• Era Zdrowia
 • Preparaty Monojonowe Invex Remedies
 • »
 • Preparaty Invex Remedies

Korzeń kobiet

Data dodania: 2011-12-14 11:27:28, Dodane przez: Honia
Wyświetlony 8864 razy, Komentarzy: 1
Wrzuć na FacebookWykop!
Korzeń kobiet
Oryginalny obraz: http://redrockbotanicals.com/media/catalog/product/cache/1/image/9df78eab33525d08d6e5fb8d27136e95/c/i/cimicifuga_racemosa_1.jpg

Natura przyjazna kobietom


Cimicifuga racemosa (pluskwica groniasta) to znana od stuleci roślina lecznicza. W języku niemieckim nosi nazwę “korzeń kobiet”. Ojczyzną rośliny jest Kanada i USA, obecnie występuje również w Europie i Azji Północnej. Surowcem farmaceutycznym jest wysuszone i pocięte kłącze zbierane w okresie dojrzałości owoców zawierające substancje aktywne.

Historia

Cimicifuga racemosa była używana przez północnoamerykańskich Indian, jak również kolonizatorów przeciw wielu różnym chorobom m.in. na dolegliwości kobiece i podczas porodu. Tradycyjne obszary zastosowań obejmowały również schorzenia reumatyczne, neurologiczne, internistyczne.

Najstarszy opis Cimicifuga racemosa pochodzi z roku 1680. Roślina została tam nazwana “Christophoriana canadensis”, co doprowadziło do powstania nieużywanego dziś określenia “Ziele Krzysztofa”. W roku 1729 można było zobaczyć jej uprawę w pierwszym amerykańskim ogrodzie botanicznym Johna Bartrama. Do wskazań leczniczych kwalifikowano choroby neurologiczne, ale również schorzenia ginekologiczne.

W 1956 roku po raz pierwszy wyciąg z rośliny zostaje wprowadzony do sprzedaży w Niemczech. W niedługim czasie opublikowane zostają sprawozdania z doświadczeń ze standaryzowanym wyciągiem, które dokumentują skuteczność i tolerancję w leczeniu objawów towarzyszących menopauzie.


Roślina, która zmniejsza ilość uderzeń gorąca

Uderzenia gorąca są najczęstszym i jednym z najbardziej dokuczliwych objawów towarzyszących menopauzie. Zgłasza je aż 75% kobiet w tym okresie. Ilość uderzeń gorąca waha się od kilku do kilkunastu dziennie. Przyczyniają się one do występowania innych charakterystycznych dla tego okresu dolegliwości jak zaburzenia snu, zmęczenie, złe samopoczucie.

Cimicifuga racemosa ma zarówno długą tradycję jako roślina lecznicza stosowana w różnego rodzaju dolegliwościach, a współczesne badania kliniczne dowodzą jej skuteczności w terapii objawów wypadowych towarzyszących menopauzie. W ostatnich latach przeprowadzono liczne badania kliniczne z tym wyciągiem, które dowodzą “skuteczności wyciągów z Cimicifuga racemosa zarówno w stosunku do placebo, jak i konwencjonalnej hormonoterapii zastępczej”. Po trzech miesiącach terapii jednym z leków zawierających cimicifugę zaobserwowano spadek o ponad 50% ilości uderzeń gorąca w grupie kobiet stosujących wyciąg.

Bez hormonów

Substancje aktywne zawarte w wyciągu z Cimicifugi to nie fitoestrogeny, lecz substancje działające na ośrodkowy układ nerwowy. Badania nad Cimicifuga racemosa wykazują, że zawarte w niej składniki aktywne łączą się z receptorami estrogenowymi w kościach i układzie sercowo-naczyniowym, ale nie powodują zmian związanych z aktywowaniem receptorów estrogenowch w błonie śluzowej macicy i piersiach. Dlatego, w odróżnieniu od produktów sojowych zawierających fito estrogeny, cimicifuga może być stosowana u osób, które nie mogą przyjmować hormonów – np. osób zagrożonych nowotworem.

