• Era Zdrowia
 • Preparaty Monojonowe Invex Remedies
 • »
 • Preparaty Invex Remedies

Uboczne skutki chemioterapii i radioterapii

Data dodania: 2012-08-27 18:24:50, Dodane przez: Kuba
Wyświetlony 31130 razy, Komentarzy: 2
Wrzuć na FacebookWykop!
Uboczne skutki chemioterapii i radioterapii

Chemioterapia nowotworów - metoda systemowego leczenia nowotworów złośliwych za pomocą leków cytostatycznych. W leczeniu nowotworów stosuje się także leki hormonalne. Cytostatyki zabijają komórki dzielące się, stąd oprócz komórek nowotworowych zabija również prawidłowe komórki organizmu.

Każdy kto przeszedł leczenie chemio i radioterapią dobrze wie jakie ma ono wyniszczające uboczne skutki dla całego organizmu. Każda osoba zareaguje na to leczenie w inny sposób i zazwyczaj długoterminowe skutki uboczne chemioterapii i radioterapii nie są przedstawiane pacjentowi kiedy zaleca mu się taką terapię podczas klinicznego leczenia raka. Długoterminowe uboczne skutki nie są uważane za sprawę pierwszoplanową a to jednak długoterminowe skutki tej terapii mogą nieźle dokuczyć nawet długie lata po leczeniu raka, a nawet odebrać życie. Wiele osób traci życie podczas leczenia raka z powodu powikłań wynikających z leczenia. Są to uszkodzone serca, nerki, płuca, układ nerwowy, przewód pokarmowy, spadają krwinki białe, czerwone, płytki krwi, pojawia się hiperurykemia (zwiększone stężenie kwasu moczowego we krwi).

Z reguły uboczne skutki pojawią się po zabiegu parę godzin później lub kilka dni, tygodni, miesięcy, ale zdarza się, że wystąpią po wielu latach i mało kto będzie ich kojarzył z długoterminowymi ubocznymi skutkami po chemio i radioterapii.

Należy pamiętać; każdy człowiek jest inny. Niektóre osoby będą mieć działania niepożądane w większym stopniu na początku stosowania chemio i radioterapii, inni w mniejszym, będą różnić się także w zależności od leków stosowanych w chemioterapii. U wielu ludzi skutki uboczne pojawią się po latach.

Główne obszary ciała, które zostaną najszybciej dotknięte chemioterapią:

 • -układ pokarmowy
 • -błony śluzowe jamy ustnej
 • -szpik kostny
 • -nastąpią zmiany we wszystkich zdrowych komórkach.


Wprzódy wystąpią skutki krótko terminowe:

 • -zmniejszenie liczby komórek krwi w szpiku kostnym
 • -niedokrwistość
 • -nudności, wymioty
 • -wypadanie włosów
 • -zaparcia lub biegunki
 • -utrata apetytu
 • -krwawienia i siniaki
 • -ból w jamie ustnej
 • -budowanie się wrzodów
 • -zmęczenie
 • -zmiany na skórze, paznokciach.


Z reguły wszystkie wyżej wymienione skutki uboczne wystąpią krótko po zastosowaniu chemio i radioterapii i są przedstawiane pacjentowi przed leczeniem.

Znane są również inne długoterminowe skutki

1. Dotyczące serca
Chemia może powodować zaburzenia serca na początku leczenia ale w niektórych przypadkach efekty mogą pojawić się dopiero znacznie później. Jednym z leków stosowanych w chemioterapii najbardziej uszkadzających serce jest Adriamycyna (Doksorubicyna). Jego niepożądany uboczny efekt to osłabienie mięśnia sercowego co powoduje zmniejszenie zdolności do pompowania krwi w organizmie (niewydolność serca).

Objawy: zadyszka, zmęczenie, obrzęki stóp i kostek. Chemioterapia wzmocniona radioterapią, szczególnie na obszar klatki piersiowej może doprowadzić do bardzo szybkiego uszkodzenia serca.

2. Chroniczne zmęczenie
W trakcie chemioterapii większość ludzi czuje zmęczenie, które potrafi utrzymywać się jeszcze w ciągu długich miesięcy po chemioterapii.

3. Chemiobrain (zmiany w mózgu), zespół objawów obejmujący problemy z pamięcią i koncentracją. Chemiobrain potrafi być mocno frustujący, ale dobra wiadomość jest taka, że w większości przypadków objawy chemiobrain są odwracalne na przestrzeni czasu.

