• Era Zdrowia
 • Preparaty Monojonowe Invex Remedies
 • »
 • Preparaty Invex Remedies

QIGONG, czyli zdrowie po Chińsku. Czym są chińskie ćwiczenia medytacyjne i kto powinien je ćwiczyć

Data dodania: 2012-01-26 11:26:37, Dodane przez: Honia
Wyświetlony 10148 razy, Komentarzy: 0
Wrzuć na FacebookWykop!
QIGONG, czyli zdrowie po Chińsku. Czym są chińskie ćwiczenia medytacyjne i kto powinien je ćwiczyć
Oryginalny obraz: http://users.erols.com/dantao/12qigong.gif

Fragment książki Howarda Choy - „Qigong – feng shui twojego ciała”:

Jeśli chorujesz, chiński lekarz powie, że twoja chi  jest albo wyczerpana, albo zablokowana. Celem qigong jest stymulowanie wędrówki chi tak, aby mogła przepływać i oczyszczać sieć energetyczną i meridiany.

Qigong to kompleksowy system utrzymywania dobrego zdrowia oparty na prawach naturalnych. Największe profity wyciągną z niego osoby, które:
•    Poszukują ćwiczeń, mogących przynieść ulgę w dolegliwościach fizycznych, takich jak bóle i niedomaganie;
•    Pragną wzmocnić swoje narządy wewnętrzne, a także znaleźć profilaktykę przeciw chorobom zawodowym związanym z postępem technicznym, na przykład schorzeniom wynikającym z długotrwałego stresu.
Qigong jest tak zaprojektowany, żeby oddziaływać nie tylko na stawy i mięśnie, ale by pobudzać ruch chi wzdłuż kanałów meridianowych, przyspieszać proces leczenia oraz usuwać dysharmonię, będącą przyczyną chorób.
•    Poszukują ćwiczeń, które nie tylko pomogą wzmocnić ciało przeciw chorobom, ale też wpłyną na doskonalenie zdolności psychicznych, ułatwiających lepsze radzenie sobie z tak powszechnymi dziś zjawiskami, jak napięcia i stres.
•    Poszukują ćwiczeń, które pomogą im utrzymać zdrowie i żywotność w możliwie najszerszym zakresie.
W przeciwieństwie do ćwiczeń sportowych, skupiających się na rozwijanie tylko części ciała, qigong pozwala pracować nad wszystkimi stawami i napięciami w ciele systematycznie i stopniowo, co skutecznie zabezpiecza przed kontuzją.
•    Poszukują ćwiczeń, które poza stroną fizyczną, mają też aspekt kulturowy.
Qigong uczy, w jaki sposób wykorzystywać ruchy ciała i wzorce oddechowe, by polepszyć krążenie płynów ustrojowych i energii, podtrzymać żwawość umysłu i – przy odpowiednim nauczaniu – rozwinąć samoświadomość na wszystkich poziomach.
Ruchy i oddech winny być wykonywane ze skupieniem – umysł powinien skoncentrować się na wykonaniu ruchu bez błądzenia tu i tam. Jednocześnie należy kultywować postawę harmonii i nie przywiązywania się – to paradoks umyslu bez umysłu. Kiedy umysł skupia się na pozostawaniu w spokoju i bezruchu, chi może w skuteczny sposób zostać wprawiona w ruch.
Podobnie jest z oddechem. Używany jest tak zwany oddech „przedporodowy” albo „odwrócony” , polegający na wciąganiu brzucha przy wdechu i rozluźnianiu go przy wydechu. Tego typu oddech jest głęboki, a jego cykle (wdech-wydech) przebiegają rownocześnie z ruchami ciała. Poza kilkoma wyjątkami wdech towarzyszy ekspansywnej fazie yang, natomiast wydech związany jest z kurczącymi się ruchami yin. To, w połączeniu z twardością (yang) i miękkością (yin) ruchów działa na zasadzie pompy wprawiającej w ruch chi. Zarówno oddech jak i uwaga wędrują do dolnego dantian, poniżej pępka, gdzie chi jest magazynowana, szczególnie w fazie kurczenia się (yin).
Każdy z ruchów został tak skonstruowany, by otwierać określone kanały i punkty energetyczne, poprzez kierowanie chi wzdłuż nich. Podczas wdechu kurczy się brzuch a wraz z nim przepona. Przy wydechu brzuch rozszerza się, a przepona odpręża. Znakami informującymi o tym, że udało się pobudzić chi mogą być: swędzenie, mrowienie (szczególnie odczuwalne w koniuszkach palców) i pocenie się na całym ciele, a czasem też tępy ból w okolicach punktów akupunkturowch.

