• Era Zdrowia
 • Preparaty Monojonowe Invex Remedies
 • »
 • Preparaty Invex Remedies

Pijmy na zdrowie

Data dodania: 2011-02-03 12:23:05, Dodane przez: Honia
Wyświetlony 6619 razy, Komentarzy: 0
Wrzuć na FacebookWykop!
Pijmy na zdrowie
Oryginalny obraz: http://www.juroff.pl/pliki/zdjecia/woda1.jpg
Człowiek wytrzyma bez jedzenia wiele tygodni, ale bez wody nie przeżyje dwóch, trzech dni. Wszystko zaczyna się od bólów głowy, uczucia suchości w ustach, wysychania warg, oczu, skóry na dłoniach – nie wolno nam do tego dopuścić. Może też zostać zaburzone krążenie. Krew staje się gęsta, a do komórek ciała dociera mniej tlenu i składników odżywczych. Nie zawsze rozpoznamy uczucie pragnienia, ale najpóźniej, kiedy poziom wody w naszym organizmie spadnie o 0,8%, powinniśmy poczuć, że chce nam się pić. Sięgnijmy jednak po coś do picia jeszcze zanim to nastąpi – warto bowiem uzupełniać płyny na zapas.

Wszechobecna  woda

Nasze ciało składa się w około 70% z wody. Przy tym w organizmach mężczyzn wody jest więcej, niż w organizmach kobiet, ponieważ w kobiecym ciele odkłada się więcej tłuszczu, który wody nie zawiera. Bez wody nie ma życia. Również w ludzkim organizmie. To woda stanowi rozpuszczalnik i środek transportu dla substancji powstających w efekcie przemiany materii. Krew, która transportuje tlen i składniki odżywcze, uryna, która usuwa z organizmu toksyny i uboczne produkty przemiany materii, pot, który parując, chłodzi skórę i pomaga utrzymać stałą temperaturę ciała – te płyny ustrojowe nie istniałyby bez wody.

Nasz organizm niezbyt dobrze radzi sobie z gromadzeniem wody. Nieustannie ją zużywa, choćby do oddychania. Nasze ciało dziennie zużywa dwa litry lub więcej wody. Płyny opuszczają je wraz z uryną i stolcem, potem oraz wydychanym powietrzem. To, czego organizm się pozbył, musimy od razu uzupełnić.

Ile pić?

Ile zatem powinniśmy wypijać w ciągu dnia? To zależy między innymi od naszej wagi i od wieku. Generalnie dorosły człowiek na każdy kilogram masy swojego ciała powinien wypić mniej więcej od 25 do 45 ml płynów. Znacznie więcej potrzebuje niemowlę, bo nawet 120-180 ml na kilogram wagi. Co więcej, im młodsze dziecko, tym silniej reaguje na niedobór wody. Skóra maluchów jest cieńsza niż dorosłych i ma większą powierzchnię w stosunku do masy ciała, a co za tym idzie, dziecko traci przez nią więcej wody – intensywniej się poci.

Ludzie starsi z kolei często nie odczuwają pragnienia, ale nie wolno im zapominać o piciu. Tym bardziej, że potrzebują nawet więcej płynów niż w młodszym wieku. Kiedy się starzejemy, nasze ciało wysycha. Płynów ustrojowych mamy już coraz mniej, a praca nerek też jest już powolniejsza. Odczuwasz wtedy trudności z koncentracją albo masz problemy z zaparciami? Te objawy rzadko kiedy są utożsamiane z odwodnieniem. A jednak. Ale wystarczy zacząć dużo pić, a symptomy te miną szybciej, niż się tego spodziewamy.

Oczywiście w upalne dni powinniśmy dostarczać naszemu organizmowi więcej płynów. Zapotrzebowanie na picie może się podwoić. A w ekstremalnych warunkach, na przykład jeśli wybralibyśmy się na wycieczkę po Saharze, musimy wypić w ciągu doby nawet 10-15 l. Więcej należy pić również podczas stosowania diet odchudzających. Wtedy bowiem jemy mniej, a co za tym idzie, dostarczamy naszemu ciału mniej wody pochodzącej z pożywienia. Zwiększona ilość wypijanej wody ma w czasie diety jeszcze jeden plus dla zdrowia – otóż zadba ona lepiej o wypłukiwanie produktów przemiany materii z organizmu. Używasz dużo soli do potraw? Lepiej również zacznij wypijać dodatkowe szklanki napojów – twoje ciało z pewnością potrzebuje w takim wypadku większej ilości płynów.

Czego się napijemy?

