• Era Zdrowia
  • Preparaty Monojonowe Invex Remedies
  • »
  • Preparaty Invex Remedies

Abhayanga - tradycyjny masaż indyjski

Data dodania: 2011-10-10 00:50:46, Dodane przez: Honia
Wyświetlony 5359 razy, Komentarzy: 0
Wrzuć na FacebookWykop!
Abhayanga - tradycyjny masaż indyjski
Oryginalny obraz: http://www.katalogmarzen.pl/img/products/2/2010_04/Masaz-Ajurwedyjski-glowy-1.jpg

Abhayanga to wspaniały, ajurwedyjski masaż stosowany w medycynie holistycznej już od ponad pięciu tysięcy lat. Doceniony został już w starożytności przez ...wojowników i żołnierzy, którzy poddawali się temu zabiegowi podczas treningów przed walką. Masaż usprawniał ich koordynację, zwinność, wytrzymałość i ruchliwość kończyn. Oczywiście masaże Abhayanga nie są wskazane jedynie przed bitwą. Jest to znakomita forma relaksowania oraz oczyszczenia ciała i sposób na przywrócenie równowagi energetycznej organizmu dla każdego.

Masaż ten zaleca się wykonywać codziennie, choć jak wiadomo, w obecnych czasach napiętych grafików, nie wydaje się to być możliwe. W takim razie, odpowiadają ajurwedyjscy lekarze, warto przeznaczyć około godziny przynajmniej trzy razy w tygodniu na ten zbawiennie działający, prosty zabieg. Wykonują go zazwyczaj dwie osoby przy użyciu dużej ilości olejku, który powinien być dobrany według odpowiedniego typu psychofizycznego, a więc doszy jaką reprezentujemy. Najbardziej uniwersalnym jest olejek sezamowy. Trzeba zwrócić pilną uwagę na to, by był on zupełnie naturalny, bez dodatku jakichkolwiek składników chemicznych. Do tego masażu nadają się również oleje ziołowe, czyli mieszanki odpowiednio dobranych składników według ich nieocenionych właściwości oraz olejki aromatyczne.

Olejki dla doszy Vata

Cieple olejki doskonale równoważą suchą i zimną naturę Vaty. Dla tej doszy nadaje się oczywiście uniwersalny, najlepiej rozgrzewający, „król olejów”-olej sezamowy, także oleje migdałowe i musztardowe

Olejki dla doszy Pitta

Cechy charakterystyczne dla tej doszy to oleistość i ciepło, czyli takie same, jak właściwości oleju. Dlatego też najwłaściwszym wyborem będą olejki z dodatkiem ziół. Sprawdzą się także olejki ze słonecznika i kokosowe, które mają właściwości ochładzające. Ze względu na gorącą naturę pitty, ważne jest, by substancja, którą używamy do masażu nie miała wysokiej temperatury, a była po prostu delikatnie ciepła.

Olejki dla doszy Kapha

Kapha podobnie jak pitta, ma wiele cech wspólnych z substancjami oleistymi- ciężkość, delikatność, gładkość. Jej natura jest też chłodna. Zaleca się dlatego olejki ciepłe jak na przykład sezamowe i musztardowe, najlepiej z dodatkiem ziół, np. rozmarynu.

Kiedy dobierzemy odpowiedni olejek, rozgrzejemy go (wystarczy energicznie rozetrzeć go w dłoniach), możemy rozpocząć masaż. Zaczynamy od zaaplikowania koniuszkami palców oleju na całym ciele. Czekamy od 4 do 5 minut aż substancja wsiąknie w skórę, po czym zaczynamy masować całą dłonią albo opuszkami palców pod odpowiednim naciskiem kolejne partie ciała. Okolice serca czy np. podbrzusza, a więc bardzo delikatne, masujemy o wiele łagodniej niż inne miejsca. Tam, gdzie występują zakończenia nerwów- pięty, dłonie, palce- aplikujemy większą ilość olejku. Wykonujemy ruchy okrężne i podłużne. Te pierwsze idealne są do masowania głowy i stawów, drugie- kończyn.
Abhayanga jest masażem od stóp do głów, dlatego też dzieli się na kilka etapów. Oto dokładny przepis:

1. Głowa

Energicznie masować dłońmi całą głowę przez ok. 1 min.

