Naturalne metody ochrony przed skutkami promieniowania jonizującego | ||

do pobrania:
naturalne_metody_ochrony_przed_
skutkami_promieniowania_jonizujacego.pdf
Fragment dokumentu:
WSTĘP
Awaria elektrowni atomowej w Fukushimie wywołała wśród mieszkańców całej półkuli północnej niepokój związany z możliwością narażenia na szkodliwe promieniowanie radioaktywne. Spalone reaktory wyemitowały do atmosfery ziemskiej ogromnie ilości radioaktywnych substancji, które nawet w najmniejszych dawkach nie są obojętne dla zdrowia. W siedmiostopniowej Międzynarodowej Skali Wydarzeń Nuklearnych i Radiologicznych wypadek nuklearny w elektrowni Fukushima otrzymał 6 stopień (Czarnobyl miał siódmy). Tym samym eksperci już zaliczyli go do jednego z trzech najgorszych wypadków, jakie kiedykolwiek w historii energetyki jądrowej. Powyższe fakty przypominają nam, że żyjemy w erze atomowej. Energetyka oparta na procesach rozpadu atomu jak również rozwój komputerowej technologii diagnostycznej naraża nas na szkodliwe promieniowanie jonizacyjne każdego dnia. W Polsce mamy ponad 3000 placówek (naukowych, medycznych, przemysłowych) wykorzystujących izotopy promieniotwórcze 1. Jak dotąd Polska także nie zamierza zrezygnować z budowy własnej elektrowni atomowej, także wkrótce ryzyko zagrożenia radiacyjnego będzie dla nas jeszcze większe. Powinniśmy zatem być zawsze przygotowani jak postąpić w przypadku bezpośredniej ekspozycji na szkodliwe promieniowanie. Niezwykle przydatna jest także wiedza o tym jak chronić się przed groźną radiacją w jak najbardziej naturalny sposób – aby uniknąć w przyszłości poważnych problemów ze zdrowiem.
BEZPOŚREDNIE ZAGROŻENIE RADIACYJNE: PROCEDURA POSTĘPOWANIA
Elektrownie atomowe oraz działania z użyciem materiałów jądrowych stwarzają zawsze ryzyko zagrożenia radiacyjnego. Promieniowanie jonizujące składa się z radioaktywnych molekuł (izotopów takich pierwiastków jak np. jod, cez, uran, stront, pluton, bizmut, kadm) i/lub fal elektromagnetycznych (promieniowanie alfa, beta, gamma). Promieniowanie jonizujące jest tym większe, im więcej radioaktywnych substancji przedostanie się do otoczenia. Oznaczane jest symbolem koniczynki na żółtym tle. W przypadku gdy system ochronny elektrowni atomowej zawiedzie i dojdzie do awarii, spowoduje ona najprawdopodobniej emisje substancji radioaktywnych do otoczenia. Radioaktywne cząstki rozprzestrzeniają się z wiatrem i osiadają na powierzchni ziemi i wód. Mogą więc dostać się do organizmu człowieka wraz z wdychanym powietrzem oraz pożywieniem. Gdy znajdą się we wnętrzu organizmu napromieniowują wewnętrzne narządy, przede wszystkim tarczycę lub płuca oraz uszkadzają i niszczą inne komórki ciała, czego efektem może być rozwój nowotworu lub śmierć z wyniszczenia.
POMIENIOWANIA JONIZUJĄCEGO NIE MOŻNA ZOBACZYĆ, USŁYSZEĆ, ANI POCZUĆ
Promieniowanie radioaktywne może zostać wykryte tylko przez specjalne urządzenia detekcyjne (na własny użytek można zaopatrzyć się w licznik Geigera, ale nie wykrywa on wszystkich rodzajów promieniowania). Poziom aktualnego promieniowania można też sprawdzić na mapkach ujawnianych przez różne instytuty lub stacje pomiaru. Aktualna sytuacja radiacyjna w Polsce przedstawiona jest na mapie radiacyjnej PAA (Państwowej Agencji Atomowej). W państwach na których terenie lub w pobliżu nich znajdują się elektrownie atomowe, zgodnie z przepisami prawa atomowego powołuje się specjalnie ORGANY DOZORU JĄDROWEGO.
W Polsce jest nim Państwowa Agencja Atomistyki. Procedura postępowania w sytuacji zagrożenia radiacyjnego powinna być dostępna w każdym urzędzie. Biuro Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego przygotowało następujący schemat działania w sytuacji bezpośredniego zagrożenia: 1 http://www.paa.gov.pl/?frame=4.3 1. Komunikat o wystąpieniu zagrożenia radiacyjnego w państwach ościennych (np. Szwecja, Niemcy) zostaje podany do wiadomości publicznej.
·W sytuacji znaczącej emisji - zostanie zarządzona ewakuacja ludności w promieniu 15 kilometrów od elektrowni jądrowej w przeciągu 24 godzin.
