• Era Zdrowia
  • Preparaty Monojonowe Invex Remedies
  • »
  • Preparaty Invex Remedies

Kiełki w naszej kuchni

Data dodania: 2011-03-23 09:22:23, Dodane przez: Justyna Kłaput
Wyświetlony 7868 razy, Komentarzy: 1
Wrzuć na FacebookWykop!
Kiełki w naszej kuchni
Oryginalny obraz: http://www.e-rosa.pl/images/NASIONA_NA_KIELKI.jpg

Hodowanie kiełków swoją wielowiekową tradycję zawdzięcza starożytnym Chinom, gdzie wykorzystywane były głównie w celach medycznych. Jedno z podań opowiada o poszukujących lądu chińskich żeglarzach, dla których kiełkująca fasola stała się  w pewnym momencie jedynym, ale bardzo zasobnym w energię pokarmem. W zbiorach piśmiennictwa z XVI w. zachowały się nawet szczegółowe wskazówki odnośnie poszczególnych kiełków i ich stosowania w różnych dolegliwościach. W Europie ich cennymi właściwościami zainteresowano się dopiero w XVIII w.


NA CZYM POLEGA FENOMEN KIEŁKÓW?


Przemiany zachodzące podczas kiełkowania są bardzo korzystne dla naszego organizmu. Dzięki uaktywnianym enzymom zawarte w nasionach substancje odżywcze przetwarzane są w taki sposób, aby organizm mógł je lepiej przyswoić. Tylko w kiełkach występuje tak wiele sił witalnych i odżywczych w tak skoncentrowanej postaci. Kiełki nasion są bardzo dobrym źródłem witamin, minerałów, białek i kwasów omega-3, są przy tym smaczne i niskokaloryczne. Można dodawać je do sałatek, surówek, jako dodatek do chleba i zup.


HODOWLA


Kiełki nie wymagają specjalnych warunków, można je hodować z powodzeniem przez cały rok. Najlepiej wybrać nasiona ekologiczne, aby uniknąć związków chemicznych, które mogłyby zostać wchłonięte przez organizm.
Kilka prostych zasad uprawy nasion:

1.    Do hodowli kiełków można użyć specjalnej kiełkownicy, albo po prostu sitka lub innego pojemnika o perforowanym dnie.
2.    Przed wyłożeniem nasion do naczynia moczymy je w zależności od rodzaju od czterech do dwunastu godzin.
3.    Nie wystawiamy kiełków na bezpośrednie nasłonecznienie, najlepsze jest światło pośrednie lub całkowita ciemność. Na dzień przed zebraniem kiełków warto wyeksponować je na ok. pół godz. na słońce w celu przyspieszenia
       wzrostu i wytworzenia chlorofilu.
4.    Temperatura powinna wynosić od 18 st. C do 22 st. C
5.    Nasiona potrzebują wilgoci, ale nie mogą być mokre, dlatego po płukaniu nasion (2-3 razy dziennie) trzeba dokładnie odsączyć nadmiar wody.
6.    W zależności od gatunku nasiona kiełkują od dwóch do pięciu dni.
7.    Wyhodowane kiełki można przechowywać w lodówce ok. tygodnia, najbardziej wartościowe są jednak te bezpośrednio spożywane.


NAJPOPULARNIEJSZE NASIONA NA KIEŁKI


Dynia – zawiera sporo żelaza, fosforu i witaminy E. Zalecana jest przy anemii, pasożytach jelitowych i schorzeniach nerek.
Słonecznik – zwraca uwagę zdumiewającą ilością witamin (A, K, E, D oraz z grupy B) i związków mineralnych – magnezu, cynku, żelaza, fosforu, wapnia, jodu. Ma korzystny wpływ na układ krążenia, szczególnie polecany dla dzieci i młodzieży oraz osób w podeszłym wieku.
Rzeżucha – wyróżnia ją bardzo wysoka zawartość witaminy C, a także innych witamin – A, B i D. Ze względu na właściwości lecznicze pobudza przemianę materii i usprawnia pracę nerek.
Lucerna – bogata szczególnie w witaminę C (pół szklanki kiełków zawiera tyle co 6 szklanek soku pomarańczowego), wapń, żelazo, magnez i fosfor. Zapobiega osteoporozie, nowotworom, pomocna w dolegliwościach układu trawiennego i nerek.
Fasola mung – wyhodowano ją w Chinach specjalnie w celu pozyskania kiełków . Zawiera najważniejsze witaminy – A, B, C, E oraz wapń, żelazo, fosfor, potas. Obniża poziom cholesterolu, zapobiega chorobom serca i nowotworom.
Brokuły - najbardziej znane ze swoich właściwości przeciwnowotworowych, wzmacniają również układ nerwowy i odpornościowy, zapobiegają chorobom układu krwionośnego i udarom mózgu.
Soczewica – zapewnia dostarczenie kwasu foliowego niezbędnego do rozwoju mózgu i układu nerwowego, dlatego polecana jest szczególnie kobietom w ciąży. Uzupełnia witaminy z grupy B, C oraz minerały : cynk, wapń, żelazo i magnez.
Soja – bogata w białko i witaminy – A, B, C i K  a także żelazo, fosfor, magnez i potas. Ze względu na obecność fitoestrogenów polecana kobietom w okresie menopauzy, pomaga też obniżyć poziom cholesterolu i ciśnienia krwi.