2. Twarz

  • gładzenie twarzy od góry do dołu 3x
  • kreślenie okręgów na skroniach 3x
  • ruchy okrężne wokół oczu 3x
  • delikatne masowanie okrężnymi ruchami na gałkach ocznych 3x
  • zakreślenie górnej wargi 1x
  • gładzenie podbródka ruchem poziomym 2x
  • gładzenie nosa w górę i w dół 3x
  • gładzenie czoła ruchem poziomym 3x

3. Uszy

Jest to bardzo ważna częśc ciała. Dokładnie wymasować płaty uszne. Nie wchodzić głęboko w środek ucha.

4. Klatka piersiowa

Okrężne ruchy zgodne z ruchem wskazówek zegara 5x i w stronę przeciwną 5x

5. Brzuch

Delikatne, powolne ruchy okrężne zgodne z ruchem wskazówek zegara 7x

6. Mostek

Obstukiwanie mostka czubkami palców ruchem góra-dół 7x

7. Barki

Wykonać na barkach i karku ruchy gładzące w przód i w tył 8x (uprzednio wymasować te miejsca, ugniatając je).

8. Ramiona

  • ruchy koliste w miejscu połączeń z barkami 5x
  • ruchy posuwiste w górę i w dół górnej części ramienia 5x
  • ruchy koliste wokół łokcia 5x
  • ruchy posuwiste w górę i w dół przedramienia 5x
  • ruchy okrężne wokół przegłubu 5x (krótko wymasować całą dłoń za wszystkich stron
  • ruchy gładzące w górę i w dół na wew. stronie dłoni.
  • na zakończenie zdecydowanym ruchem “wyciągnąć” każdy palec dłoni.

9. Nerki

Ruchy okrężne zgodne z ruchem wskazówek zegarek i w stronę przeciwną 4x i powtórzyć 2x.

10. Plecy

Przesunąć kostkami palców w górę i w dół, tak daleko jak tylko można dosięgnąć 8x

11. Nogi

Podobnie jak ramiona.

12. Stopy

  • ruchy koliste na kostkach w jedną stronę 4 x i w druga 4x (powtórzyć 2x)
  • energiczne ruchy gładzące w górę i w dół na podeszwach ok 30x
  • ruchy gładzące w górę i w dół wzdłuż ścięgna Achillesa 5x
  • masaż pomiędzy palcami
  • ściąganie pięty 10x

Na koniec dobrze jest zrobić kilka ruchów ściągających na każdej nodze (dwie dłonie wykonują ruch od uda aż po czubki palców).

Wpływ Abhayanga na całe ciało jest niesamowity: skóra staje się miękka, poprawia się jej koloryt, ciało zostaje wzmocnione i odżywione, opóźnia się starzenie, stymuluje organy wewnętrzne i wszystkie procesy, jakie zachodzą w organizmie, pozwala także zrównoważyć dosze. Ponadto masaż poszczególnych partii ciała przynosi fantastyczne korzyści: stymulacja czaszki poprawia kondycję włosów, nadaje im zdrowy połysk, sprawia, że stają się grubsze i mocniejsze, masowanie płatów usznych powoduje zelżenie sztywnego karku i szczękościsku, nacierane olejkiem stóp i ich odpowiednie uciskane zmiękcza je, uelastycznia, likwiduje uczucie drętwienia, poprawia krążenie w dolnych kończynach.
Ten leczniczy masaż zaleca się przy zaburzeniach układów: krążenia, nerwowego, trawiennego i hormonalnego, również gdy odczuwamy bóle głowy, zatok, pleców, skurcze mięśni, przy schorzeniach trzustki, wątroby, woreczka żółciowego, jelit, zaparciach, zaburzeniach menstruacyjnych, przy nadciśnieniu i otyłości.