4. Bezpłodność. Przede wszystkich uderzy to w młodych ludzi, którzy po leczeniu planują założenie rodziny. Niepłodność po leczeniu chemicznym zależy od dawki i rodzaju leków stosowanych w czasie leczenia raka, i oczywiście - nie na wszystkich wpłynie jednakowo.

5. Neuropatia. Jednym z najbardziej powszechnych długotrwałych skutków ubocznych jest utrata słuchu lub szumy uszne. Uszkodzenie słuchu jest spowodowane przez lek Platinol (cisplatyna) stosowane w raku płuc.

6. Skutki szkieletowe. Głównie osteoporoza (ubytek masy kostnej), najczęściej pojawia się po chemioterapii znacznie później. Wiele leków stosowanych w chemioterapii powoduje utratę masy kostnej, wielkim problemem mogą być złamania. Osteomalacja (ubytek kości) związana jest z niedoborem witaminy D.

7. Bliznowacenie płuc (zwłóknienie płuc) spowodowane chemioterapią, co zmniejsza pojemność płuc. Jest to bardziej widoczne, gdy w połączeniu z chemioterapią stosowana jest radioterapia klatki piersiowej, np. w przypadku raka płuc, piersi.

8. Wątroba. Wiele leków może powodować uszkodzenie wątroby (hepatoksyczność). Na szczęście wątroba ma niezwykły potencjał do regeneracji na przestrzeni czasu, lecz inne szkodliwe czynniki (nadmiar alkoholu, lub inne trucizny) mogą w tym przeszkodzić.

9. Nerki i pęcherz moczowy. Niektóre leki, np., Cisplatyna mogą uszkodzić nerki i pęcherz; to może spowodować zmniejszenie zdolności nerek do filtrowania krwi. Pęcherz może być uszkodzony tymczasowo lub trwałe.

Objawy podrażnienia pęcherza: ból, problem z oddawaniem moczu, a nawet krew w moczu.

10. Oczy. Najczęściej za problemy z oczami odpowiedzialne są sterydy. Mogą przyśpieszać rozwój zaćmy.

11. Wtórne nowotwory. Ze względu na mechanizm, w jakim pracują leki używane w chemioterapii w medycznym leczeniu raka, może dojść do uszkodzenia DNA w normalnych komórkach, które doprowadzają do wtórnych nowotworów (LINK!)

Wymieniałam tylko te główne problemy, każdy z pacjentów będzie miał swoją indywidualną listę różnych objawów. Istnieje wiele środków zaradczych, które są w stanie pomóc cierpiącym, ale dopóki nie wiemy o długotrwałych skutkach ubocznych i nie zdajemy sobie z nich sprawy, nie wiążemy ich z leczeniem raka, doszukujemy się czegoś nowego.

Pierwszą rzeczą jaką należy zrobić:

 • -przestawić swoje życie
 • -przestać palić
 • -ograniczyć alkohol
 • -podnieść regularną aktywność fizyczną
 • -ustawić swoją właściwą dietę
 • -spożywać regularnie właściwe suplementy
 • -systematycznie oczyszczać i wzmacniać ciało poprzez zioła i inne wspierające terapie.

Skutki radioterapii

Radioterapia, leczenie za pomocą promieniowania jonizującego. Radioterapia onkologiczna jest samodzielną specjalnością lekarską, łączy się ściśle z onkologią i chemioterapią.

Radioterapia jest miejscowym leczeniem i większość objawów pojawi się na tym samym obszarze, który jest leczony.

Podobnie jak w chemioterapii każdy zareaguje inaczej w zależności od lokalizacji raka, ogólnego stanu zdrowia, otrzymywanych innych zabiegów, takich jak chemioterapia, wszystko odgrywa tu swoją rolę.

Krótkoterminowe skutki uboczne pojawią się po zabiegu w ciągu paru godzin, dni, tygodni, ale bywa, że pojawią się po dłuższym czasie, a nawet po latach.

1. Podrażnienie skóry. Skóra leżąca na tym obszarze leczenia może stać się zaczerwieniona, podrażniona, bywa sucha i następnie złuszcza się przez kilka tygodni. Kiedy skóra się goi podobna jest w kolorze do mocnej opalenizny. Zazwyczaj z biegiem czasu skóra odzyskuje swój normalny kolor, ale nie zawsze. Na obszary poparzone należy bezwzględnie unikać nakładanie chemicznych kremów, maści, zimnych czy gorących kąpieli, okładów. Najlepiej pracuje olej kokosowy.