Kawa, wino, kefir... – wszystkie płyny zawierają rozpuszczone w nich sole mineralne. Tak samo zresztą, jak wszystkie płyny ustrojowe naszego organizmu. Sole mineralne przemieszczają się w wodzie pod postacią naładowanych elektrycznie cząsteczek, czyli jonów.

Ale dla naszego ciała nie jest obojętne, co pijemy. Świetna do uzupełniania płynów jest zwykła niegazowana woda mineralna – zero kalorii, dużo mikroelementów, niska cena. Wiele innych napojów zawiera sporo cukru. Sok owocowy, lemoniada – w tego rodzaju produktach możemy spodziewać się zawartości cukru w okolicach 10%. Czyli z jednym litrem wypijemy aż 100 g cukru. W ten sposób zaopatrzymy nasze ciała w dodatkowe 400-500 kcal, co stanowi około 1/5 dziennego zapotrzebowania na nie, bo średnio potrzebujemy 2000-2500 kcal.

Woda i soki

Picie czystej wody mineralnej to najczęściej zalecany przez żywieniowców sposób na uzupełnianie płynów. Są zdrowe, bo mają wiele cennych mikroelementów, jak wapń, potas czy magnez i – co istotne – nie zawierają cukru. Poza tym dobrze gaszą pragnienie. Pamiętajmy, że woda gazowana powoduje złudne uczucie napełnienia, podczas gdy tak naprawdę ciągle jeszcze jesteśmy spragnieni, więc dla uzupełnienia zapasu płynów lepiej wybierać tę bez bąbelków. Uważajmy też z piciem wód leczniczych – najlepiej spożywać je pod kontrolą lekarza, bo przedawkowanie niektórych z obecnych w nich w dużych ilościach pierwiastków (np. boru, fluoru) jest niebezpieczne. Niech nie zmyli nas też woda smakowa – często to nic innego, jak tylko słodka lemoniada.
 
Zawartość owoców w napoju owocowym waha się w granicach 6-30%, podczas, gdy w soku owocowym owoce stanowią 100%. Poza tym napoje zawierają duże ilości cukru. Dopuszczone jest też stosowanie w nich sztucznych aromatów. W napojach typu lemoniada udział owoców jest jeszcze mniejszy (3-15%) albo nie ma w nich wcale owoców. Poza tym może być dodawana kofeina (np. w napojach typu cola – ok. 100-250 mg/l) czy chinina. Nektary zaś składają się w 25-50% z soku owocowego. Reszta to cukier i woda. Wielkość udziału soku owocowego w nektarze zależy od gatunku owocu. Z niektórych bowiem nie da zrobić się soku bez rozcieńczania – np. z brzoskwini byłby zbyt gęsty, a z wiśni i porzeczek – zbyt kwaśny. Poza tym produkcja nektaru z pewnych owoców, np. z pomarańczy, jest tańsza niż produkcja czystego soku.

 

Komentarze do artykułu: Pijmy na zdrowie

Nick:
E-mail:

Artykuły podobne do Pijmy na zdrowie:
 • Woda to życie

  Czy wiesz, dlaczego woda to życie? Ile powinniśmy jej wypijać i na co zwracać uwagę wybierając wodę? Woda jest niezbędna dla funkcjonowania naszego organizmu. 80% chorób ma związek ze złą jakością wody i nie dotyczy to tylko brudnej wody...
 • Dom bez chemii - naturalne środki czystości

  Przepisy na naturalne do wykonania samemu środki czystości takie jak płyn do mycia naczyń, płyn do mycia szyb i luster, płyn do polerowania mebli, proszek do czyszczenia dywanów i inne.
 • Woda alkaliczna

  WODA ALKALICZNA to woda, która odkwasza organizm. W środowisku alkalicznym nie rowija się żadna choroba. Jednym z podstawowych zadań wody alkalicznej jest neutralizowanie i usuwanie toksyn, kwaśnych substancji (resztek z metabolizmu posiłków i napojów) z organizmu, co powoduje przywrócenie równowagi...
 • Detoks Nerek

  Jest to doskonały i sprawdzony sposób jak efektywnie i prosto wspomóc proces detoksykacji nerek oraz całego organizmu. Oczyszczanie nerek może stać się dzienną rutyną i należy stosować oczyszczanie w momencie kiedy czujemy się ociężali i nasz system wypróżniania nie...
 • Układ limfatyczny i jego działanie

  Limfa poprzez drobne kanaliki odżywia nawet komórki kostne. Kiedy produkty uboczne przemiany materii opuszczają komórki organizmu, to zabierane są przez krew i limfę. Układ limfatyczny zbiera toksyny ze wszystkich komórek organizmu, dlatego jego prawidłowe funkcjonowanie jest niezwykle ważne...
Filmiki podobne do Pijmy na zdrowie:

Ekologiczne warzywa i owoce

Ładne nie zawsze znaczy dobre. Tak jest przede wszystkim w przypadku warzyw i owoców wystawianych na sklepowych półkach. Piękne, dorodne okazy kuszą nas swoją (więcej...)