Masaż daje również świetne rezultaty w przypadku leczenia dolegliwości na poziomie psychicznym. Pozwala odzyskać równowagę umysłu i harmonię, dzięki czemu radzi sobie z takimi problemami jak stres, nagromadzenie negatywnych emocji, nerwice, depresje, bezsenność, doznania traumatyczne, zaburzenia seksualne.

Ajurwedyjski masaż przyśpiesza usuwanie toksyn z organizmu ( jest jednym z etapów oczyszczającej terapii, Panchakarmy), aktywizuje system immunologiczny, działa bardzo pobudzająco i głęboko relaksująco. Dzieje się tak, ponieważ Abhayanga nadaje odpowiedni ruch energii w naszym ciele, dzięki czemu dociera ona do każdego jego zakątka poprzez poprawną stymulację. Organizm odzyskuje równowagę, a każdy narząd zaczyna działać poprawie i efektywnie, co jest doskonałym gruntem do walki z chorobami, a także świetną profilaktyką chroniącą przed jakimikolwiek schorzeniami.

Inne masaże ajurwedyjskie:

1.Masaż pudrowy- Udvarthanam

Masaż ten wykonuje się przy użyciu sproszkowanych ziół, a nie jak przy większości tego typu zabiegów- olejków. Ciało zostaje natarte odpowiednią mieszanką, bogatą w witaminę C i kwas krzemowy. Specyfika masażu polega na tym, że nie obejmuje on głowy i rozpoczyna się go od dolnych, a nie jak w większości masaży, górnych części ciała. Udvarthanam charakteryzuje dynamiczne tempo masowania i stosowanie mocnych technik uciskania oraz ugniatania. Zabieg ten jest silnie peelingujący, wygładza nierówności skóry, usuwa martwy naskórek, znacznie pobudza krążenie krwi, likwiduje cellulit. Stymuluje procesy wewnątrzkomórkowe oraz eliminacje toksyn z organizmu, rozbija związki odkładającego się tłuszczu, redukuje cholesterol. Masaż ten rozluźnia mięśnie, zwiększa elastyczność skóry, zapewnia jej zdrowy, młody wygląd.

2.Masaż Garshanam

Do tego zabiegu stosuje się mieszankę sproszkowanych ziół i soli. Wykonuje się peeling całego ciała, który znacząco poprawia krążenie, ujędrnia, nadaje skórze elastyczności, usuwa martwy naskórek, wspomaga wydzielanie toksyn z organizmu. Masaż garshanam działa antycellulitowo i regenerująco.

3.Masaż Pinda Sveda

To bardzo relaksujący masaż ciepłem. Do tego zabiegu używa się stempli ziołowych, którymi głaszcze się ciało bądź pociera je okrężnymi ruchami. Pinda Sveda rozpoczyna się od stóp, kończy na plecach. Ta ciepła terapia rozluźnia, usprawnia krążenie, energetyzuje, dotlenia, działa detoksykująco. Reguluje metabolizm, jest idealna dla osób cierpiących na schorzenia kręgosłupa i bóle reumatyczne.

4.Masaż stopami- Padaabhayanga

Jest to połączenie masażu z akupresurą. Zabieg ten polega na zdecydowanym uciskaniu punktów witalnych i kanałów energetycznych płynnym ruchem stóp. Do tego masażu stosuje się olejki lecznicze. Padaabhayanga stymuluje krążenie, aktywizuje proces oczyszczania organizmu, działa energetyzująco i relaksująco.

5.Masaż na “3 oko” - Dhara

Jest to masaż stymulujący punkt pomiędzy brwiami zwany „oko mądrości”, „trzecie oko” czy ”wewnętrzne oko”. Bardzo ważny zabieg ajurwedyjski niesamowicie odprężający, wprowadzający w trans. Pomaga zgłębić samoświadomość, poprawia pamięć, wyostrza koncentrację, usuwa zaburzenia układu nerwowego, wzroku, słuchu. Jest to terapia na pozbycie się bólów głowy, zapalenia zatok, bezsenności. Działa także wzmacniająco i odżywczo na skórę głowy i włosy.