POMYSŁY NA DANIA Z KIEŁKAMI


Faszerowane jajka


4 jajka, 3 łyżki jogurtu lub gęstej śmietany, 3 łyżki twarogu, sól ziołowa, 1 łyżka kiełków z lucerny.

Jajka ugotować na twardo i przekroić podłużnie na połówki. Wyjąć żółtka, rozgnieść widelcem i wymieszać z twarogiem, śmietaną (lub jogurtem) i doprawić solą do smaku. Do powstałej masy dodać kiełki i po wymieszaniu przełożyć w połówki jajek.

Przygotowane w ten sposób jajka znakomicie pasują do sałatek, surówek, sałatki ziemniaczanej lub chleba pełnoziarnistego.


Mizeria


1 duży ogórek sałatkowy,  1 filiżanka kiełków soczewicy, 1 cebulka dymka, 2 pęczki szczypiorku.

Sos: 250 g jogurtu, sok z 1/2 cytryny, 1/2 łyżeczki musztardy, 1/2 łyżeczki soli ziołowej, 1 ząbek czosnku, świeżo mielony pieprz.

Ogórka umyć, ewentualnie obrać i zetrzeć na grubej tarce. Cebulę pokroić w plasterki i posiekać szczypiorek. Jogurt wymieszać z sokiem cytrynowym i doprawić do smaku solą, pieprzem, musztardą i zmiażdżonym ząbkiem czosnku. Wymieszać wszystkie składniki sałatki razem z kiełkami, polać sosem.


Warzywa duszone z kiełkami


3 łyżki oleju, 1cebula, 600 g cukinii (najlepiej odmiany żółtej), 4 duże pomidory, 2 filiżanki kiełków fasoli mung, sól ziołowa, pieprz, tymianek, oregano, bazylia, 1 ząbek czosnku, 50-100 g tartego sera (gatunek wedle upodobania).

Cebulę obrać i pokroić w kostkę. Cukinię umyć i pokroić w cienkie plasterki. Dodać do cebuli i razem poddusić przez 10-15 minut na oleju, na małym ogniu. Dodać poćwiartowane pomidory, przyprawić solą ziołową, ziołami oraz wyciśniętym ząbkiem czosnku. Na samym końcu dodać kiełki i już nie zagotowywać, lecz jedynie je zagrzać. Przed podaniem oprószyć tartym serem.
Źródło: „Kiełki. Żywność i lek w naszej kuchni” Maren Bustorf - Hirsch, Warszawa 2007; „Energia życia, energia pożywienia” Bożena Żak – Cyran Łódź 2008; http://www.kielki.info

Komentarze do artykułu: Kiełki w naszej kuchni

Nick:
E-mail:


Kuba
2011-03-25 13:16:11
idzie Wielkanoc, warto za hodować kilka naczynek z kiełkami :)

Artykuły podobne do Kiełki w naszej kuchni:
  • Pestki i nasiona

    Ten nieodłączny składnik zdrowej diety jest znakomitym źródłem nienasyconych tłuszczów - linolenowego i linolowego. Zarówno kwas linolenowy jak i linolowy dostarczane są z zewnątrz, ponieważ organizm sam nie jest w stanie ich wytworzyć. Pestki i nasiona zawierają też wysokiej wartości...
  • Warzywa strączkowe - właściwości lecznicze

    Warzywa strączkowe od dawna cenione były ze względu na wysoką zawartość białka i ważną rolę, jaką pełniły w żywieniu całej populacji. Posiadają liczne właściwości lecznicze i wzmacniające.
  • Fermentowane produkty sojowe

    Fermentowane produkty sojowe są bogate w minerały, łatwo przyswajalne białko i witaminy z grupy B, miso i natto usuwają złogi śluzu z organizmu. Białko i inne składniki odżywcze dostarczane są w łatwiejszej do strawienia postaci, gdyż wcześniej zostają wstępnie przetrawione...
  • Wigilijny stół na zdrowie

    Zbliżają się Święta Bożego Narodzenia, czas który spędzamy ze swoimi najbliższymi przy wigilijnym stole. Era Zdrowia jak zawsze zachęcająca do zdrowego stylu życia poleca w tym roku 12 wigilijnych naprawdę zdrowych potraw, w oparciu o tylko składniki pochodzenia roślinnego, bez...
  • Delikatne placki dyniowe i o tym dlaczego dynię warto jeść

    Ostatnio odkrywam dynię na wiele różnych sposobów, no i jestem pod wrażeniem. Pyszna była smażona dynia z leśnymi grzybami, ale te placki przeszły same siebie - delikatne, leciutkie i po prostu przepyszne. A ile właściwości odżywczych i leczniczych - po...
Filmiki podobne do Kiełki w naszej kuchni:

Native American Spiritual Music 2

A selection of graphics and the great music of oliver shanti combine in this 2nd video of native american spiritual music. Indian spirituality centers on a (więcej...)

