Prysznic czy kąpiel - jaki mają wpływ na nasze ciało | ||

Prysznic ma działanie zdecydowanie energetyzujące na nasz organizm oraz umysł. Pobudza krążenie, a przez to, szczególnie prysznic w postaci na przemian zimnego i ciepłego strumienia, jest sposobem na cellulitis, który może zostać zminimalizowany właśnie poprzez poprawę krążenia. Krótki prysznic zimną (nie więcej niż 25 stopni C) wodą pobudza też metabolizm. Po nim jesteśmy gotowi na spotkanie z kolejnym dniem. Prysznic jest idealną formą rozpoczęcia dnia. Pobudza nasz umysł i poprawia koncentrację, szczególnie, jeśli będzie to natrysk chłodną wodą. Stymuluje procesy myślowe i pobudza dobre samopoczucie. Generalnie prysznic stanowi szybką formę, ma wymiar praktyczny i polecany szczególnie z rana. Można też polewać się na zmianę zimną i gorącą wodą, działanie to ma wybitne zalety uzdrawiające, dotleniające organizm, usprawniające elastyczność stawów i skóry całego ciała. Pod prysznic wybieramy zazwyczaj żel lub płyn.
Kąpiel z kolei, szczególnie jeśli jest gorąca, spowalnia rytm serca, dlatego osoby mające problemy sercowe, powinny unikać gorących kąpieli. Gorące kąpiele są za to nieocenione w przypadku dolegliwości z zasypianiem i bezsennością, podwyższają bowiem temperaturę ciała, która opada po wyjściu z wanny i właśnie wówczas stajemy się senni. Dlatego ciepła kąpiel przed snem jest najlepsza na ukojenie skołatanych nerwów i bezproblemowe zasypianie. Gorąca kąpiel (36-40 stopni C) relaksuje też mięśnie i stawy, otwiera pory, uwalnia toksyny i stanowi świetne zakończenie męczącego dnia, podczas którego byliśmy aktywni fizycznie.
Kąpiel jest zazwyczaj dłuższa niż prysznic, sprzyja odprężeniu, uspokojeniu, zdystansowaniu się do czynności i wydarzeń z całego dnia. Polecana przed snem. Do wanny wypełnionej wodą można dodać sól bądź płyn do kąpieli lub olejek. Wybieramy ulubiony zapach lub kierujemy się właściwościami dodatku do kąpieli. Może on mieć działanie relaksujące jak lawenda, odświeżające (na przykład mięta czy eukaliptus) lub nawilżające jak aloes.
Bądźmy jednak ostrożni, by nie przebywać w kąpieli zbyt długo. Zarówno woda pod prysznicem, jak i w wannie, jednakowo wysuszają skórę. Nie decyduj się na kąpiel, jeśli masz akurat okres, problemy ze skórą lub popękane naczynka krwionośne. Wówczas lepiej odświeżyć się biorąc prysznic.
Kwestia wyboru miedzy prysznicem i wanną związana jest więc z porą dnia, ilością czasu, jakim dysponujemy, stanem naszego ciała i ducha, ewentualnymi problemami zdrowotnymi, które mogłyby stanowić przeciwwskazania w odniesieniu do gorącej kąpieli. Obie formy mogą stanowić coś więcej, niż tylko zabieg higieniczny. Wybierając odpowiednie dla nas żele czy olejki można zwykłą codzienną czynność zamienić na chwilę pełną przyjemności.
Komentarze do artykułu: Prysznic czy kąpiel - jaki mają wpływ na nasze ciało
tyranro