6.Masaż witalny- Vital

Jest to masaż odpowiedniego ucisku. Na stopach, dłoni, głowie i twarzy znajdują się specjalne punkty, które odpowiadają organom wewnętrznym lub określonym częściom ciała. Stymulacja tych punktów powoduje usprawnienie funkcjonowania odpowiednich narządów, pobudzenie płynów ustrojowych, wzmocnienie układu immunologicznego

7.Masaż na czakrach

Jest to zabieg wykonywany na głównych centrach energetycznych ciała, czakrach. Masuje się odpowiednie punkty, dzięki czemu usprawnia się przepływ energii życiowej, prany i tym samym działa na organizm regenerująco, wzmacniająco i stymulująco. Technikę tą stosuje się wraz z masażem tradycyjnym.

8.Masaż marma i Craniosacral

Zabiegi te mają na celu doprowadzenie do równowagi fizycznej, emocjonalnej i mentalnej. Pomagają odzyskać energię witalną, zwalczają uczucie wiecznego zmęczenia i wyczerpania, wskazane w stanach depresyjnych, nerwicach. Okazują się pomocne w przypadku problemów z trawieniem i układem krwionośnym, także przy bólach kręgosłupa, migrenach.
Terapie dążą do odtworzenia zakodowanego w nas hologramu, który odpowiada za wszystkie aspekty zdrowia.

Komentarze do artykułu: Abhayanga - tradycyjny masaż indyjski

Nick:
E-mail:

Artykuły podobne do Abhayanga - tradycyjny masaż indyjski:
  • Terapia dźwiękiem - masaż misami tybetańskimi

    By pobudzić organizm do działania, wykorzystuje się min. dźwięki muzyki – tzw. MASAŻ DŹWIĘKIEM. Jest to niesamowita terapia wykorzystująca wibrację i brzmienie mis, gongów i dzwonków, co wpływa na nasze ciało, umysł i duszę. Masaż ten nie tylko więc usuwa...
  • Leczenie dźwiękiem - misy tybetańskie i gongi

    Działanie na człowieka drgającymi, wysokimi tonami zalicza się do skutecznych metod pozwalających wkroczyć na drogę harmonii i doskonałego zdrowia. Dźwięk mis tybetańskich i gongów dociera do komórek ciała i uwalnia pamięć zapisanych tam emocji.
  • Zapachy latem

    Jakie zapachy i olejki eteryczne latem? Najlepsze dla odświeżenia, relaksu i ukojenia
  • Chi Kung

    Ćwiczenia Chi Kung mają za zadanie pomóc nam wejść głęboko w siebie, rozluźnić napięcia, zharmonizować umysł i poprawić dzięki temu przepływ energii w ciele, uzdrawiając organizm na wielu poziomach. Poprzez właściwe oddychanie, poruszanie ciałem i pracę umysłu gromadzimy energię...
  • Oczyszczanie zatok, oskrzeli, stawów metodą ssania oleju

    Metoda ssania oleju słonecznikowego jest znana od tysięcy lat, stosuje się ją z wielkim powodzeniem w dzisiejszych czasach jako skuteczny sposób oczyszczania organizmu z toksyn znajdujących się w tkankach oskrzeli, zatok, formacji kostnych czy stawów. Taka kuracja wzmacnia dziąsła, likwiduje...
Filmiki podobne do Abhayanga - tradycyjny masaż indyjski:

Ekologiczne warzywa i owoce

Ładne nie zawsze znaczy dobre. Tak jest przede wszystkim w przypadku warzyw i owoców wystawianych na sklepowych półkach. Piękne, dorodne okazy kuszą nas swoją (więcej...)

Koktajl oczyszczający i koktajl na stres wg Doktora Bardadyna

Dr Marek Bardadyn, (www.drbardadyn.com), lekarz i naukowiec, ekspert w dziedzinie żywienia, opracował "DIETĘ STRUKTURALNĄ" polegającą odchudzaniu bez wyrzeczeń oraz efektu jo-jo. Ta dieta odchudzająco - (więcej...)

