A może nagietek? | ||

Z powodu swych leczniczych właściwości jest uprawiany nie tylko w ogródkach przydomowych ale i na plantacjach. Czasem można spotkać zdziczałą postać tej rośliny.
Aktywne związki mające działanie lecznicze to olejek eteryczny do 0,02%, flawonoidy, karotenoidy, związki trójterpenowe (saponzydy): arnidiol i faradiol, śluzy, związki żywicowe, gorycze, kwas jabłkowy i inne.
Kiedyś nagietek uważany był za roślinę przepowiadającą deszcz. Jeśli po siódmej rano koszyczki kwiatu są zamknięte, należy oczekiwać, że w tym dniu będzie padało.
Pod względem właściwości leczniczych, wszystkie odmiany nagietka są tak samo wartościowe.
Według medycyny ludowej zbiera się i stosuje w lecznictwie kwiaty razem z liśćmi i łodygami.
Oficjalnie jednak za surowiec zielarski uważa się kwiaty brzeżne (języczkowe) nagietka bez dna kwiatostanowego, a polska farmakopea dopuszcza do obrotu tylko kwiaty języczkowe o pomarańczowej barwie.
Nagietek działa oczyszczająco, pobudza krążenie i przyspiesza gojenie się ran.
Herbatka ma zastosowanie w schorzeniach przewodu pokarmowego, skurczach i wrzodach żołądka, w zapaleniu jelita grubego, w obrzękach i krwiomoczu.
Stosuje się ją też w stanach zapalnych dróg żółciowych spowodowanych infekcją, w niedomodze wątroby i upośledzeniu jej czynności po przebytym wirusowym zapaleniu lub uszkodzeniu przez trujące związki (np. toksyny grzybów).
Pomocniczo i w skojarzeniu z innymi lekami podaje się je w nieoperacyjnych postaciach raka żołądka, stanach przednowotworowych w przewodzie pokarmowym (np. długo utrzymującym się zapaleniu błon śluzowych, owrzodzeniu z krwawieniami, braku poprawy po innych lekach) itp.
Dobre wyniki osiąga się w zaburzeniach miesiączkowania połączonych z bólem, ogólnym osłabieniem, zawrotami głowy, a także w dolegliwościach okresu przekwitania (klimakterium).
Jednak nigdy nie należy rezygnować z porady lekarza i jego zaleceń.
Badania naukowe upoważniają, by zalecać nagietek, w połączeniu z innymi ziołami, do stosowania w ogólnym ubytku sił i odporności na zakażenia bakteryjne i wirusowe oraz przewlekłych i nie poddających się innym lekom dolegliwościach różnych narządów wewnętrznych, w tym także serca.
Stosując maść nagietkową można leczyć niegojące się rany żylakowe, przetoki, odmroziny i rany oparzeniowe. Jest ona też pomocna przy leczeniu grzybicy stóp.
W grzybicy okolic pochwy należy stosować podmywanie i półkąpiele ( nasiadówki ) w naparze ziół.
Jak przygotować lek?
Herbatka z nagietka
1 kopiastą łyżeczkę od herbaty ( najlepiej świeżych pokrojonych) umieścić w niemetalowym naczyniu. Zalać wrzątkiem. Pozostawić do naciągnięcia przez ok.. 30 sekund w przypadku świeżych ziół, lub 1-2 min w przypadku ziół suszonych. Po tym czasie herbatka jest gotowa po przestudzeniu do wypicia.
Nasiadówka ( półkąpiel) z nagietka
4 pełne garście świeżych lub 100 g. suszonych ziół zalać na noc zimną wodą. Następnego dnia należy ją podgrzać i uzupełnić wodą do takiej ilości, aby sięgała ponad nerki. Taka półkąpiel powinna trwać ok. 20 min. Woda po kąpieli podgrzewana może być i użyta jeszcze dwukrotnie.
Maść nagietkowa
Bierze się 4 kopiaste garście drobno pokrojonego nagietka (wszystkie jego części). 500g dobrego smalcu (my w zdrowszej wersji polecamy tłuszcz kokosowy, lub palmowy - przyp.red.EZ) rozgrzewa się tak jak do kotletów. Do gorącego tłuszczu wrzuca się pokrojone zioła, pozostawia chwilę aby tłuszcz zaskwierczał, miesza się i odstawia z ognia. Przykryty pozostaje do następnego dnia. Wtedy ponownie lekko się podgrzewa i sączy, najlepiej przez lniana ściereczkę, do przygotowanych, czystych naczyń.
Komentarze do artykułu: A może nagietek?