2. Wypadanie włosów, wypadają na obszarze leczonym przez radioterapię.

3. Duszność, kaszel. Radioterapia i chemioterapia obniża poziom surfaktantu w płucach, co może spowodować suchy kaszel i duszności, a nawet ostre uszkodzenie płuc (ALI - acute lung injury) oraz zespół ostrej niewydolności oddechowej (ARDS - acute respiratory distress syndrome), które powstają na skutek uszkodzenia pęcherzyków płucnych.

Szereg badań wskazuje, że zaburzenia surfaktantu są jednym z czynników rozwoju zaburzeń płuc związanych z ostrymi uszkodzeniami płuc. Płuca zostają uszkodzone z przyczyn pierwotnie poza płucnych. Te uszkodzenia obarczone są większą śmiertelnością niż w innych przypadkach.

4. Zmęczenie. Większość ludzi czuje się po radioterapii zmęczona. Z reguły stan zmęczenia zaczyna się zaraz po radioterapii i znacznie nasila się po kilku tygodniach, zazwyczaj następuje poprawa po 6-8 tygodniach po zakończonym leczeniu. W tym czasie należy więcej odpoczywać, nawet kilka razy w przeciągu jednego dnia.

5. Przełyk (rura prowadząca z jamy ustnej do żołądka). Najczęściej pojawią się w nim przykre objawy po radiacji klatki piersiowej.

Objawy: ból, trudności w połykaniu, zgaga, uczucie, że w gardle znajduje się guzek.

6. Objawy popromienne, pojawią się około 1 do 6 m-cy po zakończeniu radioterapii.
Objawy obejmują: gorączkę, kaszel, duszność, zmiany na obszarze napromieniowania. U około 5% do 15% chorych te objawy znacznie się rozwiną i mogą pozostać na dłużej, u innych ustąpią.

7. Kardiotoksyczność. W niektórych przypadkach, szczególnie kiedy napromieniowana jest klatka piersiowa może spowodować uszkodzenie mięśnia sercowego, szczególnie kiedy stosuje się wysokie dawki promieniowania przy nowotworach płuc, węzłów chłonnych śródpiersia obejmujący obszar między płucami w pobliżu serca.

8. Wtórne nowotwory. Potencjalne skutki uboczne radioterapii to rak płuc, białaczki, lub inne linie raka, ze względu na rakotwórcze promieniowanie. Drugi rzut raka może wystąpić po zabiegach radioterapii od 5 do 10 lat (bywa i wcześniej). Najczęściej pojawiają się 10 lat po radioterapii.

Jak leczyć uboczne symptomy radioterapii

W przeciągu pierwszych tygodni chronić jak najmocniej skórę przed podrażnieniem z różnych źródeł. Aby sobie pomóc, używać zwykłej wody i łagodnego mydła, unikać szorowania skóry, klepania, delikatnie osuszać. Nie wolno drapać skóry, nosić luźne ubranie, najlepiej bawełniane. W tym czasie unikać noszenia biustonoszy. Do prania ubrań używać naturalnych środków.

Uważać na słońce, ponieważ skóra po radioterapii jest łatwa na oparzenia słoneczne i znacznie wzmacnia uboczne objawy radioterapii. Unikać chemicznych kremów i maści do pielęgnacji skóry, unikać opatrunków.

Po radioterapii bywają problemy z jamą ustną i problemy z przełykaniem. Należy pić więcej płynów przed posiłkami, jeść powoli, dobrze rozdrabniać pożywienie, jeść mniejsze posiłki, unikać suchej żywności, zbyt gorących lub zimnych. Unikać alkoholu. W swojej diecie zastosować owocowe koktajle zamiast jeść owoce w całości.

Aby złagodzić obniżony surfaktant w płucach należy pić duże ilości płynów, spać na dodatkowej poduszce, używać w pomieszczeniu nawilżacza. W czasie zimnych dni zabezpieczyć usta szalikiem kiedy jest potrzeba wychodzenia na zewnątrz mieszkania.

Formy energii uwolnionej w czasie radioterapii szkodzą normalnym komórkom i trudno jest przewidzieć jakie mogą jeszcze wywołać skutki uboczne. Wiele z nich ustąpi ale tak jak wspominałam wcześniej, od 5% do 15% chorych z biegiem czasu poczuje się znacznie gorzej i ich symptomy będą mieć naturę przewlekłą. Tutaj jest bardzo ważne aby o tym wiedzieć i chronić się przed skutkami ubocznymi po radioterapii. Znam osoby, które wyszły z raka ale od kilkunastu lat walczą z długoterminowymi ubocznymi skutkami klinicznego leczenia, które daje się im mocno we znaki.

