Joga a dieta | ||

Pokarmy satwiczne to pokarmy korzystne. Nazywa się je pokarmami czystymi. Pokarmy radżasowe mają charakter pobudzający, a pokarmy klasyfikowane jako tamasowe uznawane są za skażone. Pokarmów z tych kategorii należy unikać.
Pokarmy korzystne
Pokarmy satwiczne są odżywcze i lekkostrawne, dostarczają organizmowi świeżej energii i nie obciążają umysłu. Należą do nich zboża, surowe owoce i warzywa, świeżo wyciskane soki, lekkie przetwory mleczne, fasola, miód i czysta woda.
Tradycyjna dieta joginów to dieta lakto-wegetariańska - z jadłospisu wyklucza się wszelkie potrawy pochodzenia zwierzęcego: nie tylko mięso, ale również jajka. Współczesne badania naukowe dowodzą, że ograniczenie spożycia mięsa jest faktycznie korzystne dla zdrowia. Nie musisz z dnia na dzień stawać się wegetarianinem - staraj się stopniowo zastępować mięso roślinami strączkowymi i warzywami. Pamiętaj, że w kompozycje swoich posiłków musisz włożyć serce - poświęć czas na przygotowanie czegoś pożywnego i eksperymentuj z nowymi przepisami. Codziennie jedz świeże warzywa i owoce oraz pokarmy pełnoziarniste. Pij co najmniej 2 litry wody dziennie. Unikaj napojów słodzonych i gotowych soków.
Pokarmy skażone
Pokarmy, których należy unikać to produkty nieświeże, niedojrzałe, pozbawione smaku. Zatruwają one ciało i odbierają mu energię. Do pokarmów tamasowych należą ryby, grzyby, produkty mrożone, odgrzewane i puszkowane. Wykluczyć należy również alkohol i wszystko, co przeszło proces fermentacji.
Produkty pobudzające
Do pobudzających, radżasowych pokarmów należą: czosnek, cebula, kawa, jajka, herbata, chili, czekolada, biały cukier i biała mąka. Pobudzają one ciało i wprowadzają umysł w stan niepokoju, dlatego zaleca się wykluczenie ich z diety.
Posty
Wiele osób praktykujących jogę od czas do czasu podejmuje post celem oczyszczenia organizmu z toksyn (uwaga - post nie jest metodą na odchudzanie!). Do postu należy się przygotować. Przez dwa dni postaraj się jeść tylko owoce, warzywa i niewielkie ilości jogurtu naturalnego. Pierwszy dzień postu polega na wykluczeniu wszystkich pokarmów stałych. Wyjątkiem jest owoc, który spożywa się raz dziennie, wieczorem. Mogą to być na przykład winogrona. Nie powinien to być owoc bardzo kwaśny - jak grejpfruty czy pomarańcze. Prócz tego pije się dużo soków owocowych lub warzywnych (nie należy ich mieszać).
Drugiego dnia postu spożywa się na śniadanie miskę owoców lub niewielkie opakowanie jogurtu naturalnego. Podobny posiłek zaplanuj na wieczór - zjedz go nie później niż o 18.
Trzeciego dnia postu menu składa się z surowych warzyw i sałatek. Czwartego dnia można dodać do tego ryż raz trochę warzyw duszonych i w ten sposób powoli wrócić do normalnego żywienia.
Komentarze do artykułu: Joga a dieta