• Era Zdrowia
  • Preparaty Monojonowe Invex Remedies
  • »
  • Preparaty Invex Remedies

Uzależnienie od jedzenia – najczęstszy nałóg współczesnego człowieka

Data dodania: 2013-05-07 21:15:15, Dodane przez: Doren
Wyświetlony 11426 razy, Komentarzy: 2
Wrzuć na FacebookWykop!
Uzależnienie od jedzenia – najczęstszy nałóg współczesnego człowieka
Oryginalny obraz: http://pepsieliot.files.wordpress.com/2012/03/bul4.jpg?w=640
Każdy z nas zapewne słyszał o uzależnieniu od narkotyków, alkoholu, lekarstw i zdaje sobie sprawę jakie zagrożenia niosą dla organizmu, czy otoczenia. Do tej niechlubnej listy należy dopisać kolejną pozycję – nałóg jedzenia.
Czy możliwe jest, by jedzenie straciło swoją funkcję odżywczą i stało sposobem na przetrwanie, pocieszycielem w dzisiejszej stresogennej rzeczywistości?
Odpowiedź na to pytanie jest niestety pozytywna.

Większość osób z nadwagą, /a czasami nawet i te, które z powodu szybkiego metabolizmu są szczupłe/ jest uzależniona od jedzenia. Przy niskiej zawartości składników odżywczych i niezliczonych ilości kalorii skłonność do jedzenia przekształca się w chorobliwe przejadanie się. Ciągłe myślenie o jedzeniu, napady głodu i utrata kontroli nad ilością przyjmowanych kalorii spowoduje chroniczne niedożywienie, niepotrzebnie obciąży i zatruje organizm.

Uzależnienie od narkotyków, alkoholu, czy jedzenia sterowane jest przez te same mechanizmy biochemiczne. Jest to najbardziej podstępny z nałogów, ponieważ zupełnie nie zdajemy sobie sprawy z jego istnienia, rozgrzeszamy sami siebie za kolejny kęs niebiańskiej czekolady, czy trzeciego hamburgera  /... tutaj, drogi Czytelniku, wpisz proszę własną listę produktów, na myśl których pojawia się u Ciebie ślinotok.../

Osoba uzależniona zrobi dosłownie wszystko, aby nie rezygnować ze swoich ulubionych potraw, nawet jeśli są one bardzo niezdrowe i stwarzają realne zagrożenie ciężkimi chorobami, czy powodują znaczny przyrost masy ciała. Wielu po prostu woli nie wiedzieć, co spożywa, by nie stracić przyjemności z jedzenia. /... czy produktem spożywczym można nazwać np. parówki i pasztety, które zamiast mięsa zawierają MOM, wszelkie inne wypełniacze, wzmacniacze smaku i zapachu oszukujące tylko nasze zmysły i nie dające nic w zamian ?... /  Wbrew logice odrzuca, świadomie lub podświadomie, wszelkie oczywiste dowody na szkodliwość pochłanianych pokarmów i bardzo niechętnie godzi się na jakiekolwiek pozytywne zmiany w menu   /....siła przyciągania np. chrupiącego kurczaka jest wprost proporcjonalna do stopnia jego wypieczenia, zastosowanych przypraw i temperatury, a odwrotnie proporcjonalna do ilości ułożonych wokoło niego warzyw zielonych....czy to nie jest siła na miarę kosmicznej?..../

Dlaczego objadamy się...

Przyczyną przejadania się, braku kontroli nad ilością i jakością spożywanych pokarmów i napadów głodu jest wiele czynników natury psychologicznej i emocjonalnej, które utrudniają lub nawet uniemożliwiają przezwyciężenie uzależnień pokarmowych. Te czynniki są najtrudniejsze do pokonania, ponieważ ich eliminacja zależy od zdefiniowania problemu i osobistego zaangażowania się w jego przezwyciężanie. Do tego dodać należy czynniki związane z przyzwyczajeniami, tradycjami rodzinnymi czy regionalnymi i problem staje się naprawdę poważny. Wielu z nas nie wyobraża sobie życia bez mleka ze słodkimi płatkami na śniadanie, schabowego z kapustą na obiad, frytek z kurczakiem, czy lodów na deser. Z fizjologicznego i dietetycznego punktu widzenia dieta taka jest stworzona po to, by przybywało coraz więcej osób otyłych borykających się z wieloma chorobami i uzależnionych od masowo produkowanej żywności.
Tempo współczesnego życia jest tak ogromne, że łatwiej jest kupić gotowy obiad w sklepie lub zajrzeć do baru za rogiem, zamówić telefonicznie pizzę niż przygotować sobie zdrowy i szybki posiłek. Cena takiego stylu życia jest naprawdę wysoka.

