Olejek kwiatu pomarańczy gorzkiej | ||

Do grona zapachów śródziemnomorskich należeć będzie ciepły, niezwykle przyciągający i doceniany przez twórców perfum, szlachetny zapach olejku neroli, otrzymywanego z kwiatów drzewa pomarańczy gorzkiej rosnących przede wszystkim w krajach Basenu Morza Śródziemnego. Kwiaty zbierane są, gdy zaczynają się otwierać i następnie poddawane procesowi destylacji z parą wodną. Ten jeden z trzech olejków pomarańczowych, bardzo różni się od pozostałych; posiada charakterystyczną świeżą, kwiatową woń. Obok niego w „kolekcji pomarańczowej" znajdziemy również olejek pomarańczy słodkiej i olejek pomarańczy gorzkiej.
Urocze białe kwiaty drzewa pomarańczy gorzkiej były znane i stosowane już przez starożytnych Greków, Rzymian i Egipcjan, zarówno do celów dekoracyjnych jak i niezwykle praktycznych: odświeżania i dezynfekcji pomieszczeń, kąpieli i namaszczania. Nawet nazwa olejku pomarańczy gorzkiej - neroli pochodzi od miejscowości Nerona we Włoszech. Żona jednego z książąt dodawała go do kąpieli i perfumowała nim swoje rękawiczki.
Olejek neroli ma działanie uspokajające, tonizujące, przeciwdepresyjne i odmładzające skórę. Może być stosowany przy wszelkiego rodzaju napięciach nerwowych oraz zaburzeniach pracy serca. Pomaga także w kłopotach gastrycznych, oczyszcza i ożywia skórę, działa odmładzająco i regenerująco, zmniejsza pękanie podskórnych naczyń krwionośnych. Używany bywa do masażu, kąpieli, kompresów i inhalacji. Przemysł perfumeryjny, ze względu na niezwykle piękny i intensywny zapach olejku, wykorzystuje go do produkcji ekskluzywnych perfum.
Olejek ten należy do najdroższych substancji stosowanych w aromaterapii i zapewne dlatego bywa fałszowany tańszymi olejkami: bergamotowym i petitgrain.
Receptury z użyciem olejku neroli Dr Beta®:
Depresja, przygnębienie
Olejek neroli - 5 kropli
Olejek bergamotowy - 3 krople
Olejek rozmarynowy - 2 krople
Stosować w kominku aromaterapeutycznym raz dziennie.
Pielęgnacja skóry naczyniowej
Olejek neroli - 4 krople
Olejek cytrynowy - 3 krople
Olejek lawendowy - 3 krople
Można stosować w formie toniku lub oliwki. Tonik: olejki dodajemy do 100 ml przegotowanej lub mineralnej wody i przechowujemy w butelce. Przed każdym użyciem należy mocno wstrząsnąć butelką. Tonik powinien być zużyty w przeciągu miesiąca. Oliwka: olejki dodajemy do 50 ml bezwonnego oleju roślinnego (z nasion winogron do skóry normalnej i tłustej, ze słodkich migdałów do skóry suchej). Oliwkę przechowujemy w szklanej butelce nie dłużej niż 3 miesiące.
DR BETA
Uwaga! Nie należy stosować nierozcieńczonych olejków eterycznych bezpośrednio na skórę! Olejku rumianku rzymskiego nie powinno się używać w pierwszych miesiącach ciąży!
Komentarze do artykułu: Olejek kwiatu pomarańczy gorzkiej
mila