Oto kilka rodzajów naturalnych metod leczenia skutków chemioterapii i radioterapii

Zabiegi bioenergetyczne łagodzą wszystkie skutki i regenerują całe ciało, bardzo skuteczne przy xerostonii (ciężka suchość w jamie ustnej gdy ślinianki nie wytwarzają wystarczającej ilości śliny), likwidują bezsenność, ból, chroniczne zmęczenie, wzmacniają osłabione kości, mięśnie, usuwają toksyny, regenerują komórki i neutralizują inne symptomy.

Skuteczne będą zioła:

Aloes - naturalny środek leczący zmiany na poparzonej skórze, leczy zniszczone śluzówki żołądka, jelit.

Antyoksydanty - wzmacniają układ odpornościowy, znajdują się w owocach, warzywach, zielonej herbacie, zwalczają wolne rodniki.

Znane zioła, które działają jako toniki wsparcia przy usuwaniu skutków chemio i radioterapii w okresie rekonwalescencji.

Extrakt Hypoxis Rooperi (ziemniak afrykański) - stosowany w walce z rakiem, HIV, w zapaleniu stawów, zmniejsza skutki po chemio i radioterapii, i posiada wiele innych właściwości. Uważa się, że zwiększa naturalnie odporność na choroby.

Ferrum phosphoricum - forma żelaza pomoże w produkcji krwinek czerwonych.

Ginkgo Biloba - ochroni tarczycę, wspomaga umysł (chemiobrain).

Grzyby maitake - przywracają funkcję zaburzonego układu odpornościowego po chemioterapii.

Imbir - sok z imbiru pomoże złagodzić nudności w czasie chemioterapii.

Jemioła (viscum album) - wspiera krążenie, chroni przed toksynami, przed uszkodzeniem zdrowych komórek.

Kluczyba wronie oko (Nux vomica) - pomaga opróżnić wątrobę.

Kolagen - Grupa białek występujących w naturze. Pomoże w odbudowie zniszczonych włókien, takich jak ścięgna, wiązadła, skóra, chrząstki, kości naczynia krwionośne, kręgi kręgosłupa.

Krople Unda - środek do detoksykacji wątroby, nerek.

Kurkumina (przeciwutleniacz i przeciwzapalny związek). Może zapewnić ochronę przed uszkodzeniami wywołanymi przez promieniowanie skóry. Niszczy komórki nowotworowe.

Kwercetyna - skuteczny przeciwnowotworowy flavonoid.

L-glutamina (glutagenics) - pomaga przywrócić wyściółkę jelit zniszczoną chemioterapią.

Łopian (czyściciel krwi), chemioterapia produkuje dużo toksyn, które mają negatywny wpływ na całe ciało. Łopian powoduje nadmierne pocenie się, za pomocą którego toksyny opuszczają ciało. Aby pobudzić pocenie się (w celu wydalenia z ciała toksyn) niezbędne są ćwiczenia, można jeść gorące papryczki w celu zwiększenia aktywności gruczołów potowych.

Mięta - dobra na nudności, środek kojący żołądek, szczególnie po chemioterapii.

Olej rybi (EPA/DHA) - pomaga w budowaniu błon komórkowych, które hamują oddech raka (rak rozwija się w środowisku pozbawionym tlenu).

Omega 3 i wzmacnia układ odpornościowy.

Pau'Darco - posiada właściwości przeciwnowotworowe, jest przeciwutleniaczem, poza tym działa przeciwbakteryjnie, przeciwzapalnie, przeciwgrzybiczo, ma właściwości przeczyszczające.

Probiotyki - usuwają biegunki, pomagają stworzyć zdrową florę bakteryjną.

Wobenzyme  oraz Zymactive (profilaktyczne enzymy - białka rozpuszczalne) hamują tworzenie się naczyń krwionośnych, które dostarczają składniki odżywcze dla komórek nowotworowych i w ten sposób zapobiegają angiogenezie (rozprzestrzenianiu się raka-przeżuty), mają również właściwości przeciwzapalne.

Zielone napoje sok z trawy pszenicznej, kiełków brokułów, alkalizuje ciało tworząc w ten sposób niekorzystne środowisko dla komórek nowotworowych.

