik trujaca substancja słodząca która jest wszedzie!!!

Od wielu już lat napoje słodzone są aspartamem. Jest on dużo tańszy w produkcji od cukru. Czy jego stosowanie jest obojętne dla (więcej...)
Kategorie Zdrowia
Zdrowie na e-mail
Podaj swój e-mail:
a będziemy powiadamiać Cię o nowościach
Naturalne Zdrowie i Suplementy
Agnieszka Biernat - terapeuta - dietetyk, specjalista ds. profilaktyki i promocji zdrowia.
Właścicielka Gabinetu Dietoterapii (badania genetyczne, testy na nietolerancje pokarmowe, testy zdrowia, porady zdrowotno-dietetyczne, jadłospisy, przepisy, zakupy z dietetykiem, kursy gotowania).

Autorka książek: „Dieta która żywi i leczy” oraz "Zdrowiej jesz - zdrowiejesz!", a także (rozwiń)
Ostatnie komentarze
Zaloguj się! Po co?

Przypomnienie hasła

Adres E-mail*
Na podany aderes email zostanie wysłane nowe hasło!

Szybka Rejestracja

Uwaga! Rejestrując się akceptujesz Nasz Regulamin
Mężczyzna* Kobieta*
Adres E-mail*
Nick*
Imię
Nazwisko
Hasło*
Potwierdź hasło*
Awatar
* Pola wymagane
Statystyki online
Użytkownicy online: 0
Gości online: 0
Ostatnie Artykuły w
Utrzymanie Zdrowia
Sposób na zgagę Zgaga inaczej refluks żołądka to częsta i nieprzyjemna dolegliwość, na którą uskarżają się zarówno osoby sta ... Więcej »
Pytania do dietetyka. Dziś o nowalijkach, żelazie, B12 i diecie wysokobiałkowej Pani Agnieszka Biernat - terapeuta - dietetyk, specjalista ds. profilaktyki i promocji zdrowia radzi, jak rozwiązać p ... Więcej »
10 powodów dla których warto pić herbatkę z czystka Czystek jest jedną z najsilniej działających roślin wzmacniających układ immunologiczny u człowieka, będąc przy ... Więcej »
Naturalne leki na stres Wykorzystaj leki roślinne, które uspokoją Twoje nerwy oraz kąpiele i ćwiczenia oddechowe. Poznaj moc waleriany, rum ... Więcej »
5 domowych sposobów na zmęczone oczy 5 sprawdzonych sposobów, które pozwolą Ci cieszyć się zdrowo wyglądającymi oczami w każdej sytuacji – po dług ... Więcej »
Popularne Artykuły w
Utrzymanie Zdrowia
5 domowych sposobów na zmęczone oczy 5 sprawdzonych sposobów, które pozwolą Ci cieszyć się zdrowo wyglądającymi oczami w każdej sytuacji – po dług ... Więcej »
10 powodów dla których warto pić herbatkę z czystka Czystek jest jedną z najsilniej działających roślin wzmacniających układ immunologiczny u człowieka, będąc przy ... Więcej »
Szczaw - niedoceniona roślina W medycynie chińskiej zaleca się go stosować w skurczach żołądka, czyrakach, grzybicy, a także jako środek regul ... Więcej »
Złoto Azteków, czyli cudowne nasiona chia Szałwia hiszpańska, czyli nasiona chia pomoga pozbyć się zbędnych kilogramów. Ponadto pomaga w leczeniu cukrzycy, ... Więcej »
Zdrowotne właściwości olejku tymiankowego Olejek tymiankowy wskazany jest przy katarze, kaszlu, astmie, przeziębieniu, zapaleniu migdałku i zatok, ociężałoś ... Więcej »
Co u nas słychać
Polecamy pod choinkę - ostatni gwizdek! 2013-12-16 15:23:181 Zbliżają się Święta Bożego Narodzenia i Choinka. Czemużby nie sprawić komuś na prezent coś naprawdę zdrowego. \"Troszkę\" już suplementów i zdrowej żywności spróbowaliśmy, mamy wyrobione pewne opinie. Być może będziemy w stanie komuś pomóc w decyzji wyboru czegoś z bardzo szerokiego asortymentu produktów dla zdrowia.