Howard Choy – pochodzący z Chin mistrz kung fu i Tai chi, a także mistrz feng shui. Jest również cenionym na świecie architektem. Zajmuje się zagadnieniem zdrowia od ponad 40 lat, jeżdżąc po świecie i odbywając seminara. W środowisku osób zajmujących się wschodnimi sztukami walki i praktykujacymi qigong, cieszy się opinią eksperta i doskonałego nauczyciela. Z Polską związany jest już od ponad 20 lat.


Osoby zainteresowane szerzej zagadnieniami związanymi z qigong zapraszamy na darmową prelekcję mistrza Howarda Choy’a, która odbędzie się w piątek 27.01.2012 w Krakowie,  w Akademii sztuk walki Biały Smok, na ul. Stradomskiej 11. Szczegóły na stronie: http://www.roksmoka.com/index.html
A także na stronie: ttp://tai-chi-kung.pl/poland


(tłumaczenie i przypisy Mateusz Świstak)

Komentarze do artykułu: QIGONG, czyli zdrowie po Chińsku. Czym są chińskie ćwiczenia medytacyjne i kto powinien je ćwiczyć

Nick:
E-mail:

Artykuły podobne do QIGONG, czyli zdrowie po Chińsku. Czym są chińskie ćwiczenia medytacyjne i kto powinien je ćwiczyć:
 • Ulecz sam siebie! Zbawienna moc chińskich ćwiczeń w profilaktyce zdrowotnej

  Najwyższe zadanie, jakie stawia przed sobą tradycyjna chińska medycyna to sprawić, by ludzie byli w wystarczającym stopniu świadomi swoich ciał i procesów energetycznych, by byli odpowiedzialni za swoje zdrowie i dobre samopoczucie. To z kolei ma ich uchronić przed kontaktem...
 • Chi Kung

  Ćwiczenia Chi Kung mają za zadanie pomóc nam wejść głęboko w siebie, rozluźnić napięcia, zharmonizować umysł i poprawić dzięki temu przepływ energii w ciele, uzdrawiając organizm na wielu poziomach. Poprzez właściwe oddychanie, poruszanie ciałem i pracę umysłu gromadzimy energię...
 • Sundao – przepis na młodość i długowieczność

  Sundao to sposób na kompleksowe doskonalenie ciała, oddychania i umysłu. Nauczyciele Sundao wierzą, że prawidłowe wykonywanie ćwiczeń oraz kontrola oddechu prowadzą do długowieczności a nawet nieśmiertelności.
 • TAI CHI snake style

  W czasach obecnych Tai Chi Chuan zostało rozpropagowane na całym świecie jako łagodna forma rekreacji, często nazywana medytacją w ruchu. Miękkie, płynne i wolne poruszanie przywodzi na myśl spokojny taniec, który wydaje się kombinacją prostych, lekkich ruchów. Spokój, relaks, łagodna...
 • Oddech to życie

  Zdaniem lekarzy dalekiego wschodu prawidłowe oddychanie stanowi ważny element oczyszczania organizmu z toksyn, leczenia schorzeń, a także jest drogą do osiągnięcia wyższego poziomu rozwoju duchowego. Głęboki sens naszego oddychania polega na harmonii ciała i umysłu, na umiejętności czerpania energii do...
Filmiki podobne do QIGONG, czyli zdrowie po Chińsku. Czym są chińskie ćwiczenia medytacyjne i kto powinien je ćwiczyć:

UKRYTE TERAPIE Niezwykłe właściwości WITAMINY C Jerzy Zięba Katowice 2014

Jerzy Zięba od ponad 20-stu lat zajmuje się naturoterapią, szczególnie w odniesieniu do naturalnych metod leczenia i zapobiegania chorobom przewlekłym i nowotworom. Publikuje artykuły w (więcej...)

Ukryte terapie, cz. 1 - Jerzy Zięba - 15.07.2014

Jerzy Zięba od ponad 20 lat zajmuje się naturoterapią, szczególnie w odniesieniu do naturalnych metod leczenia i zapobiegania chorobom przewlekłym nowotworom. Książka (więcej...)