Czym skorupka nasiąknie za młodu...

Sytuacja przedstawiałaby się zupełnie inaczej, gdybyśmy nabywali zdrowe nawyki żywieniowe od wczesnego dzieciństwa.
Rodzice nie zdają sobie sprawy, że jedzenie, którym karmią swoje dzieci, naraża je na wiele groźnych chorób, w tym nowotworowych. Posiłki typu fast food, słodkie płatki, słodycze, mleko, wyroby z oczyszczonej mąki, nadmiar białka zwierzęcego są tak samo szkodliwe, co palenie papierosów. Nie pozwalamy dzieciom pić alkoholu, palić papierosów, bo nie jest to społecznie akceptowane, natomiast bez oporów podsuwamy dzieciom frytki, colę, słodycze, mleko, hamburgery, pizzę i wiele innych szkodliwych pokarmów, narażając je na stopniowo rozwijające się choroby i osłabienie odporności. Karmione w ten sposób dziecko ma niewielkie szanse w przyszłości na to aby świadomie i racjonalnie się odżywiać.   

Uzależnienie pokarmowe możemy pokonać...

Czasami napady głodu i zachowania kompulsywne mają podłoże emocjonalne, są związane z dzieciństwem, z reakcją na stres, czy w odpowiedzi na dysfunkcje emocjonalne.
Przejadanie się ma także wpływ na wyczerpywanie się naszej energii życiowej, ponieważ organizm znajduje się w ciągłym stanie pobudzenia pod wpływem dostarczanego nadmiaru pożywienia czy kofeiny. Daje to złudne poczucie energetycznego nasycenia. W rzeczywistości jest odwrotnie-następuje zużycie zapasów energii i szybsze procesy starzenia się organizmu. Pobudzające działanie cukru, kofeiny, nadmiaru niewłaściwych białek w pożywieniu tylko maskuje stan chronicznego zmęczenia.  

Uporanie się z nałogiem jest możliwe. Kluczem do rozwiązania naszego problemu jest wprowadzenie diety wysoce odżywczej, czyli zawierającej życiodajne składniki pokarmowe, które zawarte są między innymi w zielonych roślinach, owocach warzywach korzeniowych, ziarnach zbóż, czy nasionach. Jeśli ograniczymy do minimum spożycie sodu i tłuszczy nasyconych, równocześnie będziemy dostarczać organizmowi więcej składników odżywczych i błonnika okaże się, że nie musimy walczyć z napadami głodu i symptomami uzależnienia. Dość szybko przyjdzie moment, że ze szczerą niechęcią zaczniemy spoglądać na pokarmy, które do tej pory nam tak smakowały i dawały tyle radości.

Dieta pełnowartościowa jest wbrew pozorom bardzo kolorowa i smaczna. Wystarczy odrobina chęci i fantazji, by wyczarować posiłek na miarę królewskiej uczty. Zachęcam gorąco do poszperania  w wielu publikacjach książkowych, skorzystania z przepisów dostępnych na tematycznych stronach internetowych lub zabawienia się w stylistę własnego talerza.

Jest jeszcze jedna pozytywna sprawa. Po wprowadzeniu racjonalnego odżywiania będziemy potrzebowali mniej snu, by zregenerować organizm, poprawi się jakość i efektywność nocnego odpoczynku i pozostanie więcej czasu na cieszenie się pełnią życia i zdrowia    /....a może ten czas warto będzie podarować innej osobie pragnącej pozbyć się uczucia wzmożonego bicia serca na widok ociekającego tłuszczem i ketchupem hot-doga?.../

Pokarmowy zespół abstynencyjny....

