Morele | ||

Duża zawartość potasu reguluje ciśnienie krwi i pracę nerek. Morele zawierają również sporo żelaza, wapnia, fosforu oraz witaminy B, PP i błonnika, co gwarantuje dobre trawienie i zapobiega anemii. Zawierają dużo witaminy C – szklanka soku wystarczy na pokrycie dziennego zapotrzebowania na tę witaminę.
Suszone morele działają zasadotwórczo, dlatego poleca się je przy nadkwasocie, oraz osobom smakującym w mięsie. Warto zjeść kilka moreli po treningu, co przywróci równowagę kwasowo-zasadową w organizmie. Świeżymi owocami moreli delektujemy się latem, suszonymi zimą.
Najlepsze na kompoty i do suszenia są odmiany: węgierska wczesna, earli orange, harcot i moorpark o ścisłym i niezbyt włóknistym miąższu. Na dżemy najlepsza jest odmiana późna z Ursynowa. Mało jednak osób wie, że nasiona moreli mogą w kuchni zastąpić migdały, a z pestek wyciska się olejek używany do ciast, ceniony w przemyśle farmaceutycznym i kosmetyce. W domowych warunkach wystarczy wymieszać rozgniecioną morelę z łyżką jogurtu naturalnego oraz odrobiną miodu i położyć na twarz. Maseczka poprawi kondycję skóry wysuszonej na słońcu i wietrze.
Komentarze do artykułu: Morele