Ekologiczne warzywa i owoce

Ładne nie zawsze znaczy dobre. Tak jest przede wszystkim w przypadku warzyw i owoców wystawianych na sklepowych półkach. Piękne, dorodne okazy kuszą nas swoją (więcej...)

Korporacje i żywność PL 1_9

Film odkrywa tajemnice stojące za masową produkcją żywności. Twierdzi, że producenci umyślnie ukrywają przed konsumentami najważniejsze informacje dotyczące pochodzenia, składników i procesów produkcji. Produkcja żywności (więcej...)
Kategorie Zdrowia
Zdrowie na e-mail
Podaj swój e-mail:
a będziemy powiadamiać Cię o nowościach
Naturalne Zdrowie i Suplementy
Agnieszka Biernat - terapeuta - dietetyk, specjalista ds. profilaktyki i promocji zdrowia.
Właścicielka Gabinetu Dietoterapii (badania genetyczne, testy na nietolerancje pokarmowe, testy zdrowia, porady zdrowotno-dietetyczne, jadłospisy, przepisy, zakupy z dietetykiem, kursy gotowania).

Autorka książek: „Dieta która żywi i leczy” oraz "Zdrowiej jesz - zdrowiejesz!", a także (rozwiń)
Ostatnie komentarze
Zaloguj się! Po co?

Przypomnienie hasła

Adres E-mail*
Na podany aderes email zostanie wysłane nowe hasło!

Szybka Rejestracja

Uwaga! Rejestrując się akceptujesz Nasz Regulamin
Mężczyzna* Kobieta*
Adres E-mail*
Nick*
Imię
Nazwisko
Hasło*
Potwierdź hasło*
Awatar
* Pola wymagane
Statystyki online
Użytkownicy online: 0
Gości online: 0
Ostatnie Artykuły w
Uzdrawiające Pokarmy
Moringa - roślina pełna miłości Richard Okuniewicz rozpoczął w północno-wschodniej Brazylii uprawę Moringi. Jego znajomi i osoby, które zaczęły ... Więcej »
Zielona herbata na poprawienie pamięci Chińscy badacze potwierdzili nie aż tak nowy fakt dotyczący właściwości chemicznych zielonej herbaty. Ma tendencj ... Więcej »
Imbir - na zdrowie i na urodę Imbir używany jest od ok. 5000 lat jako przyprawa, jak również w lecznictwie i do zabiegów upiększających. Poprawa ... Więcej »
Rooibos – właściwości zdrowotne Czerwona herbata rooibos ma liczne właściwości zdrowotne. Łagodzi alergię i astmę, korzystnie wpływa na nasze sam ... Więcej »
Olej kokosowy - lek na alzheimera Olej kokosowy różni się od innych olejów, ponieważ jest bogaty w średnie kwasy tłuszczowe, które są łatwo przy ... Więcej »
Popularne Artykuły w
Uzdrawiające Pokarmy
Olej z czarnuszki Olej z czarnuszki ma działanie hipoglikemiczne, przeciwbólowe, przeciwzapalne, silnie antybiotyczne (antybakteryjne, a ... Więcej »
Aloes i jego lecznicze właściwości Aloes jest skuteczny w uszkodzeniach i owrzodzeniach skóry. Podnosi odporność organizmu oraz ilość limfocytów we k ... Więcej »
Zielone koktajle i chlorofil - co je łączy i dlaczego są takie ważne? Zielone koktajle, shakes to nic innego jak rodzaj napoju, który przygotowuje się na bazie owoców, a przede wszystkim ... Więcej »
Olej arganowy Olej arganowy ma niezwykłe właściwości. Stosowany w przemyśle spożywczym, kosmetycznym oraz w medycynie naturalnej ... Więcej »
Winogrona - niezwykłe właściwości Medycyna naturalna do dziś odkrywa nowe właściwości lecznicze winogron. Od wieków winorośl miała wielorakie zasto ... Więcej »
Co u nas słychać
Polecamy pod choinkę - ostatni gwizdek! 2013-12-16 15:23:181 Zbliżają się Święta Bożego Narodzenia i Choinka. Czemużby nie sprawić komuś na prezent coś naprawdę zdrowego. \"Troszkę\" już suplementów i zdrowej żywności spróbowaliśmy, mamy wyrobione pewne opinie. Być może będziemy w stanie komuś pomóc w decyzji wyboru czegoś z bardzo szerokiego asortymentu produktów dla zdrowia.