Wychodzenie z każdego uzależnienia związane jest z pokonaniem pewnych tzw. „symptomów abstynencyjnych”, poprzez które organizm domaga się powrotu do poprzednich zachowań i sposobu odżywiania. Oczywiście, są one dużo słabsze niż przy uzależnieniach od alkoholu, czy narkotyków, jednak mogą utrzymywać się do tygodnia czasu. Są to najczęściej objawy somatyczne, takie jak bóle głowy, zmęczenie, drażliwość oraz wzdęcia, uczucie bulgotania, biegunka i zaburzenia żołądkowe związane z kłopotami w trawieniu zwiększonej ilości błonnika.
Symptomy uzależnienia i napady głodu znikają zupełnie, gdy dieta zaspokaja potrzeby żywieniowe naszego organizmu    /....co robić w tym trudnym czasie, gdy nasze wyostrzone zmysły pracują na zwiększonych obrotach i maleńki wypieczony skwarek urasta do rangi delicji, zapach jego drażni błogością, a my nic nie możemy na to poradzić?.../   

Sukces i zdrowie zależy od nas...

Jeśli zamarzy nam się być szczupłym, zdrowym, pełnym wigoru, o elastycznych stawach i młodzieńczej skórze oraz błyskotliwym intelekcie człowiekiem na każdym etapie życia to nic nie stoi na przeszkodzie, by tak się stało. Zdrowe odżywianie się nie jest kosztowne, nie wymaga długich przygotowań. Bogatsi o tę wiedzę nie mamy usprawiedliwienia na wypadek porażki, ponieważ do sukcesu konieczne jest tylko pełne nasze zaangażowanie.

Bardzo pomocne jest wsparcie i zrozumienie najbliższych, jeśli tego nie mamy to szukajmy bratniej duszy wśród znajomych i przyjaciół. Ich pomoc i zrozumienie będzie bezcenne.

Komentarze do artykułu: Uzależnienie od jedzenia – najczęstszy nałóg współczesnego człowieka

Nick:
E-mail:


Doren
2015-08-07 12:53:09
Doskonale rozumiem Pani problem. By go rozwiązać potrzebna jest pomoc,ale i osobiste zaangażowanie. Zapraszam do kontaktu mailowego na adres : Sanitas.Wro małpa wp.pl


ela
2015-07-16 20:43:13
wszystko mądrze i logicznie napisane,ale nie takie proste w zastosowaniu.Ostatnio ciągle tyję,nie jem bardzo dużo ale muszę zjeśc coś dobrego zwłaszcza po obiedzie.Wiele czynników wpływa na moje samopoczucie,po pracy nie mam ochoty na nic poza jedzeniem w łóżku,są to czereśnie,lody,jabłka lub cukierki.Nie potrafię sobie tego odmówić.Jestem przerażona swoją wagą a jednocześnie nie mogę żyć bez podjadania smakołyków..Bardzo bym chciała schudnąć i jeść.Czuję się coraz gorzej,nadciśnienie,duszności kręgosłup i niemożność zapięcia butów..Ja to wszystko wiem,że trzeba coś z tym zrobić ale nie potrafię.Mam 60 lat 152 cm wzrostu i 95 kg.Jestem załamana.

Artykuły podobne do Uzależnienie od jedzenia – najczęstszy nałóg współczesnego człowieka:
  • Głód nasz powszedni - wróg czy przyjaciel?

    Obecnie, większość z nas nie musi obawiać się braku żywności, jednak uczucie głodu budzi nieuzasadnione obawy. Pomimo, iż nie ma zagrożenia wojnami, a lęk przed śmiercią z braku jedzenia wydaje się być czymś absurdalnym większość z nas reaguje panicznym strachem...
  • Polecamy książkę: "Zachcianki pod kontrolą. Jak opanować pokusę jedzenia?"

    Co to takiego emocjonalne jedzenie? Ku zaskoczeniu niektórych emocjonalne jedzenie jest dość powszechnym zjawiskiem. Jednym słowem zajadamy swoje problemy. Jest to najprostszy i najszybszy sposób na "odreagowanie" smutku, samotności, stresu i wielu innych emocji. Niestety opłakany w skutkach.
  • Dlaczego w ogóle jemy?

    Jemy przede wszystkim, bo potrzebujemy energii. Jedzenie pokarmów jest jedną z metod produkowania energii, która potrzebna jest nam do wykonywania naszych czynności życiowych. Jeśli jemy za dużo lub rzeczy ciężkostrawne, dużo energii tracimy też na trawienie tego co jemy. Wyliczono,...
  • Co jeść, by utrudnić życie pasożytom?

