Kulinarne duety | ||

Okazuje się, iż nawet najzdrowsze produkty żywnościowe mogą być szkodliwe dla naszego organizmu jeżeli są niewłaściwie spożywane, tzn. w nieodpowiednim "towarzystwie" lub w nadmiarze. Wówczas bardzo często zamiast być źródłem zdrowia, sił witalnych i urody szkodzą nam. Jak to możliwe? Cenny dla organizmu produkt w niewłaściwym połączeniu z innym traci swoją moc albo wręcz oddziałuje szkodliwie. Okazuje się, że współpraca to duży krok do sukcesu, nie tylko w świecie ludzi. Warto zatem poznać bliżej dobre i złe duetyw menu.
Nasze prababcie przed ugotowaniem grochu, czy fasoli moczyły je przez kilka godzin, a kapustę gotowały w garnku bez pokrywki. Zwyczaj ten okazuje się, iż był i jest bardzo zdrowy. Odkryto bowiem, że ilość znajdujących się w surowej kapuście włoskiej, brukselce, brokułach oraz kalafiorze glikozydów - substancji utrudniających przyswajanie jodu - zmniejsza się gotując wspomniane warzywa bez przykrywki przez pierwsze 4 minuty.
Z kolei, aby zapobiec utracie witamin w warzywach strączkowych (fasola, soczewica, groch, soja) należy je moczyć przed gotowaniem. Natomiast w przypadku warzyw bogatych w błonnik oraz w szczawiany takich jak szpinak, szczaw czyli substancje zmniejszające przyswajanie wapnia, cynku, magnezu, żelaza, kwasu foliowego, witamin A, B, D, E należy je gotować kilka minut by zmniejszyć ich negatywne oddziaływanie.
Świeże ogórki i surowe ziemniaki zawierają enzym: askorbinazę, która zmniejsza ilość witaminy C w organizmie dlatego surówki warzywne należy skrapiać sokiem z cytryny lub octem winnym lub nie łączyć surowych ogórków z pomidorami. Poza tym ziemniaki należy obierać tuż przed gotowaniem, nie powinno się ich moczyć w wodzie, szczególnie ciepłej. Obrane lub umyte należy wrzucić do wrzątku, albo gotować na parze.
Pieczywo razowe, pełnoziarniste, z soją, słonecznikiem lub siemieniem lnianym wbrew pozorom nie jest najzdrowsze, ponieważ zawiera m.in. fityniany, które zmniejszają przyswajanie i wykorzystanie żelaza, magnezu, cynku, wapnia i manganu, dlatego też zaleca się spożywanie mieszanego pieczywa pszenno-razowego.
Podobne właściwości wykazują tianiny - substancje wpływające na smak i zapach kawy oraz herbaty - zmniejszające przyswajanie żelaza i wapnia z posiłków. Najbogatsze są w nie czarna herbata oraz kawa, a także czerwona i zielona herbata. Możemy je zastąpić herbatą owocową lub ziołowa, wodą mineralną, sokiem owocowym lub kawą zbożową.
Czerwone mięso w towarzystwie czerwonego wina, podobnie jak herbata do drożdżówek to kolejny przykład na niezgrany duet. Garbniki zawarte w winie ograniczają wchłanianie żelaza zawartego w mięsie. Poza tym alkohol do potraw z grzybów to pewna niestrawność. Natomiast garbniki zawarte w herbacie utrudniają wchłanianie białka oraz minerałów takich jak żelazo, miedź, wapń, magnez oraz cynk.
Ser w towarzystwie pomidora to z punktu dietetycznego również nie najlepsza para pod względem zdrowotnym. Kwasy zawarte w pomidorze łączą się z wapniem zawartym w serze i tworzą nierozpuszczalne kryształki, które to odkładają się w stawach i mogą powodować ich dolegliwości.
Jak sami Państwo widzą na powyższych przykładach umiejętne dobrane pary to sukces nie tylko kulinarny, ale i zdrowotny. Zgrane duety poprawiają apetyt, zwiększają wartość odżywczą potrawy, regulują trawienie, nie narażają na niestrawność.
Agnieszka Biernat
terapeuta-dietetyk
Specjalista ds. profilaktyki
i promocji zdrowia
Komentarze do artykułu: Kulinarne duety