Z najnowszych badań wynika, że kobiety zagrożone rakiem piersi lub trzonu macicy powinny raczej sięgać po środki z Cimicifuga racemosa, a nie z soi. Są dla nich bezpieczniejsze, gdyż Cimicifuga racemosa nie wpływa na aktywność receptorów estrogenowych występujących w gruczołach piersiowych i śluzówce macicy. Dlaczego tak się dzieje? Otóż substancja zawarta w tej roślinie nie jest fitoestrogenem, lecz roślinnym selektywnym modulatorem receptora estrogenowego  fito- SERM.

SERM (Selective Estrogen Receptor Modulators) to substancje estrogenopodobne, które selektywnie oddziałują na receptory estrogenowe w tkankach. Niektóre z nich działają dokładnie jak estrogen na wszystkie receptory estrogenowe, inne z nich działają na wszystkie receptory estrogenowe zupełnie przeciwnie niż estrogen, a są i takie, które łączą się wybiórczo jedynie z niektórymi receptorami. Okazuje się na przykład, że łączą się z receptorami estrogenowymi w kościach i układzie sercowo-naczyniowym, a nie wywołują reakcji receptorów estrogenowych w macicy i piersiach. W wyniku tej selektywności można działać korzystnie na jeden rodzaj tkanki (np. na kości), a wyeliminować z terapii działanie uboczne (np. na macicę). Dzięki temu selektywnemu działaniu substancje SERM zawarte w wyciągach roślinnych z Cimicifuga racemosa mają wysoki poziom bezpieczeństwa, co zostało potwierdzone w badaniach klinicznych.

Bezpieczeństwo ponad wszystko

Światowa Organizacja zdrowia oraz Europejskie Naukowe Stowarzyszenie Fitoterapii (ESCOP – European Scientific Cooperative on Phytotherapy) potwierdziły skuteczność i bezpieczeństwo stosowania wyciągu z Cimicifuga racemosa w celu zmniejszania objawów towarzyszących menopauzie.

Standaryzacja wyciągów zapewnia niezmienną jakość wyciągu (powtarzalność składu i dawki), który na swej drodze od producenta do pacjenta podlega surowym kontrolom gwarantującym dobrą skuteczność i tolerancję, dlatego zawsze należy szukać preparatów standaryzowanych.

Potwierdzeniem zaufania jakim darzą kobiety cimicifugę jest fakt że w Niemczech najpopularniejszy lek roślinny łagodzący dolegliwości związane z menopauzą zawiera właśnie Cimicifugę. Stosuje go ponad milion kobiet.

Komentarze do artykułu: Korzeń kobiet

Nick:
E-mail:


Rawthentic
2011-12-17 12:53:22
Chciałam także dodać, że Pluskica Gronista (Black Cohosh) pomaga również w neutralizowaniu toksyn w organizmie poprzez stymulacje organów jak nerki, wątroba a także układu limfatycznego. Pomaga obniżać ciśnienie krwi i kotrolować poziom cholesterolu. Pomaga usunąć śluz z oskrzeli oraz jest skuteczna przy różnego rodzaju zapaleniach stawów (reumatoidalne etc) a także nerwobólach.

Artykuły podobne do Korzeń kobiet:
 • Dzięgiel chiński - pomocny nie tylko kobietom

  Dzięgiel chiński wpływa korzystnie na pracę macicy. Rozszerza naczynia krwionośne, łagodzi bóle przedmiesiączkowe, objawy menopauzy, reguluje hormony, zapobiega stanom zapalnym narządów rodnych. Ma właściwości uspokajające. Ale nie tylko.
 • Palma Sabal - preparat na prostatę

  Preparat z palmy Sabalalowej jest skuteczny w likwidowaniu objawów łagodnego rozrostu krokowego, w łagodzeniu dolegliwości związanych z zakażeniami układu moczowo – płciowego, zapaleń gruczołu krokowego, w przypadkach nietrzymania moczu i bólów związanych z oddawaniem moczu. Działa również skutecznie w przypadku...
 • Olej lniany na zdrowie!