Szkodliwość alkoholu - co się dzieje w organizmie

Jeżeli ktoś przekazuje nam informacje, że alkohol to toksyna, która zabija bezpowrotnie nasze neurony, upośledza organizm i wyniszcza nasze ciało to i tak nie do (więcej...)
Kategorie Zdrowia
Zdrowie na e-mail
Podaj swój e-mail:
a będziemy powiadamiać Cię o nowościach
Sklep CzaryMary.pl
Agnieszka Biernat - terapeuta - dietetyk, specjalista ds. profilaktyki i promocji zdrowia.
Właścicielka Gabinetu Dietoterapii (badania genetyczne, testy na nietolerancje pokarmowe, testy zdrowia, porady zdrowotno-dietetyczne, jadłospisy, przepisy, zakupy z dietetykiem, kursy gotowania).

Autorka książek: „Dieta która żywi i leczy” oraz "Zdrowiej jesz - zdrowiejesz!", a także (rozwiń)
Ostatnie komentarze
Zaloguj się! Po co?

Przypomnienie hasła

Adres E-mail*
Na podany aderes email zostanie wysłane nowe hasło!

Szybka Rejestracja

Uwaga! Rejestrując się akceptujesz Nasz Regulamin
Mężczyzna* Kobieta*
Adres E-mail*
Nick*
Imię
Nazwisko
Hasło*
Potwierdź hasło*
Awatar
* Pola wymagane
Statystyki online
Użytkownicy online: 0
Gości online: 0
Ostatnie Artykuły w
Utrzymanie Zdrowia
Sposób na zgagę Zgaga inaczej refluks żołądka to częsta i nieprzyjemna dolegliwość, na którą uskarżają się zarówno osoby sta ... Więcej »
Pytania do dietetyka. Dziś o nowalijkach, żelazie, B12 i diecie wysokobiałkowej Pani Agnieszka Biernat - terapeuta - dietetyk, specjalista ds. profilaktyki i promocji zdrowia radzi, jak rozwiązać p ... Więcej »
10 powodów dla których warto pić herbatkę z czystka Czystek jest jedną z najsilniej działających roślin wzmacniających układ immunologiczny u człowieka, będąc przy ... Więcej »
Naturalne leki na stres Wykorzystaj leki roślinne, które uspokoją Twoje nerwy oraz kąpiele i ćwiczenia oddechowe. Poznaj moc waleriany, rum ... Więcej »
5 domowych sposobów na zmęczone oczy 5 sprawdzonych sposobów, które pozwolą Ci cieszyć się zdrowo wyglądającymi oczami w każdej sytuacji – po dług ... Więcej »
Popularne Artykuły w
Utrzymanie Zdrowia
5 domowych sposobów na zmęczone oczy 5 sprawdzonych sposobów, które pozwolą Ci cieszyć się zdrowo wyglądającymi oczami w każdej sytuacji – po dług ... Więcej »
10 powodów dla których warto pić herbatkę z czystka Czystek jest jedną z najsilniej działających roślin wzmacniających układ immunologiczny u człowieka, będąc przy ... Więcej »
Szczaw - niedoceniona roślina W medycynie chińskiej zaleca się go stosować w skurczach żołądka, czyrakach, grzybicy, a także jako środek regul ... Więcej »
Złoto Azteków, czyli cudowne nasiona chia Szałwia hiszpańska, czyli nasiona chia pomoga pozbyć się zbędnych kilogramów. Ponadto pomaga w leczeniu cukrzycy, ... Więcej »
Zdrowotne właściwości olejku tymiankowego Olejek tymiankowy wskazany jest przy katarze, kaszlu, astmie, przeziębieniu, zapaleniu migdałku i zatok, ociężałoś ... Więcej »
Co u nas słychać
Polecamy pod choinkę - ostatni gwizdek! 2013-12-16 15:23:181 Zbliżają się Święta Bożego Narodzenia i Choinka. Czemużby nie sprawić komuś na prezent coś naprawdę zdrowego. \"Troszkę\" już suplementów i zdrowej żywności spróbowaliśmy, mamy wyrobione pewne opinie. Być może będziemy w stanie komuś pomóc w decyzji wyboru czegoś z bardzo szerokiego asortymentu produktów dla zdrowia.