Czysta, zdrowa i żywa woda w ogrodzie - miedziany lej Schaubergera

Krótki filmik demonstrujący pracę miedzianego leja do ożywiania wody, wykonanego według założeń Viktora Schaubergera. Schauberger obserwował niezwykle pozytywne efekty wynikające z zastosowania miedzi nie tylko (więcej...)

Szkodliwość alkoholu - co się dzieje w organizmie

Jeżeli ktoś przekazuje nam informacje, że alkohol to toksyna, która zabija bezpowrotnie nasze neurony, upośledza organizm i wyniszcza nasze ciało to i tak nie do (więcej...)
Kategorie Zdrowia
Zdrowie na e-mail
Podaj swój e-mail:
a będziemy powiadamiać Cię o nowościach
Sklep CzaryMary.pl
Agnieszka Biernat - terapeuta - dietetyk, specjalista ds. profilaktyki i promocji zdrowia.
Właścicielka Gabinetu Dietoterapii (badania genetyczne, testy na nietolerancje pokarmowe, testy zdrowia, porady zdrowotno-dietetyczne, jadłospisy, przepisy, zakupy z dietetykiem, kursy gotowania).

Autorka książek: „Dieta która żywi i leczy” oraz "Zdrowiej jesz - zdrowiejesz!", a także (rozwiń)
Ostatnie komentarze
Zaloguj się! Po co?

Przypomnienie hasła

Adres E-mail*
Na podany aderes email zostanie wysłane nowe hasło!

Szybka Rejestracja

Uwaga! Rejestrując się akceptujesz Nasz Regulamin
Mężczyzna* Kobieta*
Adres E-mail*
Nick*
Imię
Nazwisko
Hasło*
Potwierdź hasło*
Awatar
* Pola wymagane
Statystyki online
Użytkownicy online: 0
Gości online: 0
Ostatnie Artykuły w
Działanie Wody
Woda Redox - Alkaliczna Żywa Woda Napój WODA REDOX ® wytwarzany jest z wody źródlanej, która jest jego jedynym składnikiem. Smakuje jak woda, świe ... Więcej »
Woda alkaliczna WODA ALKALICZNA to woda, która odkwasza organizm. W środowisku alkalicznym nie rowija się żadna choroba. Jednym z po ... Więcej »
Johann Grander o wodzie i o sobie Jesteśmy jak WODA którą pijemy! Poznaj prawdę o wodzie! Woda jest jednym z najważniejszych składników środowiska ... Więcej »
Jak wyleczyć się wodą? Woda jest głównym skadnikiem naszego ciała i naszej planety. Możemy wyleczyć się wodą prawie ze wszystkich choró ... Więcej »
Woda to życie Czy wiesz, dlaczego woda to życie? Ile powinniśmy jej wypijać i na co zwracać uwagę wybierając wodę? Woda jest n ... Więcej »
Popularne Artykuły w
Działanie Wody
Woda Redox - Alkaliczna Żywa Woda Napój WODA REDOX ® wytwarzany jest z wody źródlanej, która jest jego jedynym składnikiem. Smakuje jak woda, świe ... Więcej »
Woda alkaliczna WODA ALKALICZNA to woda, która odkwasza organizm. W środowisku alkalicznym nie rowija się żadna choroba. Jednym z po ... Więcej »
Jak wyleczyć się wodą? Woda jest głównym skadnikiem naszego ciała i naszej planety. Możemy wyleczyć się wodą prawie ze wszystkich choró ... Więcej »
Odkrycie Masaru Emoto Japoński naukowiec Masaru Emoto udowodnił, że woda może magazynować nie tylko informacje, lecz również uczucia i ... Więcej »
Woda to życie Czy wiesz, dlaczego woda to życie? Ile powinniśmy jej wypijać i na co zwracać uwagę wybierając wodę? Woda jest n ... Więcej »
Co u nas słychać
Polecamy pod choinkę - ostatni gwizdek! 2013-12-16 15:23:181 Zbliżają się Święta Bożego Narodzenia i Choinka. Czemużby nie sprawić komuś na prezent coś naprawdę zdrowego. \"Troszkę\" już suplementów i zdrowej żywności spróbowaliśmy, mamy wyrobione pewne opinie. Być może będziemy w stanie komuś pomóc w decyzji wyboru czegoś z bardzo szerokiego asortymentu produktów dla zdrowia.