Ukryte terapie, cz. 2 - Jerzy Zięba - 22.07.2014

Jerzy Zięba od ponad 20 lat zajmuje się naturoterapią, szczególnie w odniesieniu do naturalnych metod leczenia i zapobiegania chorobom przewlekłym nowotworom. Książka (więcej...)
Kategorie Zdrowia
Zdrowie na e-mail
Podaj swój e-mail:
a będziemy powiadamiać Cię o nowościach
Naturalne Zdrowie i Suplementy
Agnieszka Biernat - terapeuta - dietetyk, specjalista ds. profilaktyki i promocji zdrowia.
Właścicielka Gabinetu Dietoterapii (badania genetyczne, testy na nietolerancje pokarmowe, testy zdrowia, porady zdrowotno-dietetyczne, jadłospisy, przepisy, zakupy z dietetykiem, kursy gotowania).

Autorka książek: „Dieta która żywi i leczy” oraz "Zdrowiej jesz - zdrowiejesz!", a także (rozwiń)
Ostatnie komentarze
Zaloguj się! Po co?

Przypomnienie hasła

Adres E-mail*
Na podany aderes email zostanie wysłane nowe hasło!

Szybka Rejestracja

Uwaga! Rejestrując się akceptujesz Nasz Regulamin
Mężczyzna* Kobieta*
Adres E-mail*
Nick*
Imię
Nazwisko
Hasło*
Potwierdź hasło*
Awatar
* Pola wymagane
Statystyki online
Użytkownicy online: 0
Gości online: 0
Ostatnie Artykuły w
Utrzymanie Zdrowia
Sposób na zgagę Zgaga inaczej refluks żołądka to częsta i nieprzyjemna dolegliwość, na którą uskarżają się zarówno osoby sta ... Więcej »
Pytania do dietetyka. Dziś o nowalijkach, żelazie, B12 i diecie wysokobiałkowej Pani Agnieszka Biernat - terapeuta - dietetyk, specjalista ds. profilaktyki i promocji zdrowia radzi, jak rozwiązać p ... Więcej »
10 powodów dla których warto pić herbatkę z czystka Czystek jest jedną z najsilniej działających roślin wzmacniających układ immunologiczny u człowieka, będąc przy ... Więcej »
Naturalne leki na stres Wykorzystaj leki roślinne, które uspokoją Twoje nerwy oraz kąpiele i ćwiczenia oddechowe. Poznaj moc waleriany, rum ... Więcej »
5 domowych sposobów na zmęczone oczy 5 sprawdzonych sposobów, które pozwolą Ci cieszyć się zdrowo wyglądającymi oczami w każdej sytuacji – po dług ... Więcej »
Popularne Artykuły w
Utrzymanie Zdrowia
5 domowych sposobów na zmęczone oczy 5 sprawdzonych sposobów, które pozwolą Ci cieszyć się zdrowo wyglądającymi oczami w każdej sytuacji – po dług ... Więcej »
10 powodów dla których warto pić herbatkę z czystka Czystek jest jedną z najsilniej działających roślin wzmacniających układ immunologiczny u człowieka, będąc przy ... Więcej »
Szczaw - niedoceniona roślina W medycynie chińskiej zaleca się go stosować w skurczach żołądka, czyrakach, grzybicy, a także jako środek regul ... Więcej »
Złoto Azteków, czyli cudowne nasiona chia Szałwia hiszpańska, czyli nasiona chia pomoga pozbyć się zbędnych kilogramów. Ponadto pomaga w leczeniu cukrzycy, ... Więcej »
Zdrowotne właściwości olejku tymiankowego Olejek tymiankowy wskazany jest przy katarze, kaszlu, astmie, przeziębieniu, zapaleniu migdałku i zatok, ociężałoś ... Więcej »
Co u nas słychać
Polecamy pod choinkę - ostatni gwizdek! 2013-12-16 15:23:181 Zbliżają się Święta Bożego Narodzenia i Choinka. Czemużby nie sprawić komuś na prezent coś naprawdę zdrowego. \"Troszkę\" już suplementów i zdrowej żywności spróbowaliśmy, mamy wyrobione pewne opinie. Być może będziemy w stanie komuś pomóc w decyzji wyboru czegoś z bardzo szerokiego asortymentu produktów dla zdrowia.