Żeń-szeń - przywraca witalność, czyści toksyny po radio i chemioterapii, zmniejsza stres i niepokój.

Proponując wyżej wymienione suplementy chcę zaznaczyć, że każda osoba ma indywidualną biochemię, toteż nie zawsze zapracują te same suplementy. Każdy musi sam znaleźć dla siebie te najbardziej odpowiednie. Na rynku jest sporo więcej. Jednak mam nadzieję, że te które tutaj zamieściłam wesprą wiele ludzi w kuracji po chemio i radioterapii.

24 Aug 2012 WIESŁAWA

Komentarze do artykułu: Uboczne skutki chemioterapii i radioterapii

Nick:
E-mail:


www.miodybartkowiaka.pl
2015-08-12 12:41:37
Witam,
mam jeszcze dostępne świeże, tegoroczne mleczko pszczele z własnej pasieki.
Polecam ten produkt jako wsparcie organizmu po chemio i radioterapii.
Mleczko jest świeżę, nie mrożone, o najwyższej sile działania. Już w latach 50-tych, jako pionierzy w tej dziedzinie, moja rodzina rozpoczęła pozyskiwanie mleczka pszczelego. Jestem kontynuatorem tej rodzinnej tradycji. Zdobyta wiedza i doświadczenie pozwala mi pozyskiwać produkt o wysokiej jakości i czystości.
Mleczko pszczele oferuję w opakowaniach: 20g i 40g
Wysyłka w opakowaniach termicznych szybkim kurierem.
Proszę o informacje na maila: www.miodybartkowiaka.pl lub tel.: 695 667 871
Pozdrawiam,
Michał Bartkowiak
Gospodarstwo Pszczelarskie
"Miody Bartkowiaka"


Znafca
2015-05-11 15:22:29
"
3. Chemiobrain (zmiany w mózgu), zespół objawów obejmujący problemy z pamięcią i koncentracją. Chemiobrain potrafi być mocno frustujący, ale dobra wiadomość jest taka, że w większości przypadków objawy chemiobrain są odwracalne na przestrzeni czasu."
Czy ma ktoś coś na poprawę funkcjonowania mózgu?Ja jak na razie znalazłem z kuracji typowo chorobowych tylko związki litu testowane na myszach w związki z choroba alzheimera.
A " chemioterapia" to nie chemioterapia.A tu jest wywód na ten temat: http://www.faceci.com.pl/r_rak_metody_konwencjonalne.html ale nie gwarantuję ze nie ma tam błędów natomiast pewne jest że wnioski są słuszne.
" Znam osoby, które wyszły z raka ale od kilkunastu lat walczą z długoterminowymi ubocznymi skutkami klinicznego leczenia, które daje się im mocno we znaki."
Za to powinni płacić winni a nie podatnicy.

Artykuły podobne do Uboczne skutki chemioterapii i radioterapii:
 • Dodawanie ciekawych linków

  Znalazłeś coś ciekawego w temacie zdrowia? Warto się zarejestrować by w łatwy sposób móc dzielić się z innymi ciekawymi materiałami w sieci. Przeczytaj o nowej świetnej funkcji w Era Zdrowia
 • Toksyczne składniki w wyrobach chemii gospodarczej

  Spis niebezpiecznych dla zdrowia substancji znajdujących się w wyrobach chemii gospodarczej.
 • Kordycepina leczy raka

  Kordycepina jest powszechnie wykorzystywana w medycynie chińskiej. Naukowcy interesują się jej właściwościami już od ponad 50 lat. Pierwsza praca na ten temat ukazała się w 1950 r. Niestety....
 • Banery Era Zdrowia

  Jeżeli lubsz Nasz portal i chcesz się wymienić banerkami lub po prostu umieścić jeden z naszych banerków na swojej stronie to skopiuj kod html z odpowiedniego pola i użyj go w Twojej witrynie.
 • Uwaga! Szybki Konkurs Mikołajkowy!

  Tym razem organizujemy konkurs, bo chcemy zrobić Ci prezent mikołajkowy. Myślisz, że się nie uda wygrać? Myślisz, że brak Ci na to czasu? Spróbuj, naprawdę masz szansę na wygraną. A warto, bo nagrody są naprawdę świetne.
Filmiki podobne do Uboczne skutki chemioterapii i radioterapii:

Native American Spiritual Music 2

A selection of graphics and the great music of oliver shanti combine in this 2nd video of native american spiritual music. Indian spirituality centers on a (więcej...)