  Rezultaty kilkunastu badań nad fitoestrogenami pozwalają przypuszczać, że lignany pomagają zapobiegać nowotworom piersi u kobiet i prostaty u mężczyzn, oraz pomagają w ich leczeniu. Szczególnie dobre rezultaty uzyskano u kobiet po menopauzie, kiedy to ryzyko zachorowania na raka piersi znacząco...
 • Iberis Amara – niepozorna roślina łagodząca ból brzucha

  Wyciąg ze świeżej rośliny Iberis amara – zwiększa napięcie mięśni żołądka i jelit w niepobudzonych lub słabo pobudzonych odcinkach przewodu pokarmowego, przez co łagodzi objawy uczucia pełności i wzdęcia, zmniejsza też objawy zespołu jelita drażliwego.
 • Korzeń mniszka lekarskiego skuteczniejszy od chemioterapii

  Badanie wykryło, że herbata z mniszka wpływa na komórki rakowe w taki sposób, że rozpadają się w ciągu 48 godzin, zaś zdrowe pozostają w całości. Stałe stosowanie korzenia mniszka może zniszczyć większość komórek rakowych.
Filmiki podobne do Korzeń kobiet:

ASPARTAM, co tak naprawde jemy? Uchron sie przed rakiem! Nie zatruwaj sie !

Sprawdzaj sklad wszystkich produktow ktore kupujesz i spozywasz. W wiekszosci z nich znajdziesz trujace substancje!! Rakotworcze substancje! Niszczace twoj mozg i uklad nerwowy a co (więcej...)

Native American Spiritual Music 2

A selection of graphics and the great music of oliver shanti combine in this 2nd video of native american spiritual music. Indian spirituality centers on a (więcej...)

Vilcacora z amazońskiej dżungli

Amazońskie zioło wilcacora (vilcacora) prezentowane przez Jerzego Majcherczyka. Wilcacora jest rośliną, która była używana przez Indian do leczenia raka i wielu innych chorób.
Kategorie Zdrowia
Zdrowie na e-mail
Podaj swój e-mail:
a będziemy powiadamiać Cię o nowościach
Sklep CzaryMary.pl
Agnieszka Biernat - terapeuta - dietetyk, specjalista ds. profilaktyki i promocji zdrowia.
Właścicielka Gabinetu Dietoterapii (badania genetyczne, testy na nietolerancje pokarmowe, testy zdrowia, porady zdrowotno-dietetyczne, jadłospisy, przepisy, zakupy z dietetykiem, kursy gotowania).

Autorka książek: „Dieta która żywi i leczy” oraz "Zdrowiej jesz - zdrowiejesz!", a także (rozwiń)
Ostatnie komentarze
Zaloguj się! Po co?

Przypomnienie hasła

Adres E-mail*
Na podany aderes email zostanie wysłane nowe hasło!

Szybka Rejestracja

Uwaga! Rejestrując się akceptujesz Nasz Regulamin
Mężczyzna* Kobieta*
Adres E-mail*
Nick*
Imię
Nazwisko
Hasło*
Potwierdź hasło*
Awatar
* Pola wymagane
Statystyki online
Użytkownicy online: 0
Gości online: 0
Ostatnie Artykuły w
Menopauza
Dzięgiel chiński - pomocny nie tylko kobietom Dzięgiel chiński wpływa korzystnie na pracę macicy. Rozszerza naczynia krwionośne, łagodzi bóle przedmiesiączkow ... Więcej »
Korzeń kobiet W 1956 roku po raz pierwszy wyciąg z rośliny zostaje wprowadzony do sprzedaży w Niemczech. W niedługim czasie opubli ... Więcej »
Popularne Artykuły w
Menopauza
Dzięgiel chiński - pomocny nie tylko kobietom Dzięgiel chiński wpływa korzystnie na pracę macicy. Rozszerza naczynia krwionośne, łagodzi bóle przedmiesiączkow ... Więcej »
Korzeń kobiet W 1956 roku po raz pierwszy wyciąg z rośliny zostaje wprowadzony do sprzedaży w Niemczech. W niedługim czasie opubli ... Więcej »
Co u nas słychać
Polecamy pod choinkę - ostatni gwizdek! 2013-12-16 15:23:181 Zbliżają się Święta Bożego Narodzenia i Choinka. Czemużby nie sprawić komuś na prezent coś naprawdę zdrowego. \"Troszkę\" już suplementów i zdrowej żywności spróbowaliśmy, mamy wyrobione pewne opinie. Być może będziemy w stanie komuś pomóc w decyzji wyboru czegoś z bardzo szerokiego asortymentu produktów dla zdrowia.