    Wszystkie pasożyty, grzyby i bakterie są bezwzględnymi łupieżcami, ponieważ do życia jest im niezbędny żywy organizm. Bez niego nie są w stanie samodzielnie funkcjonować.
  • Medycyna akademicka...medycyną ograniczonego zaufania

    Współczesna medycyna akademicka uznaje Hipokratesa, lekarza żyjącego ponad 2400 lat temu, za prekursora nowoczesnej sztuki leczenia. Medycyna ta, według założeń twórcy, oparta była na racjonalnych przesłankach, traktowała chorego człowieka jako jedność duchowo-cielesną, dostrzegała zależność pomiędzy jego stanem zdrowia a sposobem...
Filmiki podobne do Uzależnienie od jedzenia – najczęstszy nałóg współczesnego człowieka:

Ekologiczne warzywa i owoce

Ładne nie zawsze znaczy dobre. Tak jest przede wszystkim w przypadku warzyw i owoców wystawianych na sklepowych półkach. Piękne, dorodne okazy kuszą nas swoją (więcej...)

E951 aspartam #1 słodzik trujaca substancja słodząca która jest wszedzie!!!

Od wielu już lat napoje słodzone są aspartamem. Jest on dużo tańszy w produkcji od cukru. Czy jego stosowanie jest obojętne dla (więcej...)

E951 aspartam #2 słodzik trujaca substancja słodząca która jest wszedzie!!!

Od wielu już lat napoje słodzone są aspartamem. Jest on dużo tańszy w produkcji od cukru. Czy jego stosowanie jest obojętne dla (więcej...)
Kategorie Zdrowia
Zdrowie na e-mail
Podaj swój e-mail:
a będziemy powiadamiać Cię o nowościach
Naturalne Zdrowie i Suplementy
Agnieszka Biernat - terapeuta - dietetyk, specjalista ds. profilaktyki i promocji zdrowia.
Właścicielka Gabinetu Dietoterapii (badania genetyczne, testy na nietolerancje pokarmowe, testy zdrowia, porady zdrowotno-dietetyczne, jadłospisy, przepisy, zakupy z dietetykiem, kursy gotowania).

Autorka książek: „Dieta która żywi i leczy” oraz "Zdrowiej jesz - zdrowiejesz!", a także (rozwiń)
Ostatnie komentarze
Zaloguj się! Po co?

Przypomnienie hasła

Adres E-mail*
Na podany aderes email zostanie wysłane nowe hasło!

Szybka Rejestracja

Uwaga! Rejestrując się akceptujesz Nasz Regulamin
Mężczyzna* Kobieta*
Adres E-mail*
Nick*
Imię
Nazwisko
Hasło*
Potwierdź hasło*
Awatar
* Pola wymagane
Statystyki online
Użytkownicy online: 0
Gości online: 0
Ostatnie Artykuły w
Zwyciężanie Nałogów
Uzależnienie od jedzenia – najczęstszy nałóg współczesnego człowieka Każdy z nas zapewne słyszał o uzależnieniu od narkotyków, alkoholu, lekarstw i zdaje sobie sprawę jakie zagrożeni ... Więcej »
Smoke Exit - uwolnij się z od nikotyny Smoke Exit to pierwszy zestaw naturalnych produktów, który pozwala rzucić palenie bez tycia. Jest to możliwe, dzię ... Więcej »
Popularne Artykuły w
Zwyciężanie Nałogów
Uzależnienie od jedzenia – najczęstszy nałóg współczesnego człowieka Każdy z nas zapewne słyszał o uzależnieniu od narkotyków, alkoholu, lekarstw i zdaje sobie sprawę jakie zagrożeni ... Więcej »
Smoke Exit - uwolnij się z od nikotyny Smoke Exit to pierwszy zestaw naturalnych produktów, który pozwala rzucić palenie bez tycia. Jest to możliwe, dzię ... Więcej »
Co u nas słychać
Polecamy pod choinkę - ostatni gwizdek! 2013-12-16 15:23:181 Zbliżają się Święta Bożego Narodzenia i Choinka. Czemużby nie sprawić komuś na prezent coś naprawdę zdrowego. \"Troszkę\" już suplementów i zdrowej żywności spróbowaliśmy, mamy wyrobione pewne opinie. Być może będziemy w stanie komuś pomóc w decyzji wyboru czegoś z bardzo szerokiego asortymentu produktów dla zdrowia.