Żelazo - obalamy mit | ||

Spirulina + Żelazo - doskonałe braterstwo krwi [180 draż] - Żelazo jako składnik hemoglobiny zaopatruje 70 bilionów komórek ciała w niezbędny do życia tlen. Hemoglobina powoduje także odprowadzenie z komórek ciała powstałego w procesie oddychania dwutlenku wegla. Ten produkt jest czysto roślinnym źródłem żelaza. Jedna sprasowana spiruletka, zawiera 2,25 mg organicznie związanego żelaza w 400 mg algii spirulina platensis.
Powszechnie uważa się, że najbogatszym źródłem żelaza jest mięso. Jednak takie przekonanie może łatwo wprowadzić pewne zamieszanie. Dlaczego? Otóż mięso zawiera tzw. żelazo hemowe, które jest bardzo łatwo przyswajalne przez organizm, niezależnie od tego czy istnieje jego niedobór czy też nie. Często prowadzi to do przedawkowania żelaza, ponieważ organizm ludzki nie posiada żadnych aktywnych zdolności usuwania nadmiaru żelaza.
Inaczej wygląda sytuacja w przypadku żelaza niehemowego, które wchodzi w skład pokarmów pochodzenia roślinnego. Jest ono trudniej przyswajalne, ale za to organizm może kontrolować poziom występowania żelaza. Otóż ludzkie jelito obniża lub podwyższa je w zależności od potrzeb ustroju.
Dieta złożona z pokarmów roślinnych takich jak zboża, warzywa, owoce, orzechy i rośliny strączkowe w zupełności zapewnia wystarczającą ilość tego pierwiastka, a nawet może przekroczyć zalecane normy.
Wchłanianie żelaza zwiększa obecność witaminy C. Dlatego doskonałym źródłem dobrze przyswajalnego żelaza może być np. świeża sałatka z ciemnozielonych liściastych warzyw, lub pyszny koktajl z bananów i zielonej pietruszki.
Roślinne źródła żelaza: otręby, zarodki pszenne, pietruszka, mąka sojowa, brzoskwinie suszone, proso, drożdże, figi suszone, mąka owsiana, morele suszone, szpinak, mąka pszenna razowa, ekstrakt drożdżowy.
Niedobór tego minerału powoduje spadek sprawności fizycznej, obniżenie możliwości koncentracji i sprawności umysłowej, niesprawność pamięci i zły nastrój, zmniejszenie odporności na przeziębienia i infekcje lub zaburzenia rytmu pracy serca. Charakterystycznym objawem niedoboru żelaza jest, łaknienie spaczone, czyli apetyt na produkty nie zaliczane do pokarmów, jak krochmal, lód, tynk i inne. Ostatnim stadium niedoboru żelaza jest anemia, wówczas skutki niedoboru żelaza przyjmują stan ostry.
Komentarze do artykułu: Żelazo - obalamy mit
Izabela960
Znafca
Calineczka
Klaudyna
i są to tabletki z żelazem hemowym, po których bardzo dobrze się czuję. Bez mdłości, zaparć i innych nieprzyjemnych dolegliwości :)
nina
Julita