QIGONG, czyli zdrowie po Chińsku. Czym są chińskie ćwiczenia medytacyjne i kto powinien je ćwiczyć | ||

Fragment książki Howarda Choy - „Qigong – feng shui twojego ciała”:
Jeśli chorujesz, chiński lekarz powie, że twoja chi jest albo wyczerpana, albo zablokowana. Celem qigong jest stymulowanie wędrówki chi tak, aby mogła przepływać i oczyszczać sieć energetyczną i meridiany.
Qigong to kompleksowy system utrzymywania dobrego zdrowia oparty na prawach naturalnych. Największe profity wyciągną z niego osoby, które:
• Poszukują ćwiczeń, mogących przynieść ulgę w dolegliwościach fizycznych, takich jak bóle i niedomaganie;
• Pragną wzmocnić swoje narządy wewnętrzne, a także znaleźć profilaktykę przeciw chorobom zawodowym związanym z postępem technicznym, na przykład schorzeniom wynikającym z długotrwałego stresu.
Qigong jest tak zaprojektowany, żeby oddziaływać nie tylko na stawy i mięśnie, ale by pobudzać ruch chi wzdłuż kanałów meridianowych, przyspieszać proces leczenia oraz usuwać dysharmonię, będącą przyczyną chorób.
• Poszukują ćwiczeń, które nie tylko pomogą wzmocnić ciało przeciw chorobom, ale też wpłyną na doskonalenie zdolności psychicznych, ułatwiających lepsze radzenie sobie z tak powszechnymi dziś zjawiskami, jak napięcia i stres.
• Poszukują ćwiczeń, które pomogą im utrzymać zdrowie i żywotność w możliwie najszerszym zakresie.
W przeciwieństwie do ćwiczeń sportowych, skupiających się na rozwijanie tylko części ciała, qigong pozwala pracować nad wszystkimi stawami i napięciami w ciele systematycznie i stopniowo, co skutecznie zabezpiecza przed kontuzją.
• Poszukują ćwiczeń, które poza stroną fizyczną, mają też aspekt kulturowy.
Qigong uczy, w jaki sposób wykorzystywać ruchy ciała i wzorce oddechowe, by polepszyć krążenie płynów ustrojowych i energii, podtrzymać żwawość umysłu i – przy odpowiednim nauczaniu – rozwinąć samoświadomość na wszystkich poziomach.
Ruchy i oddech winny być wykonywane ze skupieniem – umysł powinien skoncentrować się na wykonaniu ruchu bez błądzenia tu i tam. Jednocześnie należy kultywować postawę harmonii i nie przywiązywania się – to paradoks umyslu bez umysłu. Kiedy umysł skupia się na pozostawaniu w spokoju i bezruchu, chi może w skuteczny sposób zostać wprawiona w ruch.
Podobnie jest z oddechem. Używany jest tak zwany oddech „przedporodowy” albo „odwrócony” , polegający na wciąganiu brzucha przy wdechu i rozluźnianiu go przy wydechu. Tego typu oddech jest głęboki, a jego cykle (wdech-wydech) przebiegają rownocześnie z ruchami ciała. Poza kilkoma wyjątkami wdech towarzyszy ekspansywnej fazie yang, natomiast wydech związany jest z kurczącymi się ruchami yin. To, w połączeniu z twardością (yang) i miękkością (yin) ruchów działa na zasadzie pompy wprawiającej w ruch chi. Zarówno oddech jak i uwaga wędrują do dolnego dantian, poniżej pępka, gdzie chi jest magazynowana, szczególnie w fazie kurczenia się (yin).
Każdy z ruchów został tak skonstruowany, by otwierać określone kanały i punkty energetyczne, poprzez kierowanie chi wzdłuż nich. Podczas wdechu kurczy się brzuch a wraz z nim przepona. Przy wydechu brzuch rozszerza się, a przepona odpręża. Znakami informującymi o tym, że udało się pobudzić chi mogą być: swędzenie, mrowienie (szczególnie odczuwalne w koniuszkach palców) i pocenie się na całym ciele, a czasem też tępy ból w okolicach punktów akupunkturowch.
Howard Choy – pochodzący z Chin mistrz kung fu i Tai chi, a także mistrz feng shui. Jest również cenionym na świecie architektem. Zajmuje się zagadnieniem zdrowia od ponad 40 lat, jeżdżąc po świecie i odbywając seminara. W środowisku osób zajmujących się wschodnimi sztukami walki i praktykujacymi qigong, cieszy się opinią eksperta i doskonałego nauczyciela. Z Polską związany jest już od ponad 20 lat.
Osoby zainteresowane szerzej zagadnieniami związanymi z qigong zapraszamy na darmową prelekcję mistrza Howarda Choy’a, która odbędzie się w piątek 27.01.2012 w Krakowie, w Akademii sztuk walki Biały Smok, na ul. Stradomskiej 11. Szczegóły na stronie: http://www.roksmoka.com/index.html
A także na stronie: ttp://tai-chi-kung.pl/poland
(tłumaczenie i przypisy Mateusz Świstak)
Komentarze do artykułu: QIGONG, czyli zdrowie po Chińsku. Czym są chińskie ćwiczenia medytacyjne i kto powinien je ćwiczyć