·Nie każdy wypadek jest niebezpieczny dlatego trzeba uważnie wsłuchiwać się we wszystkie komunikaty podawane w radiu i telewizji. Nie należy ufać plotkom i wpadać w panikę, należy:
ZACHOWAĆ SPOKÓJ UMYSŁU
·oraz postępować zgodnie z treścią podawanych komunikatów.
2. W razie zalecenia pozostania w domu, należy: ·zamknąć okna i drzwi i nie dopuścić aby do domu lub mieszkania dostało się powietrze z zewnątrz (wyłączyć wentylację, klimatyzację, ogrzewanie nawiewowe, uszczelnić zasuwy piecowe i kominowe, zabezpieczyć inne otwory w mieszkanki lub budynku);
·zabezpieczyć zwierzęta domowe lub hodowlane;
·unikać spożywania żywności z własnego ogródka, warzyw i owoców nieznanego pochodzenia, wody z kranu - pić wodę tylko butelkowaną, ale z pewnych źródeł ;
·żywność przechowywać w szczelnie zamkniętych pojemnikach;
·w przypadku wyjścia na dwór należy zakryć nos i usta mokrym ręcznikiem lub chusteczką;
·po przyjściu z zewnątrz należy umyć całe ciało i włosy (do kąpieli dodać sodę spożywczą), należy też schować rzeczy noszone na dworze do torby i szczelnie ją zamknąć.
3. Po odwołaniu zagrożenia należy stosować się do oficjalnych zaleceń władz i służb ratowniczych odnośnie dalszych sposobów postępowania.
SKUTKI NARAŻENIA NA PROMIENIOWANIE JONIZUJĄCE
Zjawisko promieniowania jonizującego jest tak powszechne, że nie sposób się przed nim uchronić. Nie istnieje także pojęcie „bezpiecznego” poziomu wystawienia na promieniowanie. Szczególnie niemowlęta, dzieci, młodzież oraz kobiety narażeni są na wyższe ryzyko rozwoju nowotworu pod wpływem promieniowania. Pomijając źródła takie jak naturalnie jonizujące promieniowanie wytwarzane przez substancje w skorupie ziemskiej i przestrzeni kosmicznej, bezpośrednie lub pośrednie zagrożenie dla naszego życia lub zdrowia stwarza: ·poddanie ciała promieniowaniu jonizującemu podczas rutynowych badań z użyciem diagnostyki medycznej takiej jak RTG, fluoroskopia, oraz mammografia;
·miejsce zamieszkania w pobliżu elektrowni atomowej, elektrowni węglowej, kopalni plutonu i uranu;
·praca z diagnostycznymi radiologicznymi urządzeniami;
·praca z urządzeniami, w których zachodzą procesy nuklearne;
·częste loty na dużych wysokościach;
·narażenie nawet częściowe na radioaktywne promieniowanie powstałe w wyniku testowania broni atomowej oraz wybuchu elektrowni jądrowej;
Paul Pitchford w Odżywianiu dla zdrowia pisze: Promieniowanie z opadów nuklearnych (stront 90, cez 137, jod 131 itd.), promieniowanie rentgenowskie, mikrofale, linie wysokiego napięcia, nadajniki telewizyjne, rozmaite ekrany (włączając w to monitory komputerowe), wszelkie urządzenia elektryczne oraz wiele innych źródeł nasyca ludzi promieniowaniem. Wywołuje ono patologiczne procesy związane z obecnością wolnych rodników, a przez to przyczynia się do przyśpieszonego starzenia organizmu, zaburzeń komórkowych, białaczki i innych postaci choroby nowotworowej, wad wrodzonych, anemii oraz pozostałych chorób.
Czy jest możliwe zapobieganie niektórym z powyższych objawów i skutkom wywołanym napromieniowaniem? Odpowiedź brzmi: TAK, i to w sposób naturalny. Bez względu na to, czy promieniowanie pochodzi ze środowiska, służy diagnozie medycznej lub jest stosowane w celach terapeutycznych, jego skutkom – zdaniem Paula Pitchforda - można przeciwdziałać. Medycyna naturalna zgromadziła bowiem wiele dowodów na to, że metody naturalne oparte na zastosowaniu odpowiedniej diety, wykorzystaniu uzdrawiającej mocy niektórych roślin i minerałów jak również prostych nietoksycznych związków chemicznych i biochemicznych mogą być skuteczne nawet w przypadku, gdy doszło do rozwoju nowotworu. Dzięki naturalnym oraz innym nieinwazyjnym metodom można usunąć z organizmu toksyczne izotopy takiej jak stront lub jod, można także zneutralizować ich szkodliwość poprzez substancje radzące sobie z promieniami radioaktywnymi3.
...
do pobrania cały dokument:
naturalne_metody_ochrony_przed_
skutkami_promieniowania_jonizujacego.pdf
Komentarze do artykułu: Naturalne metody ochrony przed skutkami promieniowania jonizującego
Andrzej
dfg