Cherokee Morning Song (A beautiful Native American song)

Cherokee Morning Song - Native American I've had this song for a couple of years. I wanted to load it because it's beautiful. I hope you (więcej...)

GMO - szokujące fakty. Sofia Gatica ostrzega Polaków

Więcej info http://www.icppc.pl/antygmo/ Brońmy nasze dzieci! Czy wydalibyście własne dziecko na śmierć wywołaną przez genetycznie modyfikowaną żywność i jej trujące opryski? Taka tragedia dotknęła już wiele matek (więcej...)
Kategorie Zdrowia
Zdrowie na e-mail
Podaj swój e-mail:
a będziemy powiadamiać Cię o nowościach
Naturalne Zdrowie i Suplementy
Agnieszka Biernat - terapeuta - dietetyk, specjalista ds. profilaktyki i promocji zdrowia.
Właścicielka Gabinetu Dietoterapii (badania genetyczne, testy na nietolerancje pokarmowe, testy zdrowia, porady zdrowotno-dietetyczne, jadłospisy, przepisy, zakupy z dietetykiem, kursy gotowania).

Autorka książek: „Dieta która żywi i leczy” oraz "Zdrowiej jesz - zdrowiejesz!", a także (rozwiń)
Ostatnie komentarze
Zaloguj się! Po co?

Przypomnienie hasła

Adres E-mail*
Na podany aderes email zostanie wysłane nowe hasło!

Szybka Rejestracja

Uwaga! Rejestrując się akceptujesz Nasz Regulamin
Mężczyzna* Kobieta*
Adres E-mail*
Nick*
Imię
Nazwisko
Hasło*
Potwierdź hasło*
Awatar
* Pola wymagane
Statystyki online
Użytkownicy online: 0
Gości online: 0
Ostatnie Artykuły w
Szkodliwe Leki
Uboczne skutki chemioterapii i radioterapii Każdy kto przeszedł leczenie chemio i radioterapią dobrze wie jakie ma ono wyniszczające uboczne skutki dla całego ... Więcej »
Co nam może grozić, gdy nie będziemy kupować lekarstw Naukowcy udowodnili też, że Aspiryna jest nie tyle szkodliwa, co nawet śmiertelnie niebezpieczna! U spożywających j ... Więcej »
Mafia medyczna i szczepienia z dr Ghis Dr Ghislaine Lanctot opowiada o medycznym świecie, którym żądzą banki i finansjerzy, a cały proces leczenia nastaw ... Więcej »
Czy nasze leki są skuteczne? W Stanach Zjednoczonych rocznie u 2 milionów pacjentów opieki zdrowotnej (szpitali) wdają się infekcje, które powod ... Więcej »
Witaminy syntetyczne Sztuczne preparaty witaminowe, to standardowa zawartość półek aptecznych. Witaminy syntetyczne są krystaliczną, ni ... Więcej »
Popularne Artykuły w
Szkodliwe Leki
Niebezpieczna pyralgina Pierwszymi objawami agranulocytozy, choroby, którą może wywołać pyralgina, są dreszcze i podwyższona gorączka. C ... Więcej »
Uboczne skutki chemioterapii i radioterapii Każdy kto przeszedł leczenie chemio i radioterapią dobrze wie jakie ma ono wyniszczające uboczne skutki dla całego ... Więcej »
Witaminy syntetyczne Sztuczne preparaty witaminowe, to standardowa zawartość półek aptecznych. Witaminy syntetyczne są krystaliczną, ni ... Więcej »
Wybierz Naturę, zostaw tradycyjne leki Co przemawia za tym, aby unikać środków farmakologicznych i wykonać krok ku Naturze? Są trzy znane mi argumenty prz ... Więcej »
Co nam może grozić, gdy nie będziemy kupować lekarstw Naukowcy udowodnili też, że Aspiryna jest nie tyle szkodliwa, co nawet śmiertelnie niebezpieczna! U spożywających j ... Więcej »
Co u nas słychać
Polecamy pod choinkę - ostatni gwizdek! 2013-12-16 15:23:181 Zbliżają się Święta Bożego Narodzenia i Choinka. Czemużby nie sprawić komuś na prezent coś naprawdę zdrowego. \"Troszkę\" już suplementów i zdrowej żywności spróbowaliśmy, mamy wyrobione pewne opinie. Być może będziemy w stanie komuś pomóc w decyzji wyboru czegoś z bardzo szerokiego asortymentu produktów dla zdrowia.